Güven Bağları

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Son 65 yıldır, emperyalizmin yarı-sömürgesi, bağımlı veya taşeronlaştırdığı birçok ülkenin lideri ABD Başkanları ile

çok sayıda“pembe dizi” çektiler. Bu çekimlerden hep ABD tarafı kazançlı çıktı, “partner”lar ise sürekli zararlı çıktı.

 “Wall Street Journal, Teksas Valisi Rick Perry’nin ‘Türkiye’yi İslamcı teröristlerin yönettiği’ iddiasının ardından Başkan Obama’nın, ‘güven bağları oluşturduğu beş liderden’ biri olarak Başbakan Erdoğan’ı gösterdiğini anımsattı.” (20.01.2012 Akşam gazetesinin internet sayfası.)

Wall Street Journal, “Güçlü ortaklığın altının çizildiği Türkiye-ABD ilişkilerinden pembe dizi haftası” şeklinde söz etti. Gazete, bu hafta ilişkilerin biraz rahatsız edici bir şekilde başladığını ama “diplomatik aşka” benzeyen bir yakınlıkla sona erdiğini yazdı. Aynı gazete, ABD yönetiminin, Teksas Valisinin yarattığı rahatsızlığı gidermek için hemen harekete geçtiğini ve ‘Ankara’yla ortaklığın önemini vurguladığı’nı belirtiyordu.

Demek ki neymiş, emperyalist Amerika’nın Başkanı’nın dünyada güvendiği beş lider varmış ve bunlardan birisi de R.T.Erdoğan’mış. Ne kadar övünsek az! Boşuna ‘dünya lideri’ (!) dememişler.

Sen kalkıp emperyalist ülkelere rağmen Afrikacılık bilinci yaratmaya kalkışan Kaddafi’nin ipini çeken bütün büyük ülkelerle birlik olursan elbette ki seni ‘beş lider’in arasına koyarlar.    Suriye ve Irak’ta ülke çıkarlarının doğrultusunda değil de ABD emperyalizminin politikası yönünde yürürsen elbette ki seni pohpohlarlar.

Başbakanı olduğun ülkenin onurlu bir geleceği olsun, emperyalistlerin karşısında bağımsız, kendi ayakları üzerinde dik duran bir memleket olsun diyen demokrat-devrimci insanları ve kuruluşları yok etmek için her yola başvuranları elbette ki “kanka” ilan ederler. 

Son 65 yıldır, emperyalizmin yarı-sömürgesi, bağımlı veya taşeronlaştırdığı birçok ülkenin lideri ABD Başkanları ile çok sayıda“pembe dizi” çektiler. Bu çekimlerden hep ABD tarafı kazançlı çıktı, “partner”lar ise sürekli zararlı çıktı.

Pembe dizi”leri ağzı açık seyredenlere duyurulur…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir