Amerikan Askerleri Suriye’de El Kaide Komutası Altında Savaşıyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

02 Nisan 2013

Bir istihbarat analisti, kısa süre önce FBI’ın, ABD askeri olan ve CIA ajanı

olduğu da düşünülen Eric Harroun’u Suriye’deki El Kaide militanlarına katılması nedeniyle tutuklamasının ABD operasyonlarını gülünç kıldığını ve CIA ile FBI arasındaki anlaşmazlığı gösterdiğini söyledi.

Gordon Duff: ABD silahlı kuvvetleri Suriye’de El Kaide komutası altında savaşıyor

Press TV

Bir istihbarat analisti, kısa süre önce FBI’ın, ABD askeri olan ve CIA ajanı olduğu da düşünülen Eric Harroun’u Suriye’deki yabancı destekli militanlara katılması nedeniyle tutuklamasının ABD operasyonlarını gülünç kıldığını ve CIA ile FBI arasındaki anlaşmazlığı gösterdiğini söyledi.

Yorum, Harroun’un babası Darryl’in oğlunun Suriye’de CIA’e hizmet ettiğini ve bu ülkeden teşkilata rapor gönderdiğini söylemesinin üzerine geldi.

Darryl Harroun, Çarşamba günü tutuklanan ve El Kaide’yle bağlantılı militanlarla birlikte savaşmakla suçlanan oğlunun aşırı derecede vatansever olduğunu ve militanlara katılmayacağını söyledi.

Bununla birlikte FBI’ın verdiği yeminli ifadede, Harroun’un CIA için çalıştığından bahsedilmedi.

30 yaşındaki Harroun, Suriye’de Ocak ayından bu yana kötü şöhretli, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile birlikte savaştıktan sonra, Virginia’daki Dulles Uluslararası Havaalanında tutuklandı.

Tutuklanan asker, Suriye’deyken 10 kişiyi vurduğunu ve roket güdümlü el bombası (RPG) kullandığını ve Suriye ordusuna ait bir helikopterin düşürülmesine katıldığını itiraf etti. Aynı zamanda ABD dışında bir kitle imha silahını kullanmaya çalışmakla da suçlanıyor.

Press TV, konuyu daha fazla tartışmak üzere Ohio’dan Amerikalı istihbarat analisti Gurdon Duff ile bir röportaj yaptı. Aşağıda bu röportajın yaklaşık bir çözümlemesi sunulmaktadır.

Press TV: Bu nasıl oluyor? Genç adamın babası neler olup bittiğini bile anlamadığını, çünkü oğlunun CIA için çalıştığını söylüyor?

Duff: Oğlunun CIA ile en azından teması olduğunu ben de düşünüyorum. ABD’deki bu özel operasyonlar içinde ve bu topluluğu temsil eden yayınlarla birlikte, yakın arkadaşlarımın sahibi olduğu en az iki şirket bu alanda faaliyet yürütüyor, şimdi El Kaide olduğu söylenen gruplara destek olarak CIA için çalışıyor.

Dolayısıyla iki sorunumuz var. Bu tutuklanan Amerikalı gibi, doğrudan CIA’in istihdam ettiği, oradaki örgütler için çalışan kişiler var. Operasyonel güvenlik engel olmasa bu kişilerin isimlerini de verebilirim, ama eğer bir gün birisi benim mahkemeye gidip tanıklık yapmama karar verirse bunu yapabilirim.

Ürdün’de faaliyet yürüten ABD delta gücünü, şimdi El Kaide olduğunu söyledikleri örgüte destek veren ABD Özel Kuvvetlerini de biliyorum…

Press TV: Sayın Gordon bu tam olarak ne anlama geliyor? ABD Dışişleri Bakanlığı ve genel olarak ABD hükümeti bu grubun El Kaide bağlantılı olduğunu söylüyor fakat siz, ABD’nin bazı askeri birimlerinin veya istihbarat birimlerinin bu grupla ilişkisi olduğuna dair kaynaklarınız olduğunu söylüyorsunuz. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Duff: Bunlar şahsi arkadaşlarım. Onlarla düzenli olarak konuşuyorum. Nerede olduklarını biliyorum. Ne yaptıklarını biliyorum. İlave olarak İsrail hükümeti şimdi kendisine El Kaide diyen bu gruba en azından tıbbi yardım yaptığını açıkça kabul ediyor ki biz bundan çok daha fazlasının olduğunu biliyoruz.

Ayrıca ABD’de iki meselemiz var. Birkaç gün öncesinde kadar Obama yönetimi Suriye’de faaliyet yürüten El Kaidecilerin olmadığını söylüyordu, muhalefet partimiz ise başkanı Suriye’de El Kaide’yi desteklemekle suçluyordu. Herhalde böyle bir saçmalık hiç görülmemiştir. Birileri hangi grubun El Kaide olup hangisinin olmadığını nasıl bilecek ki?

Bildiğimiz şey şu ki, bu genç adamın kullanmakla suçlandığı silahlar Türkiye üzerinden geldi ve NATO tarafından sağlandı, buna dair hiçbir soru işareti yok. Eğer tutuklanmasına neden olacak bir şeyle suçlayacaklarsa belki Suriye ordusuna ait helikopterleri vurmayı becerememesi nedeniyle suçluyorlardır.

Burada göründüğü kadarıyla CIA ve FBI birbirinin ne yaptığından habersiz ve bunun dışındaki suçun ne olduğuna dair bir fikrim yok. Tabi bu, ilk defa olan bir şey de değil.

Çev: Selim Sezer

medyasafak.com

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir