Bu Cesaret Neyin Cesareti?-Yıldırım Uygur

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

AKP yandaşı olunca okumuşları da çok cesur olabiliyor! İktidara yakın olan köşe yazarları

gibi “hocalar” da önüne arkasına bakmadan rahatlıkla konuşuyorlar.

5 Ağustos’ta Silivri’de haksız-hukuksuz cezaların verildiği akşam CCN Türk’te Hande Fırat’ın programında Hüseyin Yayman isimli hoca ve yazar, Ergenekon davasında verilen cezaları savunurken şu yanlış bilgilerle görüşlerini güçlendirmeye çalışıyordu:  

“Darbecilerin yargılanması meselesinde…, İspanya’da Franko’ya karşı komisyonlar kuruldu, yargılandı. Portekiz’de Salazar yargılandı.”

Cumhuriyet’te Nilgün Cerrahoğlu’nun da eleştiri konusu yaptığı, yukarıdaki sözleri herhangi bir vatandaş söylese önemli değil ama bir üniversitenin siyaset bilimci hocası söyleyince önemli oluyor. Çünkü İspanya diktatörü Franko yargılanmadı, yatağında öldü. Keşke yargılansaydı ama yargılanmadı. Salazar da sağlığında yargılanmadı.

Prof. Hüseyin Yayman Gazi Üniversitesi’nde siyaset bilimi hocası olarak görev yapıyor. Savunduğu fikrine dayanak olsun diye siyasi tarihten örnek olaylara başvuran bir hocanın yaptığı bu yanlışı söz konusu programda da kimse düzeltmedi. Önemli olan bu yanlış bilgilerle üniversitede hocalık yapan birisinin yetiştirdiği öğrencilerin durumu ne olacak? Asıl sorun burada. Diğer yandan yanlış bilgiyi, rahatlıkla, tv’de aktarabilen bir “hoca”nın bu cesaretini herhalde çalıştığı kurum değerlendirecektir.

Yıldırım Uygur

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir