15.12.2012

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

*ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone:

Patriot hava savunma sisteminin Türkiye’de nereye yerleştirileceği ABD’nin vereceği bir karar değil. Başka NATO ülkeleri de Türkiye’nin hava savunma sistemine katkıda bulunuyorlar. Bu bir NATO kararı. Türkiye, Suriye’den gelen tehdit potansiyelini gördüğü anda ABD Türkiye’nin yanında olma kararı almıştır. Biz bu kararı Türkiye’nin yanında yer aldığımızı göstermek için aldık. Panetta da bugün kısa bir sürenin ardından kararı imzalayarak, bunu teyit etmiş oldu. Panetta’nın bunu imzalaması ABD’nin, Türkiye ile dayanışmasının somut bir adımıdır. Panetta’nın, Türkiye’ye geleceğini Türk yetkililer biliyorlardı ancak Türk makamlarla herhangi bir temas olmadı.

 “(NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in, Esad’ın gideceği artık zaman meselesi sözleri üzerine) ABD üst düzey yetkililerinin ve NATO yetkililerinin söylediği gibi Rasmussen’in bu sözlerindeki durum gayet açık ortada. Rus dostlarımız da endişelerini ve rejimin artık daha fazla zamanının kalmadığına yönelik düşüncelerini dile getiriyorlar. Şu anda odak noktamız, şiddeti minimize ederek nasıl birlikte çalışabiliriz ve Suriye halkına nasıl daha fazla yardım edebiliriz.

“Enerji Bakanı ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, Erbil’e giderken uçağının döndürülmesine ilişkin Washington Post’taki makaleyi görmedim. Ama biz Bağdat yönetimi ile bu konuda ortak bir karar almadık. Uçağın döndürülmesi yönünde de bir kararımız yok. Bundan yana değiliz. Biz bağdat yönetimi ile Erbil arasında enerji kaynakları konusunda iyi bir diyalog olmasını ve Türkiye’nin de buna dahil olduğunu görmek istiyoruz.  Hürriyet Planet 15.12.2012

*İtalya Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı verilere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) 3. büyük ekonomisi İtalya’nın kamu borcu, bu yıl ekim ayında 2 trilyon (2,014 milyar) olarak kaydedildi.

Açıklanan verilere göre, ülkenin 60,9 milyon nüfusu olduğundan hareketle yapılan hesaplamalarda, bebekler dahil her bir İtalyan’ın 33 bin 81 Avro borcu olduğu belirtildi. Ortaya çıkan son verilere göre, ülkenin kamu borcunun Ocak 2012’den bu yana yüzde 3,7’lik artış gösterdi.

Ekim ayı verilerinin, Avrupa’daki mali ekonomik krizden yüksek kamu borcu nedeniyle etkilenen İtalya’nın, kendisinden daha kötü durumdaki Yunanistan’ın ardından ikinci sırada yer almaya devam ettiğini ortaya koyduğu dile getirildi. Cumhuriyet 14 Aralık 2012

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir