Dünya Bankası’ndan Solcu Hükümete Düzenlenen Oyun

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Emperyalizmin temel kurumlarından Dünya Bankası’nın Başekonomisti, solcu lider Bachelet iktidarda olduğu için Şili’nin iş ve yatırım yapılamayacak ülke gibi gösterildiğini itiraf etti.

Sputnik’te yayınlanan habere göre, Dünya Bankası Başekonomisti, Pinochet döneminde işkence görmüş solcu kadın lider Michelle Bachelet iktidarda olduğu için Şili’nin iş ve yatırım yapılamayacak ülke gibi gösterildiğini itiraf etti. Şili hükümeti ‘yalan istatistiklerle ilgili baştan sona soruşturma’ talep etti.

Dünya Bankası’nın ABD destekli askeri diktatör Pinochet döneminde işkence görmüş sosyalist kadın lider Michelle Bachelet iktidarda olduğu için Şili’yi iş ve yatırım yapılamayacak ülke gibi gösterdiğinin birinci elden itiraf edilmesi, emperyalist kurumların ABD’nin çıkarlarını korumak için her türlü kumpasa başvurabileceklerini bir kez daha gösterdi. Wall Street Journal gazetesine konuşan Dünya Bankası Başekonomisti Paul Romer, ‘iş yapmak için en kolay ülkeler’ listesinin yıllardır siyasi nedenlerle manipüle ediliyor olabileceğini itiraf ederken Şili örneğini verdi.

 

‘ŞİLİ ‘DEN ÖZÜR DİLERİZ’

Romer, listenin adaletsiz ve yanıltıcı olabileceğini söylerken Şili’nin sürekli gerilemesinde Dünya Bankası yetkililerinin siyasi görüşlerinin etkili olduğunu belirtti. Başekonomist, sosyalist Bachelet döneminde ülkenin ticari ve ekonomik koşullarının kötüleşmediğini, ama Dünya Bankası’nın verileri ve metodolojisinin doğruluğuna güveni olmadığını söyleyerek Şili’den kişisel olarak özür dilediğini açıkladı.

 

‘İŞ YAPMA’ RAPORUNDA SOLCU BACHELET GELDİĞİNDE İNİŞ, SAĞCI PİNERA GELDİĞİNDE YÜKSELİŞ

Şili halkı 2006-2010 arasında devlet başkanlığı yapan solcu Michelle Bachelet’yi 2014’te tekrar devlet başkanı seçti. Ancak ekonomik sorunların dış müdahalelerle derinleşmesi üzerine Kasım-Aralık 2017’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini sağcı milyarder Sebastian Pinera’nın kazanması sağlandı. Dünya Bankası’nın ‘İş Yapma’ raporunda solcu Bachelet’nin göreve geldiği 2006’dan sonra Şili, 190 ülke arasında 25’inci sıradan 57’nci sıraya düşürüldü. Sağcı Pinera’nın 2010-2014 yılları arasında ülkeyi yönettiği dönemde ise Şili’nin istatistiğinin yükseldiği görülmüştü.

 

SOLCU BACHELET DÜNYA BANKASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Mart ayında başkanlığı tekrar sağcı Pinera’ya devredecek solcu Bachelet, Dünya Bankası’nın başekonomisti Romer’ın siyasi manipülasyon itirafına tepki gösterdi.

Dünya Bankası’nın iddialarla ilgili ‘baştan sona bir soruşturma yürütmesi gerektiğini’ söyleyen kadın lider “Uluslararası kurumlar tarafından sağlanan dereceler güvenilir olmalıdır, çünkü bir ülkenin yatırım ve kalkınma kapasitesi üzerinde etkisi vardır” dedi.

Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Muñoz ”Yalan haberler yalan istatistiklere dönüşüyor” tepkisini verirken Ekonomi Bakanı Jorge Rodríguez de bunun ‘inanılmaz bir skandal’, ‘az rastlanır düzeyde bir ahlaksızlık’ olduğunu belirtti.

Not: Dünya Bankası İkinci Emperyalist Yeniden Paylaşım Savaşı’nın sonlarına doğru 1944’de Bretton Woods Konferansı’nda IMF ile birlikte kurulan bir örgüttür. Önceleri esas olarak savaşta harap olmuş Avrupa’yı imar etmek amacı taşıyan Dünya Bankası, 1950’li yılların sonlarına doğru tümüyle emperyalizmin yeni-sömürgeci politikalarına hizmet etme amaçlı bir örgüte dönüştürülmüştür. Bundan sonra geri bıraktırılmış ülkelere proje ve program kredileri vererek, gerektiğinde teknik destek de sağlayarak, bu ülkelerin ekonomilerini emperyalizmin çıkarlarına uygun biçimlerde yönlendirmeyi temel alan bir kuruluş haline getirilmiştir. Türkiye bu örgüte ve IMF’ye, NATO’ya üye olmadan beş sene önce, 1947 yılında üye olarak emperyalist sermayenin kontrolü altına girmeye başlamıştır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir