Devr-i AKP’de İnsanlık Hakları Yerlerde Süründürülüyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

*****Silivri’de yıllardır hapiste yatan, ağır hasta olan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu’nun tahliye talebi, bir hastanede tedavi olması gerektiğine ilişkin rapora karşın reddedildi.

Bu kini nerelerde büyüttünüz beyler?*****

 

RedHack kapağı kaldırdı, YÖK’ün pislikleri meydana saçıldı:‘Alevileri işe almak suç*

RedHack’in YÖK belgelerini yayınlamasının ardından Malatya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’na “annesi Alevi olduğu, Alevileri ve solcuları işe aldığı” gerekçesi ile soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

RedHack ele geçirdiği YÖK belgelerinden birini daha yayınladı. Ergenekon davasından tutuklanan Malatya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’na YÖK tarafından açılan soruşturmaya ilişkin düzenlenen belgede Hilmioğlu’na Alevileri işe aldığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Ortaya çıkan belgeye göre, Ali Kaynak adlı bir kişi 2005 yılında Adalet Bakanlığı’na bir ihbar mektubu göndererek, Hilmioğlu’nun anne tarafından Alevi olduğunu; Alevi aşırı solcu ve bölücü insanları göreve getirdiğini iddia etti. Kaynak Hilmioğlu’nun yanı sıra birçok öğretim üyesi hakkında da suçlamalarda bulundu.

İhbarın ardından Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü mektubu, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi ve Malatya Cumhuriyet Savcılığı da inceleme başlattı.

İhbarcı sahte çıktı

İnceleme başlatılmasıyla birlikte mektupta tutarsızlıklar ortaya çıktı. Mektupta yer alan adreste yapılan araştırmada adres olarak gösterilen mahallede Ali Kaynak adlı birinin olmadığı tespit edildi. Muhtarlık kayıtlarında da şahsa ait bir adres bulunamadı. Bunun sonucunda savcılık mektupta yer alan kişiler hakkında soruşturma yetkisinin bulunmadığını bildirerek görevsizlik kararı verdi. Dosya soruşturma amaçlı YÖK’e gönderildi.

YÖK tarafından Hilmioğlu hakkındaki “Alevileri işe almak gibi suçlamalar” ciddiye alınmazken diğer öğretim üyeleri için de inceleme yapılması istemiyle dosya rektör Hilmioğlu’na gönderildi. Hilmioğlu bahsi geçen öğretim üyeleri hakkında inceleme yaparak mektupta yer alan iddiaların hiçbirinin doğru olmadığını ortaya çıkardı. Bunun sonucunda da dosya YÖK tarafından kapatıldı.

Fatih Hilmioğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında 13 Nisan 2009′da gözaltına alınmış ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Hilmioğlu, 1369 gündür tutuklu olarak cezaevinde.

Yusuf Ziya Özcan tatmin olmadı

2007 yılında AKP eliyle YÖK başkanlığına getirilen Yusuf Ziya Özcan kapanan soruşturmadan tatmin olmadı. Hilmioğlu’nun Ergenekon davası kapsamı ile tutuklanmasının ardından Yusuf Ziya Özcan 2010 yılında daha önce kapatılan dosyayı yeniden açarak YÖK Denetleme Kurulu’na soruşturma emri verdi.

“Anne tarafından Alevi olduğu, Alevileri ve solcuları işe aldığı” gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan Hilmioğlu’nun önceki soruşturmasının asılsız olduğunun ortaya çıkması Yusuf Ziya Özcan’ı tatmin etmeye yetmedi. Bu belge YÖK’ün mezhepçi, Alevi düşmanı yapısını gözler önüne sererken çalışanları hakkında nasıl soruşturma yürüttüğünü de ortaya koydu.

*(soL – Haber Merkezi)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir