ABD Türkiye’ye Gözdağı Veriyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Amerikan emperyalizmi Türkiye’yi önce diz çöktürmek ve sonra da parçalamak istiyor. Gerçek amaçları bu, gerisi bu amaca ulaşmak için yapılan manevralar, taktikler ve tehditler… İşte bu tehditlerden birini daha ortaya koydular.

Amerikan ordusunun en büyük gücü olarak gösterilen ABD Donanması, kuruluşunun 241. yılı nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1801-1805 yıllarında Trablus kıyılarında Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü gösteren temsili tabloyu kullanarak Türkiye’ye gözdağı veriyor. Bu gidişle Muavenet’i batırışlarını da yayınlarlarsa şaşırmayalım…

Üzerine “Tough (Sert)” ifadesi yazılarak paylaşılan temsili tabloda, 19. yüzyılda Osmanlı eyaleti olan Libya- Trablus’un 1800 başlarında ABD gemileri tarafından bombalanması ve denizcilerinin Osmanlı gücü sayılan Trabluslu askerleri öldürmeleri tasvir ediliyor. Bu tablo ressam Dennis Malone Carter’ın Decatur Boarding the Tripolitan Gunboat adlı eseridir. Tablo Birleşik Devletler Donanması Ulusal Müzesi’nde de sergilenmektedir.

ABD 211 sene önce meydana gelmiş bir olayı öne çıkararak Irak, Suriye ve PKK-PYD sorunlarının yaşandığı bir dönemde Türkiye’ye gözdağı veriyor. Amerikan Donanmasının resmi Twitter hesabında, “Amerika’nın denizcileri çetin, cesur ve hazırdır” ifadesine yer verilen bu iletide, elinde Türk bayrağıyla savaşan askerlerin Amerikan denizcileri tarafından öldürüldüğünü gösteren temsili bir tablonun kullanılmasının anlamı açık: ABD Türkiye’ye “yine yaparız” demek istiyor, tekrar sopa gösteriyor, “Irak’ta yaptığımız gibi yine çuval geçiririz” diyor…

ABD emperyalizminin bu tehditlerine  “müzik notası” ile cevap verilemez. İncirlik, Diyarbakır, Kürecik gibi üsler ve radar tesisleri Amerikan güçlerine kapatılarak cevap verilir. Emperyalizmin politikalarından zarar gören ülkelerle ilişkiler geliştirilerek cevap verilir. Komşu ülkelerin toprak bütünlüğü savunularak, onlarla dostluk kurularak ve daha da önemlisi ülkemizde gerçek demokrasiyi kuracak toplumsal güçlerin talepleri doğrultusunda adımlar atılarak cevap verilir.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir