5 Ağustos Kararları Gayrimeşrudur

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

5 Ağustos’ta Silivri Mahkemesinde verilen kararlar hukuk dışıdır, siyasidir.

 

Bu yargılamanın ana amacı, ABD’nin Ortadoğu politikalarıyla çelişen kesimlerin tasfiye edilmesidir. İşbirlikçi AKP iktidarının devleti ele geçirme harekâtına direnç gösterenlerin yasa ve hukuk dışı yollarla mahkûm edilmesi anlamına gelen bu kararlar vicdani değildir ve insanlık dışıdır.

Verilen bu gayrimeşru kararların bu kadar ağır olmasının nedeni, emperyalizmin Ortadoğu’da girdiği gerileme sürecinin intikamı ve gerici AKP diktatörlüğünün inşasının tökezlemeye başlaması karşısında halka gözdağı vermek anlamına gelmesindendir.

31 Mayıs devrimci hareketiyle içine düşme korkusu yerleşen AKP iktidarı halkı mahkeme kararlarıyla, tutuklamalarla, faşist baskılarla sindireceğini, yıkılışını geciktireceğini düşünüyor. Diktatörlükler giderayak hep saldırganlaşırlar, korku onları daha da baskıcı yapar. Ama hep de yanılırlar. Zulümle kimse abat olmaz. Tarih böyle yazar.

Burada yeri gelmişken önemli bir gerçeğin altını çizmemiz gerekiyor: Ergenekon davasında yargılanan sol kamuoyunun gözünde lanetlenmiş bazı kişilerin cezalarına yoğunlaşarak bu haksız kararların faşizan yüzünü gözden kaçırmamalıyız. Tek tek ağaçlara bakarken ormanı görmezlikten gelmemeliyiz. Bu davada devrimcilerin lanetlediği kişiler de vardır; ama bu durum, tablonun bütününün halka karşı açık faşist saldırganlığı ifade etmekte olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu tablonun 31 Mayıs halk hareketiyle gerileyen AKP iktidarı ve emperyalizm tarafından önümüzdeki dönemde halkın devrimci mücadelesine karşı kullanılacağı görülmeli ve bu muhtemel gelişmeye göre politikalar belirlenmeli. Bu davanın başlangıç dönemlerinde olduğu gibi gelecek günlerde “yetmez ama evetçiler”le aynı paralele düşecek davranışlar içine girilmemeli. Bu tür davranışlar AKP politikalarına hizmet edecektir.

Diktatörlük kurmaya yönelenlere, hukuksuzluk ve vicdansızlık yapanlara karşı yürütülecek mücadelenin esas olduğunu unutmayalım. Bu ölçüsüz kararlar da göstermektedir ki egemenler korkuyla saldırıyorlar. Halk onları yenmezse saldırganlar zulümlerine devam ederler.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir