“Büyük” Gazetelerin Görmediği Haber

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Değerli Okurlar…
Ülkenin en “büyük” gazetelerinin (Sözcü Gazetesi hariç) nedense görmediği bir haberi size iletmek istedik. Bu haber, IŞİT’in işgal ettiği bölgelerde el koyduğu petrolü hangi ülkelere sevk ettiği ya da hangi ülkeler vasıtasıyla satışa sunduğu hakkında Amerikalı senatörlerin Dışişleri Bakanlarına sordukları soruyla ilgili. İşte o haber:
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’in petrol kaçakçılığına Türkiye ve Lübnan’ın aracılık ettiğini söyledi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye IŞİD’e ekipman ve silah veren ve para kaynağı yaratmak için ticaret yapmasına izin veren ülkelerin hangileri olduğu soruldu. Kerry bu soruya, IŞİD’in gelinen aşamada herhangi bir devlet tarafından desteklendiğine inanmadıklarını belirterek, “IŞİD’in kazandığı başarılar, özellikle Musul’daki bankayı ele geçirmeleri, petrol satmaları IŞİD’in para kaynağı” şeklinde cevap verirken sözü kesildi. Kerry’ye “Kime satıyorlar, hangi ülkeler petrol geçişini sağlıyor” sorusu yöneltildi.

Kerry bu soruya ülke ismi vermeden, “Suriye’ye sınırı olan ülkeler” yanıtını verdi. Bu yanıta ikna olmayan Senato üyeleri ısrarla ülke ismi istedi. Kerry bu ısrar üzerine,”Suriye ile sınırı olan ülkeler. Bu da demektir ki Türkiye ve Lübnan. Türkiye’nin IŞİD’in elinde rehine olan 49 vatandaşı var. Bunu kamuoyu önünde de konuşmaktalar. Ancak Türkiye sorunu anladı, kendileri ile görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmeler sürecek. Detayları açıklayamam, kapalı bir oturumda yanıtlayabilirim” yanıtını verdi.

John Kerry, IŞİD’e, sosyal medya, internet, bireysel yardım kampanyaları aracılığıyla da para aktarıldığını, son olarak bölge ülkelerinden bir kişinin 140 bin dolar yolladığını saptadıklarını, yeni strateji ile örgüte yönelik tüm para hareketlerinin izlenmesini amaçladıklarını söyledi.
***
Büyük gazeteler bu haberi, haberden saymayarak gerçek ve bağımsız gazetecilik yapmadıklarını, AKP iktidarının aleyhindeki haberleri görmek istemediklerini, bu iktidardan çekindiklerini bir kez daha ortaya koydular.  Bir de AKP taraftarı, havuzcular var. Onlar zaten AKP’nin borancıbaşıları.
Biz bu haberin yaygınlaşmasını istedik ve onun için Aydınlık Gazetesinden alarak sitemize koyduk.
Sağlıcakla kalın.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir