31.12.2012

Başbakan’ın Şanlı Urfa seferinden…

 “Viranşehir’in haline bakıyorum. Yahu niçin bu şehir viran!

“Biz sizi seviyoruz be! Size âşığız be! Biz sizin dertliniziz, dertli…

“…444, bu kod numaramız. Üniversitelerde Arapça, Osmanlıca, Kürtçe var. Seçmeli olarak orta ve lisede de var. 10 öğrenci olsun gel Kürtçe, Arapça derslerini al. Düz liselerde de istenirse seçmeli olarak Kuran’ı Kerim ve Siyer-i Nebi var. Nereden nereye. Siz istediniz, biz yaptık…”

***

Erdoğan, miting alanındaki bir kişinin Ceylanpınar’daki TİGEM çiftliğine işçi alınmasıyla ilgili bağırmasına sinirlenerek, “Oradan provoke etme, buradan Başbakan bir şey söylüyor, ne söylüyorsa odur. Ceylanpınar’dan alınacak diyorum, sen başka bir şey söylüyorsun” diye çıkıştı.

Başbakan daha sonra şunları söyledi: “Ama bak şu an 135 kişi alınacak ve bunlar Ceylanpınar’dan alınacak. Bunun müjdesini veriyorum ve bu bir kelamı rüşvet değildir. Bunları ben sevmem, Tayyip Erdoğan’ın karakterinde bu yokturBizde ayrım yok, bölgesel milliyetçilik, etnik milliyetçilik, dinsel milliyetçilik yok. Çünkü biz size efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik ve bunun gereğini yapıyoruz” dedi.

“Şurada bir pankart var. ‘Çokluk içinde birliği siz sağladınız’ diyor. Yani ehli tasavvufun ‘kesrette vahdet’ dediği olay. Yani ‘çoklukta birlik.’ İşte biz Kürdüyle, Arabıyla, Türküyle inşallah çoklukta birliği yaşıyoruz. Türkü de, Arabı da, Kürdü de seviyorum; yaradandan ötürü seviyorum.”

 * Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ceylanpınar’da halka hitap edeceği Cumhuriyet Caddesi’ne vatandaşlar aranarak alındı.
* İlçeye Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana’dan takviye polisler getirildi. Mitingin yapılacağı alanın yakınlarındaki yüksek binalara özel harekât polisleri yerleştirildi.

 * Adana Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği Müdürlüğü’ndengetirilen bir ekip, kimyasal maddelere ilişkin Ceylanpınar’da çalışma yaptı.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!