ABD, Örtülü Suriye Savaşını Kaybediyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

“Terörizme karşı küresel savaş” verenler, teröristleri destekliyor.

Ve bu, “demokrasiyi geliştirmek” için “iyi çocuk teröristleri” destekleme davası adına yapılıyor.

ABD, Örtülü Suriye Savaşını Kaybediyor

Michel Chossudovsky/18 Mayıs 2013/Global Research

Amerika, örtülü Suriye savaşını kaybediyor: ABD destekli El Nusra isyancıları Suriye Silahlı Kuvvetleri tarafından yenilgiye uğratıldı

Sahadan gelen son haberler, Amerika ve müttefiklerinin El Nusra cephesini destekledikleri örtülü savaşı kaybettiklerini gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD destekli, El Kaide bağlantılı isyancıların önemli bir bölümü ortadan kaldırıldı. Rusya ve İran’ın desteğiyle ülke çapında hücum başlatıldı. İsyancılara giden silah tedarik kanalları kesildi: “[Suriye] ordu[su], “isyancılara” giden ve ağırlıklı olarak Kuzey Lübnan, Türkiye ve Ürdün’den gelen tedarik kanallarını ve silah koridorlarını da kesmeye yoğunlaştı.” (Bkz: Suriye’de zaman kazanmak, Phil Greaves, Global Research, 11 Mayıs 2013)

El Nusra büyük ölçüde, Türkiye, Suudi ve Arabistan ve Katar’da istihdam edilen paralı askerlerden oluşuyor. Örtülü (Batılı) özel kuvvetler ve askeri danışmanlar da onların saflarına katıldı. El Kaide bağlantılı teröristler doğrudan doğruya Washington tarafından finanse ediliyor ve Batı askeri ittifakının piyade erlerini teşkil ediyor.

CNN tarafından teyit edildiği üzere, El Nusra teröristleri ayrıca Pentagon’la sözleşmesi bulunan özel kuvvetler tarafından kimyasal silah kullanımı konusunda eğitim aldı:

Ürdün’de ve Türkiye’de gerçekleşen [kimyasal silah] eğitim[i], kaynaklara göre, stokların nasıl izleneceğini ve ele geçirileceğini ve silah alanlarının ve malzemelerinin kullanımını içeriyor. Yetkililerden birine göre bazı silah firmaları Suriye’de sahadalar ve bazı tesisleri izlemek üzere isyancılarla birlikte çalışıyorlar. Eğitmenlerin milliyeti açıklanmadı, ancak yetkililer hepsinin Amerikalı olduğunun varsayılmaması uyarısında bulundu. (CNN, 09 Aralık 2012, vurgular bize ait)

Ve bu El Kaideci isyancılar, Pentagon’un kiraladığı askeri sözleşme yapıcıları tarafından kitle imha silahları konusunda eğitilip silahlandırılırken, Suriye hükümeti Suriye halkına karşı kitle imha silahları kullanmakla suçlanacaktı.

ABD destekli teröristler

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA tarafından verilen en yeni haberler (12 Mayıs), Suriye silahlı kuvvetlerinin ülkenin farklı bölgelerinde El Nusracı isyancılara karşı giriştiği eylemler hakkında ayrıntılar veriyor:

“Cumartesi günü silahlı kuvvetlere bağlı birimler, Şam’da ve Şam kırsalında pek çok bölgede terörist grupları kovalamaya devam etti ve içinde Suriyeli olmayanların da olduğu grup üyelerine ağır kayıplar verdirdi.

Resmi bir yetkili SANA muhabirine bir ordu biriminin Hiceyra kasabasındaki el Bayrakdar mahallesinde özel bir operasyon gerçekleştirdiğini ve çok sayıda teröristi öldürdüğünü açıkladı. Kaynak, El Hüseyniye kasabasında da çok sayıda teröristin öldürüldüğünü ve silahlarının yok edildiğini ekledi.

Bir ordu birimi Vadi Barada pazarında El Fakure bölgesinde bir terörist grubunun üyelerinin peşine düşüp çoğunu öldürürken, bir başka ordu birimi Daraya şehrinde ikisi sniperlı dört teröristi öldürdü.

Silahlı kuvvetlere bağlı bir birim Harasta şehrinde silahlı bir terörist grupla çatışmaya girip çok sayıda teröristi öldürürken, bir başka birim de Cubar’da silahlı bir terörist grupla çatışmaya girdi ve bütün üyelerini etkisiz hale getirip silahlarını da yok etti.

Bir askeri kaynağın verdiği bilgiye göre Ordu birimleri Şam kırsalında da El Abade alanının ve doğu Guta bölgesinde civar çiftliklerinin kontrolünü ele geçirdi. Silahlı Kuvvetler üç noktadan Carba kasabasına doğru ilerleyişine devam ederek kasabanın etrafındaki hayati bölgelerin kontrolünü ele aldı ve teröristlerin tedarik hatlarını keserek onları kuşattı.

Silahlı Kuvvetler’e bağlı bir birim, Deraa kırsalındaki Casım kasabasında haydutluk ve hırsızlık yapan Cebhetü’l-Nusra teröristleriyle çatışmaya girerek bazılarını yaraladı, bazılarını da öldürdü. Bunların içinde, her ikisi de Cebhetü’l-Nusra’nın liderleri ve patlayıcı imalatının sorumluları olan Ammar el Şemmari isimli bir Suudi ve Mahmud el Mutayri isimli bir Kuveytli de bulunuyor.

Halep’teki terörist gruplar, bugün çok sayıda operasyon düzenleyen ve teröristlerin yuvalarında büyük miktarlarda silah ve cephaneyi yok eden ordu birimleri karşısında ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

SANA muhabirinin aktardığına göre bir resmi kaynak, El Şeyh Said bölgesindeki elektrik şirketinin kuzeyinde, El Tavabin Camii yakınlarında ve Handarat kampı girişinde çok sayıda teröristin öldürüldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Bahsi geçen bölgelerde bir ağır makinalı silah ve çeşitli türlerde silah ve cephaneler yok edildi.

Kaynak ayrıca silahlı kuvvetlerin sanayi şehri, Serbest Bölge, cam fabrikası ve El Ziraa bölgesi civarlarında çok sayıda teröristi öldürdüğünü söyledi. Ordu üyeleri teröristlerin teçhizat ve silahlarını da yok etti. Kaynak, bunların arasında bir adet 23 mm kalibreli uçaksavar silahı, bir ağır makinalı tüfek ve silah ve cephane yüklü çok sayıda araç olduğunu ekledi.

Mineg kasabasında bir ordu birimi, El Alkamiye bölgesinde ve Tarımsal Araştırma Merkezi yakınlarında bir silahlı terörist grubun üyelerini öldürdü. El Dakak fabrikası yakınlarında ve Han el Asel’de İbrahim el Halil Camii’nin güneyinde başka teröristler de öldürüldü.

Silahlı kuvvetlere bağlı birimler, İdlib kırsalında Cebhetü’l-Nusra teröristlerinin toplanmalarını ve yuvalarını hedef almaya devam ediyor. SANA muhbirinin aktardığına göre bir resmi kaynak, ordu birimlerinin teröristlerin Cebel el Arabiyyin bölgesindeki el Fenar restoranı çevresinde suç eylemleri gerçekleştirirken kullandığı silah ve teçhizatları yok etti.

Cebel el Arabiyyin bölgesine bağlı Kefarlata kasabasında ve Eriha şehrinde çok sayıda terörist öldürüldü ve yaralandı. Kaynak, silahlı kuvvetlerin Ayn el-Keseb, Meşmeşen, Katrun, el-Naciye, Ayn el-Baride, Bazit, Darkuş, Heyş, Tall Salmo, Ümmü Cirin, el-Buveyti, el-Tur’eh ve Museybin kasabalarında teröristlerin yuvalarını, içindeki silah ve cephanelerle birlikte yok ettiğini ekledi. Aynı bağlamda, Eriha-Cisr el-Şugur yolundaki Matrem kasabasında bir terörist grubun üyeleri etkisiz hale getirilirken, ordu birimleri El Şabibe kampı yakınlarında tuğla fabrikası civarında teröristleri kovalamaya devam ediyor.

Sarakeb şehrinde bir ordu birimi, Pullman garajı yakınlarında sözde “Tevhid Tugayları”na bağlı çok sayıda teröristi öldürdü ve yaraladı. Teröristlerin silahlarına ve teçhizatlarına da el konuldu.

Eş zamanlı olarak bir ordu birimi, Hama kırsalında Cub el Ahmar köyünde bir silahlı terörist grubun üyelerini etkisiz hale getirdi ve içinde ağır makinalı tüfeklerin de olduğu silahlarını yok etti.

Ordu birimleri, Deyr ez-Zor’un pek çok mahallesinde silahlı terörist grupları kovalamaya devam etti ve içlerinden çok sayıda teröristi öldürdü. Bir resmi kaynak SANA muhabirine, silahlı kuvvetlere bağlı bir birimin El Sinaa mahallesinde teröristlerin bir toplanma yerini yok ettiğini, bir başka birimin de El Siyasiye köprüsünde bir silahlı terörist grubu etkisiz hale getirdiğini anlattı.” (SANA, 11 Mayıs 2013).

İronik bir şekilde, El Nusra teröristleri doğrudan doğruya Pentagon tarafından desteklenip finanse edilirken, Dışişleri Bakanlığı’nın terör örgütleri listesinde bulunuyor.

Dışişleri Bakanı’nın son girişimleri, “insani yardım” kisvesi altında teröristlere para ve askeri yardım akışı sağlanmasında hayli araçsal bir işlev gördü.

Siyasi çark ediş

BM Güvenlik Konseyi’nin El Nusra Cephesi’ni yaptırımlar kara listesine alması planlanıyor. İronik bir şekilde bu girişimden kısa süre önce “Suriye hükümeti geçen ay Güvenlik Konseyi’nden El Nusra Cephesi’ni kara listeye almasını istedi, fakat bu talep İngiltere ve Fransa tarafından bloke edildi.” (Press TV, 11 Mayıs 2013).

Şimdi, Batı istihbaratı tarafından yaratılan ve desteklenen bir topluluk olan El Nusra, Suriye Silahlı Kuvvetleri tarafından yenilgiye uğratılırken, ABD ve müttefikleri silahların ve mali desteğin daha ılımlı “İslamcı olmayan” isyancı gruplarına yönlendirilmesi çağrısı yapıyor.

Fransa’nın Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “İslamcı grubu diğer muhalefet güçlerinden ayırmak için” BM’nin Suriye’deki El Nusra Cephesi’ni terör örgütü sınıflandırmasına almasını istedi.

Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, militan İslamcı grubu ülkedeki diğer ılımlı muhalefet güçlerinden ayrı tutmak amacıyla Perşembe günü Birleşmiş Milletler’den Suriye’deki El Nusra Cephesi’ni terör örgütü olarak kara listeye almasını istedi.

Fransız Dışişleri Bakanı, Fransız Le Monde gazetesine verdiği bir röportajda, “Herhangi bir akıl karışıklığından kaçınmak için, [Suriye Devlet Başkanı] Beşar Esad’a karşı olan, ama aynı zamanda El Kaide’nin bir kolu olan El Nusra Cephesi’nin BM düzeyinde terör örgütü olarak sınıflandırılmasını istiyoruz” dedi.

Fabius ayrıca Fransa’nın Suriye’nin muhalif örgütlenmesi Suriye Ulusal Konseyi’ne olan desteğini arttırmak istediğini söyledi ve bu yapının “büyümesi, birleşmesi ve rejim değişikliği durumunda bütün toplulukların haklarını açıkça güvence altına alması” gerektiğini vurguladı.

Bu gelişmelerin ortaya koyduğu şey, El Nusracı isyancıların harcandığıdır. Artık desteklenmiyor ve özgürlük savaşçıları olarak savunulmuyorlar.

Washington, Batılı müttefikleriyle istişare içinde, şimdi Suriye ordusu tarafından yenilgiye uğratılan El Kaide bağlantılı piyade askerlerini feda etmeye karar verdi.

İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’nin El Nusra’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terör listesine ekleme yönündeki daha önceki girişimini bloke etmesine rağmen, bu yöndeki girişim şimdi Suriye’den değil, yakın zamana kadar El Nusra Cephesi’ne para ve silah sağlayan ülkelerden geliyor.

Dahası, Washington’un Obama’nın yeni Dışişleri Bakanı John Kerry aracılığıyla El Nusra’ya verdiği doğrudan mali destek, en hafif deyimle, diplomatik utanç kaynağı oldu.

Bu açıdan, kanıtlı veya kanıtsız olarak, El Kaide’yle bağlantılı bir topluluğu desteklediğinden dolaylı yoldan şüphe edilen bir Amerikan vatandaşının hemen tutuklanacağını, Dışişleri Bakanı John Kerry ile ABD hükümeti adına El Kaide birimlerini destekleyen diğer önde gelen ABD yetkililerinin ise elbette bunun istisnası olduğunu belirtmekte fayda var. .

“Terörizme karşı küresel savaş” verenler, teröristleri destekliyor. Ve bu, “demokrasiyi geliştirmek” için “iyi çocuk teröristleri” destekleme davası adına yapılıyor.

Çeviren: Selim Sezer

medyasafak.com

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir