Bu Yasak Hukuk Dışıdır

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Yolsuzlukları halkın gözünden saklayamayacaksınız!

R.Tayyip Erdoğan hükümetinde yer alan dört eski bakanla ilgili TBMM kararıyla kurulan Soruşturma Komisyonu AKP’li Başkanı’nın başvurusuyla Anayasa’ya, TBMM İç Tüzüğü’ne ve CMK’a aykırı bir karar aldı. Komisyon, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla sulh ceza hâkimliğinden komisyonun çalışmalarına ilişkin haber ve bilgilere yayın yasağı getirilmesini istedi. Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği de bu isteği uygun bularak gazeteleri, televizyonları ve interneti de kapsayacak şekilde yayın yasağı kararı verdi. Halkın haber alma hakkını, milletin seçtiği vekillerin- bakanların yapıp ettiklerini öğrenmesini engelleyen bu hukuk dışı karara karşı çıkılması gerekiyor.

Anafikir, haber sitesi olmamasına rağmen, basın özgürlüğünü yok eden, halkın haber alma hakkını çiğneyen AKP diktasının bütün baskıcı eylemlerine karşı çıkmak gerektiğini düşündüğümüz için bu hukuk dışı yasağı kabul etmiyoruz.

AKP’nin yolsuzlukları, haksızlıkları, baskıları, emperyalizmle yaptığı işbirlikleri hakkında yazmaya devam edeceğiz.

Halk, AKP iktidarını da alaşağı edecek ve sorumluların hepsi yargılanacak. Korkunun ecele faydasının olmadığını AKP’yi yönetenler de öğrenecekler…

***

Ortaçağ zihniyeti Gökbilimcileri yakmaya doyamadı*…

Öteden beri gericilerin kullana geldikleri türbana karşı kuralları uyguladığı için hukuka aykırı olarak hapis cezası verilen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Rennan Pekünlü’nün yanında olduğumuzu duyururuz.

*İtalyan düşünür ve Gökbilimci Giordano Bruno, Kopernik’in tezini savunduğu için Engizisyon mahkemesi tarafından sapkın ilan edildi ve 17 Şubat 1600 tarihinde Roma’da diri diri yakılarak idam edildi.

Ölüm cezasını Bruno’ya bildiren yargıç, ondan şu cevabı almıştı: “Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz”.

Rennan Hocayı hapse atanların ondan ve onun gibi düşünenlerden çok korktukları bu kararlarından belli oluyor.

 

Editörden

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

2 Responses

  1. Yapılan gerici linç ve hapis cezası hiçbir şekilde kabul edilemez olsa da, Bruno ile bu olay iliştirmek ne kadar doğru… Fakülte kapısında nöbet tutarak, öğrencileri içeri almamak, başörtülü öğrencilerin resmini çekmek gibi fiilleri, özgürlükçü sosyalizm anlayışında olan insanların savunmaması gerekmektedir.

  2. Rennan Pekünlü’ye yaşatılanlar gerçekten onur kırıcı, ancak Salih isimli yorum yazan arkadaşın yazdıklarında da doğruluk payı var. Rennan Hocanın suç isnad edilen hareketleri, 28. Şubat sürecinin ceberrut akademisyenlerini çağrıştırdı. Solun gericilikle mücadelesi bu şekilde olmamalı . Bu konunun derinlikli analizini bu sitenin değerli yazarlarına bırakıyorum. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir