Çuvalcı General Petraeus’la Le Figaro’nun Röportajı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

General David Petraeus: “Irak’ı tehdit eden en büyük tehlike İslam Devleti (IŞİD) değil”

Röportaj: NATO’nun ve 2010 yılında Afganistan’daki uluslararası gücünün eski şefi, sonrasında da- 2012’de- CIA’nın başkanlığından istifa etmek zorunda kalan ABD’li General David Howell Petraeus “İran tehdidi”ne karşı uyarıda bulundu.

LE FIGARO : Sünni direnişinin El Kaida’ya karşı 2007’deki güçlü öfkesi gibi bir bir karşı çıkışın İslam Devleti’ne yönelikte ortaya çıkabileceğini düşünüyor musunuz ?

Général David PETRAEUS : Bunu şimdiden görüyoruz. Şii subayların küfürlerinden, bağnazlıklarından kurtulmak için İslam Devletine yardımcı olma olarak görülen Sünni desteği, aşırı güç kullanımı, acımasız infazlar, sert toplumsal kurallar vb. verilen desteği aşındırdı. Ancak İslam Devleti Irak’ı tehdit eden en büyük tehlike değildir. Er ya da geç yenilecekler ve Irak toprak bütünlüğünü koruyacaktır. Başbakan Haider al-Abadi ve Parlamento, Sünnileri ikna etmeyi ve yeni Irak’ı desteklemelerini başaracaklar, böylelikle de İslam Devleti’nden kurtulmalarını sağlayacaktır. Başka bir çareleri de yok. Sünniler bu fırsatın kaçıp gitmesine izin vermeyeceklerdir: Petrol çıkarmıyorlar, geçerli hiçbir ekonomik gelişme sağlayamıyorlar, Bağdat yönetimine ve petrolden pay almaya daha fazla muhtaç hale geliyorlar.

LE FIGARO : İslam Devleti’ne karşı sık sık ön saflarda savaşan Şii milisler gerçekte ne tür bir tehlike gösteriyorlar ?

Général David PETRAEUS : Biz, Mart-Nisan 2008’de Basra ve Sadr City (Bağdat) ‘de Şii milisleri askeri olarak yendik. Bunlar unutulmuş durumda. Ancak İslam Devleti’nin tehdidi, ayrıca İranlılardan aldıkları açık destek onların yeniden sokaklarda görünmesini sağladı. Korku tek başına bu milislerin ele geçirdikleri yerleri temizlemeleri ile ilgili değil, Diyala ve Bağdat’ın kuzeyi ile nüfusun karışık olduğu Bağdat’ın bazı bölgelerindeki Sünnilerin bölgeden uzaklaştırılması ve belirli bölgelerde demografik yapının bozulmasıdır.

LE FIGARO : En acımasız düşmanlarınızdan birisi, orada bulunduğunuz sürede çok sayıda Amerikan askerinin ölümünden sorumlu olanlar bir anda sahneye çıktı.Tahran’ın artan bu etkisi sizi endişelendiriyor mu?

Général David PETRAEUS : Evet, Kudüs kuvvetlerinin (İran devrim muhafızlarının) başkanı Süleyman Kassam. Onun gibi geri planda duran hareket etmemeye alışkın birisinin aleni bir şekilde açıktan çalışması şaşırtıcıdır. Bu Tahran’ın bu bölgeleri ‘işgal’ edeceği anlamına gelmiyor. Bir grup danışman, silah, mühimmat ve malzeme sağlıyor. İranlılar, 2014 yazında, Birleşik Devletler Irak başbakanının değişmesi yönünde baskı yaparken, her türlü işbirliğini reddederek ortaya çıkan boşluktan yararlandılar. Cin’i çıktığı şişeye tekrar koymak için Başbakan Abadi adına önemli çaba gerekecek.

 

http://www.lefigaro.fr/international/2015/03/12/01003-20150312ARTFIG00345-general-david-petraeus-l-etat-islamique-n-est-pas-le-plus-grand-danger-qui-menace-l-irak.php

Le Figaro, yayınlanma tarihi, 12/03/2015

Çeviri : Anafikir

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir