Bölücü Kim?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Oda tv’nin yazdığına göre, Özgür Politika’da takma isimle yazan PKK’nın önde gelenlerinden birisi ÖDP’yi tehdit ederken Mahir Çayan’ın devrimci çizgisine sahiplenmeye çalışmaktadır.

Mahir Çayan Türkiye Devrimi için savaştı. Türkiye Devrimi mücadelesinden kopanlar Mahir’in devrimci görüşlerinden de kopmuşlardır. Bu en temel gerçeği görmeden ya da görmek istemeyerek devrimci hareketleri, partileri politik ve örgütsel hegemonya altına almaya kalkışmak yanlışın da ötesinde kendi bulunduğu yeri ve haddini bilmemektir.

Mahir, Türkiye halkının emperyalizme karşı bağımsızlık, feodalizme ve gericiliğe karşı yürüttüğü cumhuriyetçi mücadeleyi yeni bir devrimci anlayışla daha yüksek bir toplumcu düzene ulaştırmayı amaçlıyordu. Bu amaca bütün Türkiye halkı ile birlikte ve bütün Türkiye halkı için ulaşmak istiyordu. Devrimci Yol’un ana hedefi de Mahir’in çizdiği yoldan yürümekti. Devrimci Yol, Türkiye Devrimini savundu ve bütün Türkiye halkının kurtuluşu için mücadele etti.

Kaldı ki, Devrimci Yol’a yönelik eleştirinin ÖDP üzerinden yapılması ahlaki değildir. ÖDP ne kuruluş özellikleri ve hedefleri itibariyle ne de bugünkü politik konumu itibariyle Devrimci Yol’un bir uzantısı değildir. ÖDP üzerinden Devrimci Yol’u eleştirmek, Devrimci Yol üzerinden de ÖDP’yi eleştirmek ancak kötü niyetlilerin başvuracağı demagojik bir tutum olabilir.

Türkiye Devrimini bölenlerin, dünyanın büyük güçlerinin Ortadoğu planları içinde gelişme olanağı bulanların Devrimcileri tehdit etmeleri kabul edilebilir bir davranış değildir. Emperyalizm ve işbirlikçilerinden korkmayan devrimciler, hiç kimsenin ve örgütün tehditlerinden de korkmaz. Kürt hareketlerini susturdukları yöntemlerle Türkiye devrimcilerini de susturacaklarını sananlar yanılıyorlar.

12 Mart ve 12 Eylül faşizmlerinin yok edemediği Mahir Çayan’ın THKPC-Devrimci Yol geleneğini Türkiye halkı ve devrimini bölmeyi iş edinenler mi dize getirecek? Şaşarız…

Egemen sınıflarla, devletle “barış” yapmaya çalışanların devrimcilere tehditlerle politikalarını ve örgütlerini benimsetmeye çalışmaları kabul edilebilir değildir. Ayrıca bu tür davranışların devrimcilikle hiçbir ilgisinin olamayacağı da açıktır.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir