Muhalefet Anayasa Değişikliğine “Hayır” Demeli…

Hükümetin başının üzerinde anlaşılan 48 Anayasa maddesi değişikliği için muhalefete

yaptığı çağrı muhalefet partilerini bocalattı. İktidarın bu kurnazca çağrısı muhalefeti her zamanki gibi şaşırttı. Sanki ilk kez AKP oyunuyla karşılaşıyorlar. Önce “olur” ya da “şartlı olur” dediler. Sonra biri “olmaz” demeye başladı ve karşılıklı hakaretler… Ana muhalefet ise, AKP içerdeki “rehine milletvekillerini” salarsa olur demeye başladı.

Şartlar-şurtlar, üç aşağı-beş yukarı olurdu, olmazdı tartışmaları. AKP’nin bütün derdi, 31 Mayıs’ı unutturmak, iktidarın gerilemeye başlamasını sağlayan halk hareketinin üstünü örtmek. Bu arada da gözdağı vermeye, evlere baskınlar yapmaya, tutuklamalara devam etmek. Diktatörlüğü sürdürmek. Kötüye giden ekonominin çöküşünü zamlarla idare edebildiği kadar idare etmek, yerel seçimleri atlatmak. Tayyip, çıkmadık candan umut kesilmez hesabı içinde.

AKP diktatörlüğü iktidardaki ömrünü baskılarla, saldırılarla, büyük gözaltılarla, 12 Eylül vari yıldırma politikalarıyla ve türlü ayak oyunlarıyla uzatmaya çalışırken; muhalefetin bu oyunların figüranlığını kabullenmesine ne demeli! Özellikle CHP liderliğinin “pazarlık” içindeymiş gibi bir görüntü vermesi yanlış olmuyor mu? CHP’nin, diktatörün anayasa değişikliği oyununa alet olmasının izah edilebilir tarafı var mı? Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz’ın davalarını sürdürmek varken, gözleri çıkarılanların yanında yer almak gerekirken sizin öldürenlerin, göz çıkaranların ya da suç ortaklarının yanında ne işiniz var? Hem katledilen devrimcilerin evlerini ziyaret edip, cenazelerine katılıp hem de onların katillerinin ellerini nasıl sıkacaksınız? Onlar ne halkı ne demokratikleşmeyi ne de ülkeyi düşünüyorlar,  onlar bütün diktatörler gibi iktidarda hangi yolları kullanarak kalabilirler onun çaresinin peşindeler. Her yolu kullanmanın peşindeler. Anayasa değişikliği teklifi de bu iktidarda kalma oyunun bir parçasından başka bir şey değildir.

Eyy muhalefet…

Kendinizi Tayyip’e kullandırmayın!

Halka rağmen siyaset yapmayın!

AKP’nin anayasa değişikliğine “Hayır” deyin!

Hapisteki milletvekillerine de bir çift sözümüz var: Özgürlük hakkınızın bir kişinin lütfuna bağlanmasına izin vermeyin! Bu hakkı halkın demokratik kazanımlarına bağlayın.

Mücadele bitmedi her gün yeni başlıyor!

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!