AKP’nin İzin Kâğıdı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

T.C. Hükümetinin Enerji Bakanı Taner Yıldız, hani şu iki gün önce Kuzey Irak’a

 gitmeye kalkışıp da Irak Hükümeti tarafından bu ülkeye sokulmayan, uçağı geri döndürülen bakan, İran’a karşı ABD’nin uyguladığı yaptırımlar hakkında konuşmuş. Dikkat edin ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan söz ediyoruz, BM’in değil.

Bakan Bey, İran’a karşı uygulanan yaptırımların kapsamının genişletilmesi konusunda ABD ile görüşmeleri 3 Aralık’ta tamamladıklarını belirterek, ABD’li yetkililere “İran’dan gaz almayın derseniz bu İran yaptırımı değil Türkiye yaptırımı olur” dediklerini ve bunun üzerine ABD’li yetkililerin Türkiye ile İran arasındaki gaz sözleşmelerinin yaptırımlar kapsamına dâhil edilmemesini kabul ettiklerini aktarıyor.

Yani “izni” kopardık diyor. Bu açıklamanın Türkçesi budur.

Ama 6 Aralık 2012 tarihli Hürriyet’teki haberin devamında, “ ENERJİ Bakanlığı, ABD Senatosu’nun ardından, ABD Başkanı Barack Obama’nın vereceği kararı bekliyor” deniliyor. Demek ki bu durumda izin kâğıdı henüz imzadan çıkmamış. “ABD Senatosu’nun ardından, Barack Obama’nın vereceği kararı” bekliyorlarmış. Sonuçta iş Obama’nın imzasına kalıyor. O da imzalarsa Türkiye, İran doğal gazını almaya devam edebilecek.

“İzin kâğıdı” imzalanırsa…

Böylece Türkiye’nin gerçek egemenliğinin kimde olduğu ya da kime teslim edildiği bir kez daha tescillenmiş oluyor.

“Egemenlik kayıtsız şartsız” imzada!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir