AKP’li belediye önünde kendini yaktı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Trabzon’da taşeron işçi olarak çalıştığı belediyeden geçen 12 Şubat’ta çıkarılmasına tepki göstererek, bir süre önce belediye binasının çatısına çıkıp intihar girişiminde bulunan 40 yaşındaki Mustafa Canbakkal, belediyenin önünde üzerine benzin dökerek kendini yaktı.

TRABZON- Taşeron firma bünyesinde çalışan Mustafa Canbakkal, işten çıkarılmasına tepki olarak 12 Şubat’ta elinde benzin bidonu ve çakmakla belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

Yaklaşık 25 metre yükseklikteki çatıdan önce AKP bayraklarını atan, işe geri alınmazsa kendisini yakıp atlayacağını söyleyen Mustafa Canbakkal, yanına gelen Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın’ın konuşması sonrasında ikna edildi. Canbakkal daha sonra çatıdan indirilerek hastaneye kaldırıldı.

BU KEZ KENDİNİ YAKTI

Bugün yine belediye binasının önüne gelen Mustafa Canbakkal, elindeki pet şişede bulunan benzini üzerine döküp çakmakla kendini ateşe verdi. Bir anda alevler içinde kalan ve özel güvenlik görevlilerinin yangın tüpüyle müdahalesi ile söndürülen Mustafa Canbakkal’ın vücudunda yanıklar meydana geldi. Olayı korku içinde izleyen vatandaşlar da alevlerin söndürülmesi sonrasında Canbakkalın üzerine şişelerle su döktü, kartonları sallayıp vücudunu soğutmaya çalıştı.

Yanmış kıyafetleri görevliler tarafından çıkarılan Canbakkal, daha sonra olay yerine gelen ambulansla Numune Eğıitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Canbakkal’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve tedavisine devam edildiği belirtildi.

Yurt gazetesi, 01 Nisan 2013

ODTÜ’lü asistanlar Rektörlüğe yürüyor

 “İTÜ’ye selam direnişe devam” diyen ODTÜ Asistan Dayanışması güvencesiz çalışmaya karşı 4 Nisan’da bir araya geliyor.

Yeni YÖK Yasa Taslağı’nda yer alan “bursiyer öğrenci” statüsünü kabul etmeyen ve “güvenceli iş ve güvenceli gelecek” hakkına sahip çıkan ODTÜ’lü asistanlar 4 Nisan Perşembe günü gerçekleştirecekleri eylemde bir araya gelecek. Tüm ODTÜ kamuoyunu kendilerine destek olmaya davet eden asistanlar, üniversite yönetimini yeniden çözüme çağırdı.

Yaklaşık bir ay önce çalışma koşullarını ve akademik faaliyetlerine dair yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin Rektörlükten görüşme talep ettiklerini ancak bu çağrılarına hâlâ bir yanıt alamadıklarını kaydeden asistanlar, Rektörlüğe gitme kararı aldı.

ODTÜ’de araştırma görevlisi olmanın güvencesizlik tehdidi altında ya da senet baskısıyla uğraşmak ve “doktoralı işsiz olmak” tehdidi ile karşı karşıya kalmak olduğunu ifade eden asistanlar, ODTÜ’lü asistanların üniversitedeki bilimsel üretim sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti.

“Bizsiz ODTÜ’de ne bilimsel üretim, ne proje çalışmaları ne de eğitim-öğretim çalışmaları sürdürülebilir” diyen asistanlar, 4 Nisan 2013 Perşembe günü saat 12.00’da eğitim fakültesi ve saat 13.00’da Rektörlük önünde bir araya geleceklerini duyurdu.

(soL- Haber Merkezi) 1 Nisan 2013

***    ***

AKP’ye değnekçilik yapan liberaller bu haberi iyi okusun!

 

AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, bir toplantıda yaptığı konuşmada çok açık konuştu: “…diyelim ki liberal kesimler, şu ya da bu şekilde bu süreçte bir şekilde paydaş oldular ancak gelecek inşa dönemidir. İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak”

AA’nın haberine göre İstanbul Suriçi Grubu Derneği’nin Topkapı’da bir otelde düzenlediği etkinliğe onur konuğu olarak katılan Babuşcu, yaptığı konuşmada çok açık konuştu. Babuşçu 1. Cumhuriyet’in çözülüş sürecinde ittifak yaptıkları liberaller için “…diyelim ki liberal kesimler, şu ya da bu şekilde bu süreçte bir şekilde paydaş oldular ancak gelecek inşa dönemidir. İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Devletin kurumsal hafızasına düşülecek notlar…”

Aziz Babuşcu konuşmasında bilindik AKP söylemlerini sürdürerek “elitist, statükocu merkeze karşı verdikleri mücadeleyi” anlatırken, bu konuda AKP olarak katettikleri yolun kalıcı olması için “yapılanların devletin kurumsal hafızasına yazılması gerektiğini, aksi takdirde bertaraf edilmesinin kolay olduğunu” şöyle ifade etti:

“Ancak düne göre çok daha katı ve çok daha hesaplaşmayı son çıkış noktası olarak gören bir ideolojik tavır içindeler. Bu bizim, düne nispetle çok daha kararlı ve sıkı, çok daha ilişkilerini etle kemik misali birbirine kenetleyerek yol yürümemiz gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. Bu ülkede biz çok şey yaptık ama yaptıklarımızı bu devletin kurumsal hafızasına yazmadığımız sürece bertaraf edilmesi çok kolaydır. 10 yıllık süreç on yılların taşıdığı bir anlayışı bertaraf edebilme anlamında çok kısa bir süreçtir. Devletin kurumsal hafızasına düşülecek notlar açısından AK Parti daha çok daha uzun süre iktidarda olmak durumundadır. Bir parti olarak değil, bu milletin aydınlık yarınlarını inşa edebilmek adına böyle olmak durumundadır.”

“İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak”

Babuşçu’nun, AKP’nin 1. Cumhuriyet’i çözerken aparat olarak kullandığı tüm siyasi davalarda en yakın destekçisi olan liberallerle ilgili söylediklerinde ise oldukça açık sözlü davrandığı görüldü. Babuşçu, AKP’nin çözülüş sürecinde kurduğu, içinde liberallerin de olduğu “büyük ittifaka” artık gerek kalmadığını söylerken, yeni Türkiye’nin inşasının eski “yol arkadaşlarının” istediği gibi olmayacağını ifade ederek şöyle dedi:

“10 yıllık iktidar dönemimizde bizimle şu ya da bu şekilde bizimle paydaş olanlar, gelecek 10 yılda bizimle paydaş olmayacaklar. Çünkü bu geçtiğimiz 10 yıl içinde, bir tasfiye süreci ve bir tanımlama özgürlük, hukuk, adalet söylemi etrafında yaptıklarımıza paydaşlar vardı. Onlar da şu ya da bu şekilde her ne kadar bizi hazmedemeseler de; diyelim ki liberal kesimler, şu ya da bu şekilde bu süreçte bir şekilde paydaş oldular ancak gelecek inşa dönemidir. İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak. Dolayısıyla o paydaşlar bizimle beraber olmayacaklar. Dün bizimle beraber şu ya da bu şekilde yürüyenler, yarın bizim karşımızda olan güçlerle bu sefer paydaş olacaklar. Çünkü inşa edilecek Türkiye ve ihya edilecek gelecek onların kabulleneceği bir gelecek ve bir dönem olmayacak. Onun için işimiz çok daha zor.”

 

Sol, 1 Nisan 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir