Irkçılığa Karşı Mücadelenin Simgesi Mandela Hayatını Kaybetti

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Güney Afrika’da sürdürülen ırkçılığa karşı yürütülen mücadele içinde aktif olarak yer alan

Nelson Mandela 95 yaşında hayatını kaybetti.

Irkçı beyaz rejime karşı verilen uzun ve zorlu kavgada 27 yıl hapis yatan Mandela Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı seçilmişti.
***
Güney Afrika’da ‘Ulusun Babası’ olarak kabul edilen Mandela uzun süre hapishanede tutulduğu için tüberküloza yakalanmıştı.
1918’de dünyaya gelen Mandela 1943’de Afrika Ulusal Kongresi’ne katıldı.

Uzun yıllar sömürgeci beyazların tahakkümü altında kalan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde (1948-1994), Ulusal Parti hükümeti tarafından siyahilere uygulanan ayrımcılık, 1948 yılı genel seçimlerinden sonra resmileşerek sürdürüldü. 1958 yılından itibaren yasalarla da desteklenen Apartheid (ayrımcılık) düzeni, insanların derilerinin renklerine göre sınıflandırılmaları, beyaz azınlık dışında kalanların vatandaşlık hizmetleri ile devletin sağladığı sağlık ve eğitim gibi birçok hizmetten daha az yararlanmaları gibi ırkçı bir sistem oluşturuldu.

Bu ırkçı sisteme karşı mücadele eden Mandela önce 1962’de tutuklandı. Sonra 1964’te tekrar tutuklanarak hükümete karşı komplo kurmak ve sabotaj hareketlerini desteklemekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 1990 yılına kadar hapiste kalan Mandela düzenlenen uluslararası kampanya sonucunda salıverildi. Afrika Ulusal Kongresi Partisi Başkanı olarak ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde 1994’ten 1999’a kadar Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı seçildi.  Mandela’nın iktidarıyla birlikte ırkçı-ayrımcı uygulamalar, Apartheid’e karşı Anti-Apartheid Hareketi ile ortadan kaldırıldı.

2004 yılından itibaren siyasi faaliyetten çekilmişti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir