Patriot yüklü gemiler İskenderun’da…

Almanya’dan yola çıkan, NATO’nun Türkiye’ye gönderdiği patriot hava savunma sistemlerini taşıyan “Suecia Seaways” adlı gemi, İskenderun Limanı’na içerisindeki askeri araçları indirmeye başladı.

İskenderun Körfezi’ne sabah saatlerinde giriş yapan geminin limana yanaşmasının ardından Almanya’da yüklenen askeri araçların indirilmesine başlandı. Gemide, askeri araçların yanı sıra teçhizatlarla 130’dan fazla konteynerin bulunduğu öğrenildi.

Hollanda hükümeti ve meclisinin daha önce NATO’nun talebi doğrultusunda gönderilmesine onay verdiği, Türkiye’nin Suriye sınırına konuşlandırılacak patriot hava savunma sistemlerini taşıyan ve dün akşam saatlerinde İskenderun Körfezi’ne demir atan Cebelitarık bandralı ”Louise Russ” adlı geminin de bekleyişini sürdürdüğü biliniyor.

ABD’nin Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’nin yürürlüğünün devamı için, çevrelenerek etkisizleştirilmesi gerektiğine inanılan, başta İran olmak üzere Irak ve Suriye gibi Şii-Alevi’lerin yönetiminde olduğu ülkelerin daha fazla baskı altına alınması ve Rusya’ya karşı güç gösterisi yapma amacıyla yerleştirilmesi kararlaştırılan Patriot’ların, ülkemize getirilmesine devrimci-demokrat kesimlerin karşı çıkışları devam etmektedir. Başta büyük şehirler olmak üzere, ülkenin birçok kentinde emperyalizmin bu saldırgan tutumuna karşı protestolar sürdürülmektedir.

Emperyalizmin bu hegemonyacı tavrı nedeniyle önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz daha fazla ısınmaya devam edecek…

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!