Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Başlık olarak kullandığımız atasözü halk arasında sıkça kullanılır.

Çıkar ve aşırı hırs için elde olanı da ve hatta kendi dahil her şeyini kaybetme tehlikesine vurgu yapan bir atasözümüzdür.

Bu anlamlı sözü burada kullanmamızın nedeni Başbakan’ın durup durup ikide bir Irak ve Suriye hakkında coşmasıdır. Türkiye’deki iktidar sahiplerini bu iki ülkenin bu kadar celallendirmesinin gerçek sebebinin (veya sebeplerinin) ne olduğu merak konusudur?

Sadece “Sünni Kardeşliği” midir?

Yoksa bu nedenin yanı sıra ABD’nin vaat ettiği başka şeyler mi var?

Suriye ve Irak’ta yönetim değişirse bu gelişmeden Türkiye nasıl etkilenecek, bir şeyler mi vaat ettiler?

Özal, Türkiye’nin topraklarını büyüterek federasyonlaştırmayı düşünüyordu. Ama yapamadı.

Şimdi BOP gereği başka hesaplar mı yapılıyor?

***

Bu iktidarın neyi hedeflediğini bilen varsa beri gelsin. “İnsan hakları” diyor, “komşuluk, kardeşlik” diyor. Ama arkası gelmiyor.

Bir de en son Şii adama “Yezit’in izinden gitmekten bir an önce sakın…” dedi.  “Siz bir mezhep kavgası içerisinde eğer Irak’ta böyle çatışma sürecini başlatırsanız, buna da bizim sessiz kalmamız mümkün değil” diyerek gerekirse farklı işler de yaparız demek istiyor. Gerekirse kavga da ederiz demek istiyorsa, bu kavgada kimi dövüştürecek, kim Amerika’nın kavgasında kardeşine yumruk atacak onu bilmiyoruz.

 Türkiye’deki dinciler mi İsrail ile aynı cephede yer alarak Irak’a ve Suriye’ye karşı savaşacaklar? İktidar sahiplerinin “Yezit”, “demokrasi” vs. vaveylaları ile halk komşusu ile, akrabaları ile düşman olmaz, ona tavır almaz.

***   

Bölgemizdeki bu sorunlar yetmezmiş gibi bu günlerde birde İran ve Hürmüz Boğazı meselesi ısıtılıyor. Dünyanın öbür ucundan gelip Körfezi işgal edenlere niye dayılana mıyoruz? Bu durumda, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan” kim oluyor?

Biz, ne emperyalistlerin hegemonyalarını sağlamlaştırmaları, ne onların iktidara vaatettiği çıkarlar(?) için, ne de ortaçağ zihniyetinin uzantısı mezhep farklılıkları için hiç kimseyle kavgaya girmek istemiyoruz. “Padişah bize güvenerek savaş açmasın!”

Bu halk komşularıyla barış içinde yaşamak istiyor, kavga istemiyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir