Bu Dertler Emperyalizm Yenilmeden Bitmez…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

15 Eylül’de Ankara’ya devrimci öğretmenler

başta olmak üzere, halkın çeşitli kesimlerinden devrimciler, ilericiler ve demokratlar, emperyalizmin ülkemizdeki uzantısı AKP iktidarının toplumu geriye götürecek, felakete sürükleyecek politikalarını protesto ettiler. Ülkenin birçok yerinden Ankara’ya akın eden binlerce emekçi, genç ve kadın, AKP iktidarının son gerici uygulaması 4+4+4 eğitim sistemine karşı halkın önemli kesiminin düşüncesini haykırdılar.

Özellikle ülkenin büyük kentlerinde çalışan öğretmenlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen bu protesto eyleminde eğitim sisteminin gericileştirilmesine karşı bilimsel ve demokratik eğitim anlayışını savunan slogan ve pankartlar ön plandaydı. Öte yandan ABD emperyalizminin Ortadoğu ve Suriye politikasını yeren slogan ve pankartların önemini de vurgulamak gerekir.

Bu mitingin gösterdiği bir diğer gerçek de bilinçli kitlelerin siyaset yapıcılardan ve yöneticilerden daha ilerde ve daha gerçekçi olduklarıdır. Ülkenin hakiki sorunlarının yöneticilere göre daha fazla farkında olduklarını attıkları sloganlardan anlamak mümkün oluyordu. Ayakları yere basan ve güncel politik sorunları işleyen şiarları öne çıkarmaya çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Bu mitingin öne çıkardığı en önemli gerçek, emperyalizm ve uzantıları yenilgiye uğratılmadan ülke ve bölge halklarının rahat yüzü görmeleri mümkün değildir.

Diğer yandan, sol siyasilerin ve yöneticilerin kitlelerden öğrenecekleri çok şeyin olduğu miting vesilesiyle bir kez daha ortaya çıktı.

Bu arada mitingin en önemli eksiği öğrenci velilerinin katılımının sağlanamamasıydı. Ülkenin birçok yerinde halk mahallesindeki, semtindeki okuluna sahip çıkarken, okulunun gericiliğin odağı olmasına karşı direnirken bu mitinge getirilememesi üzerinde durulması gereken bir sorundur.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir