Emperyalist ABD’yi vurmak için füzelere ‘hazır ol’ emri

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Kore yarımadasında tansiyon yükseliyor. ABD’nin Güney Kore’ye “hayalet uçak” göndermesi sonrası Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, orduya ABD hedeflerine saldırmaya hazır olmaları emri verdi. Rusya da, ABD’nin bölgeye B-2 uçakları göndermesini eleştirdi.

PYONYANG- Kuzey Kore, ABD’nin hayalet bombardıman uçaklarını ülke üzerinde uçurmasına misilleme olarak, füze bataryalarına ABD hedeflerine saldırmaya hazır olmaları emri verildiğini duyurdu.

Resmi Haber Ajansı KCNA’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üst düzey generallerle yaptığı toplantıdan sonra, emri imzaladığı belirtildi.

Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Jong, B-2 uçuşlarının ardından, ”mevcut durumun gözönünde bulundurarak ülkesinin roket gücünün ABD’li emperyalistlere hesap sormak için zaten hazır olduğunu” belirtti.

KCNA, Kim Jong un’un “Dev stratejik güçlerle pervasız bir tahrikte bulunurlarsa, Kore Halk Ordusu ABD ana karasına, Guam ve Hawai’nin de aralarında bulunduğu Büyük Okyanus’taki ve Güney Kore’deki askeri üslerine acımasızca saldıracaktır” dediğini aktardı.,

Pyonyang yönetimi, yeni BM ambargolarına ve ABD’nin Güney Kore’yle yaptığı askeri tatbikatlara öfkeli.

Kuzey Kore’nin en yakın müttefiki ve en büyük ticaret ortağı Çin de taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Güney Kore’yle yapılan ortak askeri tatbikatlar kapsamında Kore Yarımadası üzerinde iki B-2 bombardıman uçağını uçuran ABD ise yarımadadaki ‘her türlü gelişmeye’ hazır olduğunu söyledi.

RUSYA’DAN ABD’YE TEPKİ

ABD’nin iki B-2 “hayalet uçağı”nı dün Güney Kore semalarında uçurması Rusya tarafından da tepkiyle karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore sınırındaki tansiyonun kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Lavrov, “BM Güvenlik Konseyi’nin tepkisine ek olarak, Kuzey Kore sınırındaki tek taraflı askeri hareketlilik, bizi endişelendiriyor. Durum çok basit bir şekilde kontrolden çıkabilir” dedi.

ABD ÜSLERİNİ VURABİLİR

Kuzey Kore’nin elindeki füzelerin ABD anakarasını vurma kapasitesine sahip olduğu sanılmıyor. Ancak Kuzey Kore, mevcut füzeleriyle, ABD’nin bölgedeki (Güney Kore ve Japonya) askeri üslerini vurabilir.

‘YAPTIKLARI TEHLİKELİ’

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, “Kuzey Koreliler yaptıklarının çok tehlikeli olduğunu anlamalılar. Kuzey’in tahriklerini çok ciddiye aldığımızı ve yanıt vereceğimizi açıkça göstermeliyiz” dedi.

Kuzey Kore’nin 12 Şubat’ta yaptığı nükleer füze denemesinden sonra, bölgede gerginlik artıyor.

Nükleer deneme, Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye yönelik ambargolarını sıkılaştırmasıyla sonuçlanmıştı.

Birleşmiş Milletler’in bu hamlesine ve ABD’nin Güney Kore’yle yaptığı ortak askeri tatbikatlara kızan Kuzey Kore, zaten sert olan söylemini, son haftalarda iyice sertleştirdi.

Kuzey Kore ABD’ye karşı sık sık tehditkâr bir dil kullanıyor.

Ancak gözlemciler bu söylemin bu kadar uzun süre kullanılmasının nadiren görüldüğünü söylüyor.

Kuzey Kore yönetimi son bir kaç haftada ABD’ye ‘önleyici nükleer saldırı’ ve Japonya’daki ABD üslerine saldırma tehdidinde bulundu. (Ajanslar/BBC)

Yurt Gazetesi,  29 Mart 2013

***    ***

Kuzey Kore komşusuyla ‘savaş durumu’na girdi

30 Mart 2013 Cumartesi – Aksam.com.tr

Günlerdir süren gerginlik sonunda Kuzey Kore yönetimi, düşman komşusu Güney Kore ile savaş durumuna girdiğini bildirdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansından yapılan açıklamada “Kore yarımadasındaki uzun süredir devam eden ne savaşta olma ne barışta olma durumu sona erdi. Güney Kore ile ilgili tüm münasebetlerimiz savaş yönetmeliğine göre düzenlenecektir” ifadeleri yer aldı.

Kuzey ve Güney Kore, 1950-53 savaşından beri barış anlaşması imzalamamış, çatışmalar ateşkesle sona ermişti. İki ülke teknik olarak savaşta bulunuyordu.

Kore yarımadasında tansiyon, Kuzey Kore’nin Şubat ayında yaptığı nükleer füze testinden beri adım adım yükseliyor. Güney Kore ile ABD’nin ortak tatbikatı sonrası Kuzey Kore, saldırı tehdidin bulunmuştu. Kuzey Kore, roketlerini Pasifik’teki ve Güney Kore’deki Amerikan üslerini vuracak konuma getirdiğini de açıklamıştı.

***     ***

AA Suriye yalanlarında çığır açtı: Bu kez uydurma bildiri yazdılar…

AA Suriye meselesinde yalan haber üretmeye devam ediyor. Ajans dün de Şam üniversitesine düzenlenen ve 15 öğrencinin hayatını kaybettiği saldırıdan Suriye yönetimini sorumlu tuttu. Bunun içinde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına uydurma ifadeler ekledi.

Şam Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi’ni hedef alan ve 15 öğrencinin ölümüne neden olan saldırıyla ilgili dünya medyası “isyancıları” sorumlu tutarken, AA tersini yapabilmek için muhalefet yanlısı ve Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) adına bildiri yazdı.

Muhalifler Şam’da üniversiteye saldırdı: 12 öğrenci öldü

SOHR’un açıklamasını değiştirdi

AA’nın haberinde “Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), başkent Şam’ın merkezindeki Baramke bölgesinin Esed güçleri tarafından havan toplarıyla bombalandığını duyurdu. Havan toplarının Şam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ne isabet ettiğini belirten SOHR, saldırıda ilk belirlemelere göre 12 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı” denildi.

Oysaki gerek SOHR’un sitesinde yer alan bildiride, gerekse kurumun başkanı Rami Abdul Rahman’ın uluslararası ajanslara yaptığı açıklamalarda bu ifadeler yok. Dahası SOHR, kendi sitesinde yaptığı açıklamada Suriye Resmi Haber Ajansı’nın (SANA) saldırıyla ilgili teröristleri sorumlu tuttuğu açıklamalarını da hiçbir şerh düşmeden yayımladı.

Öte yandan, Rahman da saldırıyla ilgili AFP’ye yaptığı açıklamada, “Baramke ve Şam’ın diğer bölgelerine dönük artan havan saldırıları yüzünden insanlar artık kendilerini güvende hissetmiyor. Saldırılarda havan topu kullanılmasını derhal durdurmalıyız. Saldırılarda ölenlerin çoğu siviller” diye konuştu.

AA’nın haberindeki tek skandal sadece yoktan bildiri üretmek değil. Ajans saldırıyı “Esed güçleri”nin gerçekleştirdiği yönündeki kanıyı pekiştirmek için “Öte yandan Suriye Devlet Televizyonu da Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ne havan topu isabet ettiğini doğruladı” ifadesini kullandı. Oysa Devlet Televizyonu saldırıdan “teröristleri” sorumlu tutmuştu. Fakat Suriye devlet televizyonunun saldırının faillerine yönelik açıklamaları da AA’nın haberinde yer almadı.

Anadolu Ajansı uzunca bir süredir Suriye konusunda çeşitli yalan haberleriyle gündeme geliyor ve eleştirilerin konusu oluyor. Ajansa yöneltilen eleştirilerin başında AKP’nin dış politika çıkarları doğrultusunda Suriye’deki olayları çarpıtmak geliyor.

Öte yandan ajansın haberi, hiçbir sorgulama yapılmadan birçok medya kuruluşu tarafından aynen aktarıldı. Saldırının hedefi olan üniversite binası, ordunun kontrolü altındaki bölgede bulunuyor, yani Suriye yönetiminin buraya havan topu atmasının mantıklı bir tarafı da yok. Üstelik militanlar son bir haftada Şam merkezine düzenledikleri ve sivillerin ölümüne neden olan havan topu saldırılarını yalanlamadılar.

(soL- Dış Haberler) 29 Mart 2013

***    ***

SOHR Başkanı o haberle ilgili soL’a konuştu: AA’nın iddiaları uydurma

soL’a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı, dün Şam üniversitesine düzenlenen saldırı ile ilgili AA’nın SOHR’un açıklaması diye verdiği ifadelerin uydurma olduğunu söyledi.

Dün Şam Üniversitesine düzenlenen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili İngiltere merkezli ve muhalefet yanlısı olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bir açıklama yapmış, Anadolu Ajansı da bu açıklamayı değiştirerek yalan bir habere imza atmıştı. soL Portal konuyu bugün gündeme taşıdı.

AA Suriye yalanlarında çığır açtı: Bu kez uydurma bildiri yazdılar…

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz SOHR Başkanı Rami Abdulrahman soL’a yaptığı açıklamada, “Tam tersine, biz havan saldırısı ile ilgili dolaylı olarak muhalefeti suçladık. Sizi temin ederim ki, bu ifadeler bir uydurma” diye cevap erdi.

Ajansın uydurma haberinde şu ifadeler yer almıştı:

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), başkent Şam’ın merkezindeki Baramke bölgesinin Esed güçleri tarafından havan toplarıyla bombalandığını duyurdu. Havan toplarının Şam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ne isabet ettiğini belirten SOHR, saldırıda ilk belirlemelere göre 12 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

AA’nın kurmaca haberi ise hala internet sitesinde yer almaya devam ediyor. Bakalım AA editörleri, haberin kaynağının da kendilerini yalanlamasının ardından o uydurma ifadeleri haberinden çıkaracaklar mı ya da kamuoyunu yanılttıkları için özür dileyecekler mi?

(soL- Dış Haberler) 29 Mart 2013

***    ***

Fransa’dan Suriye çarkı

Suriyeli muhaliflere, AB ambargo kararı kaldırmasa bile silah vereceklerini açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, muhaliflerdeki bölünme sinyalleri üzerine geri adım attı.

Hollande, muhaliflere verilecek silahların yanlış ellere geçmeyeceğine ilişkin bir garanti elde edemediklerini kaydederek, “Emin olana kadar bunu yapmayacağız” dedi.

Hürriyet Planet 30 Mart 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir