Irak’ta Katar-Suudi Arabistan-Türkiye-İŞID (NATO) Koalisyonun Hedefi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İŞİD’ın Irak’ta merkezi hükümete karşı saldırıya geçerek, Ninava bölgesini ele geçirmesi ve Bağdat’a doğru yönelmesi ile birlikte tüm dünyada dikkatler Irak’a yöneldi. Bu gelişmeler basında birçok yönüyle ele alınıyor.

Anafikir olarak: Ürdün’lü aydın ve yazar Nasser Kandil, 11 Haziran’da www.mondialisation.ca’da yayınlanan ve dikkatimizi çeken kısa yazısını sizler için tercüme ettik.

Ayrıca 13 Haziran tarihli Fransız Le Monde gazetesinde yer alan ‘ Sünni Irak’ın Kuzeyi İŞİD Elinde’ başlıklı makalede yer alan haritayı da paylaşıyoruz.

Irak’ta Katar-Suudi Arabistan-Türkiye-İŞID (NATO) Koalisyonun Hedefi

Irak ordusu bocaladı ve Ninava ile Salahattin bölgeleri ilerleyen İŞID’ın eline geçti ve Al-Anbar bölgesindeki konumunu da yitirdi.

Bu yeni gelişme, İzzet el-Douri liderliğindeki eski Irak rejim ordusunun bazı elemanlarının ve destekçilerinin İŞID ile birlikte davranmasıyla ortaya çıktı.

İzzet el-Douri, sekülarizm ve milliyetçik düşüncesinden vaz geçerek Naqchbandi adlı kendi ordusunu oluşturdu. Suudi Arabistan ve Katar’dan gelen para desteği alan ve Türkiye’nin kendi topraklarını kullandırdığı bu ordunun (Naqchbandi’nin) birinci amacı ‘Irak’taki İran işgaline ve Şii vesayetine’ karşı savaşmaktır.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen “Naqchbandi”nin bu sürpriz baskını Irak’ta parlamento seçimleri ve Suriye’de de başkanlık seçimleri ile oluşan durumu hedef alıyor. Böylelikle ‘siyasi müzakerelerle’ yapılacak her türlü değişiklik şimdi koalisyon (Türkiye, Suudi Arabistan-Katar) için umutsuz görünüyor.


 
Hedefleri: Irak-Suriye-Lübnan ekseni üzerindeki ‘Direniş Cephesi’nin (Şiilerin) coğrafi bütünlüğünü parçalamak, Suriye’de Humus’un kurtarıldığı bir dönemde, ortalığı kızıştırarak ‘Irak’ın parçalanması’ için anlaşmaya varmak.

Diğer bir deyişle, coğrafi olarak üç parçalı federal bir Ukrayna’ya karşı, aynı şekilde üç parçalı federal bir Irak, buna paralel olarak Kürt devleti ve hapisteki liderini serbest bırakma sözleri verilerek PKK’yı savaşa çekmek.

Çözümleri: Ürdün ve Lübnan federasyonu beklerken oyun kurallarına aykırı bir çözüm olarak Irak-Suriye federasyonu
Uluslararası satranç oyunu devam ediyor…

Nasser Kandil  11/06/2014
http://www.mondialisation.ca/but-de-la-coalition-eiil-turquie-arabie-saoudite-qatar-et-otan-en-irak/5386871

 

Kaynak: http://www.lemonde.fr/proche-orient/infographie/2014/06/12/la-presence-djihadiste-entre-la-syrie-et-l-irak_4436860_3218.html

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir