‘Irak bölünmesin’ mutabakatı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yürüttüğü politikaya ortak tepki gösterdi.

 Davutoğlu ve Barzani, Maliki’nin politikalarından duyulan rahatsızlığı, “Irak bölünmemeli. Bu hem Irak’ın geleceği açısından, hem de bölge açısından büyük tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olur” görüşünde mutabakata vardı. Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Davos’a giden Davutoğlu ve Barzani önceki akşam bir araya geldi. Görüşmede terörle mücadelede işbirliği konusunun yanı sıra Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ele alındı. Davutoğlu, Barzani’ye, “Irak’ın bütünlüğüne, refah ve istikrarına büyük önem veriyoruz. Türkiye, Irak’ta etnik ve dini temele dayanmayan bir politika izlemektedir. Bu prensibi benimseyerek hareket eden tüm Iraklı siyasilerle diyalogumuz sürecektir” mesajı verdi.

PYD uyarısı

Görüşmede Suriye’de PKK’nın uzantısı olan PYD’nin tutumu da konuşuldu. Davutoğlu, “PYD rejimle arasına mesafe koymalı. Türkiye’de terör örgütünün silahsızlanması söz konusuysa, diğer ülkelerdeki gelişmeleri de etkileyecektir. Suriye’deki Kürt gruplar, Suriye muhalefeti ile ilişkilerini geliştirmeli” dedi.

Hürriyet- Planet  Zeynep ŞAFAK / ANKARA

25.01.2013

***

Ruşen Çakır’ın Osman Öcalan ile Röportajından…  Vatan Gazetesi 25.01.2013

(…)

– R.Ç: Bir başka parti kurmuştunuz, ne oldu ona?

Osman Öcalan : O dönemde gerek İran, gerek ABD, gerekse Irak Kürdistanı çözüme hazır olmadıkları için yeni bir oluşum ve buna bağlı olarak PKK’nın dağılmasını istemiyorlardı. Türkiye’de de AKP yeni hükümet olmuştu ama iktidarı tam olarak kontrol edemiyordu. Ergenekon hâlâ etkiliydi ve çözüm istemiyordu çünkü çözüm AKP’nin hanesine yazılacaktı. ABD de AKP’nin iktidarda tutunup tutunamayacağından emin değildi.

– O zaman ABD’ye çok sıcak mesajlar vermiştiniz?

O.Öcalan: Bugün de “ABD dünyanın önder gücüdür, herkes bir biçimde onu hesaba katmalıdır” diyoruz. Avrupa dün çözüm istemiyordu, bugün tereddütlü ama ABD artık çözüm istiyor. Çünkü AKP ile birlikte Ortadoğu’yu yeniden düzenlemek istiyorlar. Bu nedenle son İmralı süreci önemlidir, çünkü düzenleme yapmanın tam zamanıdır. Fazla zaman yok: Suriye rejimi devrilir devrilmez birkaç sene içinde herşey yeniden biçimlendirilmelidir.

– Bu sefer olacak mı?

O.Öcalan: Mecburlar, daha fazla bekletemezler. Ortadoğu’yu yeniden şekillendirilirken Kürt sorununun daha fazla Türkiye’nin elini ayağını bağlamasına taham-mülleri yok. Türkiye’de Kürtlerin yüzde 40 civarı devlete karşı kemikleşmiş durumda. Kimse kendisini geri kalan yüzde 60 ile aldatmasın, bu yüzde 40 Türkiye’yi durdurucu bir güçtür.

– Bu sürecin başarısını istemeyenlerin başında İran’ın geldiği iddiasına katılıyor musunuz?

O.Öcalan: Evet İran istemez. Ama İran’ın düşmanları çok ve gücü sınırlı, bu daha da azalabilir. Tarihte de görüldüğü gibi İran’ı sınırlandırabilecek olan esas güç, eğer gerekli ittifakları geliştirebilirse Türkiye olacaktır.

(…)

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir