İlk Kitabımız Çıktı ve Kısa Sürede İkinci Baskıyı Yapıyor!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

“ABD Emperyalizmi ve Ortadoğu” isimli kitabımız okuyucudan ilgi görüyor. Mayıs başında yayınlanan kitabımızın ikinci basımı yapılacak. Ayrıca, ikinci kitabın hazırlıklarına da başladık. Ülkemizde devrime gidecek yolun ne ve nasıl olacağını içeren yazıları “NASIL BİR SOL” başlığı altında toplamaya çalışacağız.

20. yüzyılın sonlarından itibaren ABD emperyalizminin, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Akdeniz ve bu bölgelerin ortasında yer alan Türkiye’yi yeni emperyal politikalara uygun biçimde şekillendirmeye çalıştığını biliyoruz. Büyük devletler, tarih boyunca dünyanın bu bölgesinin jeostratejisi, yaşamsal ve ekonomik değerleri ve özel olarak da enerji kaynakları ile yakından ilgilenmişlerdir. Sayısız çatışmalara ve savaşlara da yol açan bu ilgi hala da devam etmektedir. ABD’nin geçen yüzyılın başlarında başlayıp İkinci Paylaşım Savaşından sonra yeni sömürü yöntemleriyle sürdürdüğü bu bölgeyle özel ilgisinin çok yönlü nedenlerini, jeopolitiğini, bölgeye yönelik stratejik hamlelerini, günümüze ve geleceğe dair politikalarını anlamaya yardım edecek ipuçlarının ortaya koymaya çalıştık. ABD EMPERYALİZMİ ve ORTADOĞU isimli bu kitapta yer verdiğimiz yazıları tartışmayı önemsiyoruz.

Bu amaçla 24 Mayıs’ta Ankara’da Artvinliler Kültür Derneğinde katılımcılarla bir tartışma düzenlendi. Bu toplantıya sunum ve tartışmacı olarak Anafikir yazarlarından Hakkı Zabcı, Levent Yakış ve  Mehmet Ali Yılmaz katıldılar. Yazar Ahmet Yıldız da tartışmacı olarak toplantıda yer aldı. Emperyalizmin Ortadoğu ve Türkiye politikaları tarihi süreç içinde sunularak katılımcı dostlarla yararlı tartışma ve konuşmalar yapıldı. Tartışmalarda gördük ki tartışanların ve dinleyenlerin büyük bir bölümünü ANAFİKİR yazılarını okumuş. Tartışmalar zevkli geçtiği kadar çok da yararlı oldu. Artvinli dostlarımıza bu hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

İkinci tartışma toplantısını 8 Haziran’da Antalya ÖDP’de düzenlendi. Bu toplantıda konuşmacı olan Mehmet Ali Yılmaz, ABD’nin Geniş Ortadoğu bölgesinde emperyal bir güç haline gelmesi sürecini ve günümüzdeki politikalarını sunarak tartışmaya açtı. Katılımcı gençlerin ve diğer devrimcilerin katılımıyla, emperyalizmin bölge politikaları, geçmiş devrimci mücadele ve özellikle de güncel politik konularla ilgili konuşmalar, tartışmalar yapıldı. Katılımcılar için yararlı bir toplantı olduğunu düşünüyoruz.
Gençlik Muhalefeti tarafından organize edilen bu söyleşi sırasında Eski Dev-Genç Başkanlarından Mehmet Ali Yılmaz, kendisinin de aralarında olduğu www.anafikirgent.tr yazarlarının bir kısmının yazılarından oluşan “ABD Emperyalizmi ve Ortadoğu” isimli kitabı imzaladı.

İleride başka yerlerde de yapacağımız tartışma toplantılarında görüşmek dileğiyle…

Rastgele…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir