“ABD ERKEN ÇIKTI”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Yukarıdaki söz Başbakan R.T.Erdoğan’a ait.

ABD’nin Irak’tan erken çıktığını söylüyor. Bu açıklamayı Başbakan, Norveç Başbakanı ile yaptıkları ortak basın toplantısında yapıyor. Başbakan ibret (!) alınacak konuşmasını şöyle sürdürüyor:

 

“Bütün bu süreç ABD’nin Irak’tan çıkması ile beklenen bir süreçti. ABD ırak’tan çıktı, hemen arifesinde ne yazık ki bu süreç başladı. Bunu ben Biden’a da Obama’ya da söyledim. Burada demokratik sistem oturuncaya kadar kalmanızda fayda var demiştim. Ama çıktıkları anda işte mevcut yapının ne kadar demokratik olduğu ortaya çıktı. Çünkü bunların demokrasiyi anlaması, bunların demokratik parlamenter sistemi anlaması veya bunu yaşamaya başlaması her halde uzun yıllar alacak.”

10.01.2012 tarihli Hürriyet gazetesinden yaptığımız bu alıntıdan anladığımız kadarıyla Başbakan, ABD’nin Irak’tan çekilmesini istemiyormuş. Şimdi soralım, ABD askerinin Irak’ta kalması bölgede kimlerin işine yarar? İran’ın mı? Hayır. Suriye’nin mi? Hayır. Türkiye’nin mi işine yarar? Halkın büyük bir kısmının R.T.Erdoğan’a rağmen hayır diyeceğini düşünüyoruz.

 Peki, ABD askerinin Irak’ta kalmasını İsrail ister mi? Evet, hem de çok ister. Hem AKP iktidarı istiyor hem de İsrail. Bunun anlamını AKP’ye destek verenlere sormak gerekir.

Irak halkının çoğunluğu ABD askerinin bu ülkede kalmasını ister mi? Sanmıyoruz. Neden istesin? Daha çok öldürsün, daha çok işkence etsin, daha çok soysun, daha çok ırza geçsin diye mi, işgalin devamını isteyecekler? Bir de Irak’ı bölmek isteyenler, kişiliksizleştirmek, köleleştirmek isteyenler ancak ABD işgalini savunabilirler.

Bizim Başbakan ABD işgalinin sürmesini demokrasinin oturması için istiyormuş. İşgalci emperyalist bir güç demokrasiyi kuracakmış. Ne kadar ileri bir düşünce! Bu yaklaşım,1920’de işgalci İngilizlerin ve Fransızların Türkiye’de demokrasiyi kuracaklarını savunmak gibi bir sonuç yaratmıyor mu?

Iraklıların demokrasiden anlamadıklarını, anlayıncaya kadar işgalin sürmesinin gerekli olduğunu ileriye süren bu değerlendirme, bu halka tepeden bakmak ve hatta hakir görmek değil mi? “Sünnicilik” yapacağım diye bütün Irak halkına saygısızlık yapmak yakışıyor mu?

***

Bu iktidarı ABD’nin işbaşına getirdiğini, onun desteği olmadan AKP’nin iktidarını sürdüremeyeceğini herkes biliyor. ABD askerlerine Türkiye’nin Güney Doğu’sunu işgal ettirmeye kalkışan bu iktidarın arkasındaki en önemli güç halktan aldığı oylar değildir. ABD’dir, bu ülkenin Ortadoğu’daki gücüdür. Elbette ki R.T.Erdoğan dayandığı gücün bölgede azalmasını değil büyümesini ister. Eğer arkasından ABD çekilirse yıkılacağını iyi bilir. Zaten pusuya yatanların son zamanlarda harekete geçtiklerine dair laflar dolaşmaya başladı bile. Bu noktada en önemli soru ABD, R.T.Erdoğan’ın mı ardında duracak, yoksa Cemaate mi destek olacak? İşte 2012’nin sorusu bu…

Önemsiz not: Hiç olmazsa başka bir ülkenin başbakanı ile birlikte yapılan basın açıklamasında bari Türkçeyi doğru kullanın.  R.T.Erdoğan gibi bir İmam Hatip mezununun “arife” kavramının anlamını yanlış ifade etmesine ve hatta zıt anlamda kullanmasına doğrusu bir anlam veremedik. “Arife” kelimesinin anlamı “öngün”dür, “sonra” değil. Bildiğiniz gibi “arife günü” bayramdan önceki gündür, sonrası değil.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir