Ejder Kılıcı Filmi Çin’in Batı’ya Açık Mesajı: Gelme!- Ahmet Yıldırım

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Çin karate film karakterinin Holywood’un tüm kodlarıyla ustalıkla birleştirildiği film, hem konusu, hem mesajıyla Batı’ya kardeşlik selamı gönderirken, el altından da “Gelme, sonun aynen Tiberius gibi  olur!” diyor.

Çin, ekonomideki ciddi büyümesine, politika ve askeriyede donanmasını açık denizlere çıkarma kararına koşut olarak ideolojik bir saldırı silahı olarak sinemada da atağa geçmiş anlaşılan.

Son günlerde –aylarda demiyorum! – iyice açığa çıktı: Özellikle Suriye üzerinde Rusya’nın yaptığı güç gösterisi ve Çin’in açık denizlere inme kararıyla Asya’nın önemli devletleriyle, “Batı” dediğimiz emperyalist kamp arasında kılıçlar meğer çoktan çekilmiş durumda.

Emperyalizm, Asya’ya bir dozer gibi ilerleyişini, ülkemizin batısında Yugoslavya ve kuzeyde Ukrayna izleğinde, güneyimizde Irak işgali ve “Arap baharı”yla ve Suriye cehennemiyle, bazen durup nefes alarak ama asla vazgeçmeden sürdürüyor

IŞİD-PKK karşıtlığıyla ülkemize de ne yazık ki bulaştırılan, ülkeleri teröre boğarak etnik ve mezhep ekseninde istikrarsızlaştırma, çürütme, kirletme ve en sonu yok etme politikasının nihai amacı belli: İran-Rusya ve “İpek yolu!” üzerinden Çin!

FİLMİN KONUSU

M.Ö. 48 yıllarında, Asya’nın ortasından geçen İpekyolu’nu, Çin İmparatoru’na bağlı İpek Yolu Koruma Zabıtası korumaktadır. Savaşmayı sevmeyen General Huo An komutasındaki bu özel birlik, ticareti kardeşliğin nedeni saymakta, “Düşmanını dost et!” (Film bu özdeyişle bitiyor zaten) ilkesiyle hareket ederek sorunların çözümünde genellikle konuşup anlaşma yolunu seçmektedir.

İpek yolunu Arap, Fars, Hun, Romalı tüm halklardan insanlar “barış” içinde kardeşçe kullanmaktadır. Bir gün, taht kavgalarından kaçan General Lucius’un önderlik ettiği Romalı bir lejyon –karısı bir Çinli ama kendisi aslen Hun olan– general Huo An’a sığınır ve dost kardeş olup, tüm halkların birlikte yaşamayı başardıkları bir kent inşa ederler

Ancak barış ve kardeşliğin hem Çinli hem Romalı düşmanları çoktur. Tiberius, kaçan Romalıları kovalama bahanesiyle yüz bin kişilik Roma ordusuyla İpek yolunu ele geçirmeye gelir.

Gelişen olaylar sonucu Tiberius, Lucius dahil tam herkesi öldürüp İpek yolunu ele geçirecekken bölge halklarından Araplar, Farslar, Hunlar, Çinliler ve diğer “36 çeşit!” bölge halkından oluşan on binlerce orduyla dört bir yandan kuşatılır.

“Final”de de General Huo An’la çılgın bir kılıç dövüşü (savaş) yapan saldırgan Tiberius (Batı), topraklarını korumaktan başka amaç gütmeyen, aslında kardeşlik duygularıyla dolu ve barışçı Huo An (Doğu) tarafından feci biçimde öldürülür.

Ticaret ve kardeşliğin İpek yolu, Lucius’un sağ kalan Romalı lejyonerlerinin de katıldığı hem Çinli, hem bölgenin tüm halklarından oluşan askeri birlikçe korunmaya başlar. Kötüler gitmiş, barış ve mutluluk gelmiştir.

“JACKİE CHAN” TARTIŞMALARI

Hong Konglu anne-baba tarafından büyütülmüş olsa da Jackie Chan,  Çin milliyetçisi olarak biliniyor. Pekin Olimpiyatları’nın kapanışında şarkı söylemiş, Olimpiyat meşalesini protesto edenlere sert bir şekilde kızmıştı.

General Ho An rolündeki Jackie Chan’in (55) Ekim 2015’in başında söylediği “Çinlileri özgür bırakmaya gelmez; bizlerin kontrol edilmeye ihtiyacımız var. Kontrol edilmezsek canımız ne isterse onu yaparız…” şeklindeki sözleri Çin’de büyük tartışma konusu oldu.

Liberal ve milliyetçi çevreleri birbirine düşüren tartışmalar sürüyor. Çünkü hem geleneksel Çin felsefesinde hem Komünist partinin “Ortodoks” yaşlılarında “fazla özgürlük”ün ülkede istikrarsızlığa neden olacağına ilişkin inanç çok güçlü.

Hong Kong’un en büyük gazetesi Apple, aktörü “sahtekar”, Tayvanlı politikacılar, “ahmak” olarak nitelendiriyor. Hong Konglu bir milletvekili, “Herkes kendi ülkesini yönetiyor. Çinliler, niye ülkelerini yönetemesin!” diye tepki gösterdi.

Tarihte yaşanmış bir olayı günümüz çelişkilerine başarıyla eklemleyerek “politize” eden Dragon Blade (Ejder Kılıcı), Jackie Chan, John Cusack veAdrien Brody gibi “Batılı” yıldız oyuncular yanında bir Türk oyuncu Emrah Yılmaz’ı da kadrosunda bulunduruyor.

Emrah Yılmaz filmde “Kösem” halkının lideri Kroraina’yı canlandırıyor.

Shanghay Tiyatro Akademisi’nden mezun olan Emrah Yılmaz, role 1200 kişi arasından seçildi. Yönetmen Daniel Lee Emrah yılmaz’ı bir sonraki filmlerinde de oynatmak istediğini söylemiş.

 

Ahmet Yıldız

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir