ABD Pasifik’te gerilimi tırmandırıyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC), Güney Kore ile savaş durumuna geçildiğini açıklamasının ardından, ABD’nin Japonya’da konuşlandırdığı F-22 saldırı uçaklarını Güney Kore’ye gönderdiği bildirildi.

KDHC yönetimi geçtiğimiz hafta, ABD ve Güney Kore arasındaki askeri tatbikatın sonlandırmaması durumunda adanın “nükleer savaşın eşiğine” geleceğini duyurmuş, Vaşington yönetimi ise bu tehdide nükleer kapasiteli B-2 bombardıman uçaklarını KDHC üzerinde uçurarak cevap vererek tansiyonu iyice yükseltmişti.

Pyongyang yönetimi ise bu gelişmenin ardından geçtiğimiz cumartesi günü Güney Kore ile “savaş durumuna” geçildiğini açıkladı. ABD’den ise yanıt gecikmezken, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden dün yaptığı açıklamada “KDHC’den gelen yeni ve yıkıcı açıklamayı gördük. Bu tehdidi ciddiye alıyoruz ve müttefikimiz Güney Kore’yle yakın temas halinde kalıyoruz” dedi.

Bugün ABD basınına yansıyan haberlerde ise Vaşington yönetiminin Japonya’dan kalkan F-22 saldırı uçaklarının dün Güney Kore’deki Osan askeri üssüne indiği bildirildi. Güney Kore’deki Amerikan üssü komutanlığı da, F-22 uçaklarının geldiğini doğruladı.

Rusya eleştirdi

Rusya ise ABD ve Güney Kore’ye yaptığı çağrıda bu iki ülkenin agresif eylemlerden kaçınmasını isterken, çıkabilecek bir savaşın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Grigory Logvinov yaptığı açıklamada, “Biz bütün tarafların azami sorumluluk ve sükunet içinde hareket edeceğini ve geri dönüşü olmayan bir noktaya gelinmeyeceğini umuyoruz” dedi.

Çeviri hatası iddiası

Rus basınına yansıyan haberlerde KDHC’nin yaptığı açıklamada bir çeviri hatası olduğunu ve bu nedenle açıklamanın uluslararası alanda yanlış anlaşıldığını ileri sürüldü. Ria Novosti ve İnterfax, KDHC’nin açıklamasında “kendisine yönelik herhangi bir saldırı olması” durumunda “savaş durumuna geçileceğinin” ifade edildiğini belirtti.

(soL- Dış Haberler) Pazartesi, 1 Nisan 2013

ÖSO’dan Müslüman Kardeşler’e sert çıkış

Özgür Suriye Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Suriye Müslüman Kardeşler örgütü “devrimi geciktirmekle” suçlanırken, muhalefetin de aynı örgüt nedeniyle parçalandığı iddia edildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) isimli silahlı gurubun “Birleşik Komutanlığı” adına yapılan açıklamada, Suriye Müslüman Kardeşler (MK) örgütü için sert ifadeler kullanıldı.

“Sizi devrimin zaferinin gecikmesinden ve muhalefetin bölünmüş olmasından sorumlu tutuyoruz” diyerek başlayan açıklamada, MK ile diğer “seküler, ulusal ve askeri” muhalefet grupları arasında “derin bir anlaşmazlık” bulunduğu söylendi.

Açıklamada, MK’nın “devrim”in başlangıcından bu yana Suriye Ulusal Konseyi ile Suriye Ulusal Koalisyonu’ndaki tekelinin ve askeri ve siyasi işleri kontrol altına almaya çalışmasının, Suriye’nin birçok yerinde halkın “yetti artık” demesine neden olduğu vurgulandı.

ÖSO, MK’ya “bu kritik anda devrimi çalmaya hakkınız yok” derken, MK’nın yönetim tarzı ve metotları nedeniyle hem sahadaki “siyasi, seküler ve askeri” güçler, hem de yurtdışındakiler arasında örgüte yönelik bir nefret oluştuğunu söylerken, MK’ya net olarak “siz bu devrime sahip değilsiniz ve onu siz yapmadınız” dedi. ÖSO, SUK’un kuruluş yöntemini de eleştirirken, yeni kurulan çatı örgütlerini de “şapkalar farklı ama kafalar aynı” diyerek suçladı.

Silahlı grup, MK’ya Mısır’ı örnek göstererek, “oradaki başarısızlığınız size ders olmalı” derken, Mısır MK’sının toplumla olan bağlarına dikkat çekti ve “Siz Suriye’de on yıllardır halktan uzaksınız” diyerek MK’yı ağır bir dille eleştirdi.

Açıklamada, MK, üstü kapalı bir biçimde Suriye’ye yabancı ülkelerden gönderilen paralara da el koymakla suçlandı.

(soL – Dış Haberler) 31 Mart 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir