ABD’NİN MAHKEMESİNDEN TAM İSABET!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ABD’nin mahkemesi İran’ı suçlu ilan etti.

New York kentindeki federal mahkemede, 11 Eylül saldırısı hakkında görülen davada Taliban ve El Kaide’nin yanı sıra İran’ın da bu saldırıdan sorumlu olduğuna karar verildi.

Mahkeme, İran’ın El Kaide örgütü yönetimine ve tüm El Kaide üyelerine güvenli bölge sağladığı ve El Kaide örgütüne malzeme ve kaynak desteği vermeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Böylece Şii İran, Sünni El Kaide ve Taliban’la birlikte ABD’nin mahkemesi tarafından 11 Eylül saldırısına bulaştırılmış oluyor. İran’a karşı gündeme getirilecek ABD saldırısı için de dayanak oluşturulmuş oluyor.

Saddam için ortaya atılan ve sonradan yalan olduğu ortaya çıkan CIA uydurmalarını anımsatan planlanmış bir komplo havası sezmemek için saf olmak gerekir.

Tam da İran’ın Hürmüz Boğazında tatbikata hazırlandığı bir sırada bu karar açıklandı. Bir yandan Şam’da bombaların patlatıldığı haberlerini alıyoruz, öte yandan da Irak karma karışık.

Biz, 1970’li yıllarda ABD emperyalizminin yönlendirdiği faşist güçler tarafından çıkartılan bir iç savaş ortamının ne anlama geldiğini ve bu günlerde yıl dönümünü yaşadığımız Maraş katliamı gibi saldırıların yarattığı sonuçları iyi biliyoruz. Emperyalistler ve işbirlikçilerinin Suriye’de de gerçekleştirmeye çalıştıkları Alevi-Sünni çatışmasının yaratacağı acıları yaşayan bir ülkenin çocukları olarak Şam’da patlatılan bombanın yaratacağı sonuçların Maraş’ta yapılan katliamın da ötesine götürüleceğini görmek için fazla uzak görüşlü olmaya da gerek yok. Emperyalizmin Ortadoğu’yu elde etmek uğruna bütün bölgeyi kan gölüne çevirmekten kaçınmayacağı apaçık.

Bütün bu yaşanılan süreçte bizim için en önemlisi AKP iktidarının da bu planın bir parçası olmasıdır. Sömürgeci Fransız yönetiminin kurguladığı “cambaza bak” oyunuyla halkı oyalayan iktidar, Ortadoğu’da çevrilen emperyalist dolaplardaki önemli rolünü gizlemeye çalışmaktadır. Halkın gözü Batıya çevrilerek Irak’ta, Suriye’de ve buralardaki gelişmelerin ülkemizde yaratacağı sonuçlar gözden kaçırılarak; emperyalist planın uygulanmasına daha rahat bir şekilde devam ediliyor.

Muhalefet güçleri, emperyalist planın rahatça yürütülebilmesi için ortaya atılan yeni oyunları görmeli ve boşa çıkarmanın yollarını yaratmalıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir