Halkın Devrimci Sanatçısını Onbinler Uğurladı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Devrimci yurtsever sanatçı Tarık Akan’ın cenaze törenine onbinler katıldı. Toplumun farklı kesimlerinden yurttaşların katıldığı tören Muhsin Ertuğrul Salonunda kızının ve dostlarının konuşmalarıyla başladı. Bu konuşmalarda ders niteliğinde önemli gerçeklerin altı çizildi.

Sanatçı Rutkay Aziz yaptığı konuşmada Tarık Akan’ı “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı. Ama benim Bakırköylü,  devrimci, canım ciğerim arkadaşım. Onun veda edişiyle bizden de bir parça gidiyor” sözleriyle anlattı. Rutkay Aziz konuşmasına şöyle devam etti: “Hep emeğin yanında yer aldık. Onurlu, gururlu, kavgacı bir adamdı. 3 şeye toz kondurmazdı: Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet ve İlhan Selçuk. Tarık Akan sadece filmleri ile değil, 25 yıldır yetiştirdiği öğrencileriyle birlikte aydınlık Türkiye’ye doğru koşuyor. Dünyanın bütün ışıkları onun yakışıklı yüzünde yansıyacak”.

Tarık Akan’ın 52 senelik arkadaşı Zeki İrfanoğlu’nun gözyaşları içinde yaptığı konuşmada söyledikleri önemliydi: “Ölmeden bir süre önce bir yerde otururken, ‘Bu kadar maddi gücümüz var, Amerika’ya neden gitmiyoruz dedim. ‘Atatürk gitti mi, ben niye gideyim?’ dedi.

Ataol Behramoğlu konuşmasında Tarık Akan’ı anlattı:

“Tarık Akan’ın için yapılacak en özlü tanım onun Cumhuriyet aydını olduğudur. Kişisel farklılıkları ne olursa olsun değişmez özellikleri Atatürk sevdalıları olduğudur. Nutuk’u okuduğumda lise öğrencisiydim. Gorki, Maksim, Puşkin kitaplığımda bulunan diğer eserlerdi. Tarık Akan’ı cumhuriyet aydını olarak tanımlayabiliriz.

Tarık Akan’ın sözlerinden, duruşundan, gülüşünde ve şakalarında, araştıran bakışları, bilge ağır başlılığında cumhuriyet aydınının ortak özelliğini gördüm. Kurtuluş Savaşı’na katılsa, bir savaşçı, bir kahraman, bir komutan olarak sivrileşecekti.

Göz kamaştırıcı bir üne sahip insanın bu kadar alçak gönüllü oluşu görüntüsünün bir diğer şaşırtıcı özelliğiydi. İlk filmlerindeki hanımefendi jönlerinden çık, Hababam Sınıfı’nın bıçkın delikanlılığına çok daha yakındı. Babamın kuşağının cumhuriyet aydınları yaralarını sararken, onların acısıyla aramızdan ayrıldı. Tarık Akan’ın kuşağından, Deniz Gezmişlerden geriye kalan biz cumhuriyet aydınları, cumhuriyetin karanlığa sürüklenmekte oluşunun kahrını benliğimizde duyuyoruz. Sevgili Tarık Akanımızı böyle bir karanlıkta sonsuzluğa uğurlarken, onların öğrencisinin önünde cumhuriyetin ölümüne izin vermeyeceğimize and içerim!”

Halkın devrimci sanatçısı Tarık Akan’ı Türkiye’nin bütün insanları uğurladı…

Saygılar büyük sanatçı…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir