16.12.2012

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Amerika Sever Yurtsever!

*NATO Genel Sekreter Yardımcısı Grabar, patriot sistemlerinin Kürecik’’teki NATO radar sisteminin korunması için gönderilip gönderilmediği yönündeki soruya karşılık olarak, “Patriotların kendi radarları ve gözetleme sistemleri var. Kürecik ile alakaları yok. Tek amaçları her türlü olası orta menzilli füzelerin Türkiye kara sahasını vurmasını ve insanların yaralanmalarını engellemek” olduğunu söyledi.

*Dışişleri Bakanlığı’nın güvenlik uzmanlarından emekli Büyükelçi Yusuf Buluç, Patriot füzelerinin Türkiye’de konuşlandırılması konusunda farklı bir değerlendirmede bulundu. Buluç, “Patriotlar, Türkiye halkı için değil, Türkiye’deki tesisleri korumak için yerleştiriliyor. Aksi halde, bölge halkına da gaz maskesi dağıtılırdı” dedi.

“Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığında NATO ve Güvenlik alanında görev yapan Buluç, Viyana’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda (AGİT) Daimi temsilci olarak Türkiye’yi temsil etti. Buluç, bir dönem Dışişleri Bakanlığı sözcü olarak da görev yaptı.

Türk Atlantik Konseyi’nin Antalya’da düzenlediği 19’uncu Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’nda Hürriyet’e konuşan emekli Büyükelçi Buluç, hükümetin Patriot’ların Suriye’den kitle imha silahları ile gelebilecek bir saldırıya karşı konuşlandırıldığına ilişkin açıklamasını hatırlattı.

Ancak Suriye’nin, söylendiği gibi kimyasal ya da biyolojik kitle imha silahları ile saldırması halinde, Patriot’ların tek başlarına, Suriye füzeleri menzilinde yer alacak Türkiye topraklarında yaşayan halkı korumaya yetmeyeceğini” söyledi.     Hürriyet Planet 15.12.2012, Zeynep Gürcanlı

*İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Türkiye’ye yerleştirilecek NATO’ya ait Patriot’larla ilgili “Füzeler dünya savaşına zemin hazırlar” açıklamasını yaptı.
(Cumhuriyet Haber Portalı – 15 Aralık 2012 – 17:26)

*Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın iktidarda kalma olasılığını değerlendirdi. Davutoğlu, “Esad kalacak olursa elini sıkmaktansa istifa ederim” dedi. (Cumhuriyet Haber Portalı – 15 Aralık 2012

Halkım Nasıl?

*Salı günü dördüncü kez ameliyat masasına yatan ve altı saat süren operasyon sırasında kanama geçiren Chavez’in iyileşmekte olduğu ve yakınlarıyla konuştuğu açıklandı. Chavez’in sözcüsü yaptığı açıklamada,“Ameliyatın ardından ailesiyle ilk kez konuşan Chavez’in ilk sorduğu soru ‘Halkım nasıl?’ oldu”.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir