İşçiler Mücadelesini Sürdürüyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İngiltere Kraliçesi grev yasaklar mı (!)?

 

AKP iktidarı, işçiye değil sermaye hizmet ettiğini, işçi örgütlerinin değil sermaye örgütlerinin isteğini yerine getirdiğini Birleşik Metal İş Sendikası’nın başlattığı grevi yasaklayarak bir kez daha ortaya koydu. Tepede İngiltere Kraliçesine öykünen bir kişi ve onun hükümeti işçilerin grevini iki ay erteleyerek işveren örgütü MESS’in yanında olduğunu ilan etti. Ancak işçiler bu yasağı tanımadıklarını ilan ediyorlar.

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası, Bakanlar Kurulu’nun verdiği grevi 60 gün erteleme kararına şu yanıtı verdi: “Grev hakkımızı gasp edenlerle aynı masaya oturmayacağız”.

Sendika Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada iktidarın verdiği “grev hakkının ortadan kaldırılması kararıyla bir kez daha sermaye ile işçiler arasında kimden yana olduğunu ortaya koymuştur” denildi.

Sendika AKP hükümetinin grevi erteleme için gösterdiği gerekçeye yorumu ise “Milli güvenlik denilen şeyin gerçekte sermayenin güvenliğinden başka bir şey olmadığı ve Bakanlar Kurulu’nun gerçekte sermayenin bir kurulu olarak hizmet verdiğinin kanıtıdır” oldu.

Açıklamadan satır başları şöyle:

* Bakanlar Kurulu’nun kararı, Danıştay tarafından iptal edilmedikçe yeniden grev başlayamaz. Bu nedenle erteleme değil hak gaspı söz konusudur.

* Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyeleri grev kararı aldıkları zaman bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmişlerdir: Bedeli ne olursa olsun onu ödemeye hazırız!

* Bakanlar Kurulu kararının yasal sonucu 60 gün boyunca ile arabuluculuk kurumu devreye girecektir. Açık ve net söylüyoruz: Grev hakkını gasbeden bir hükümetin belirleyeceği hiçbir arabulucuyla ve işçilerin hak mücadelesine saygı göstermeyi öğrenemeyen sermaye örgütüyle bu süreçte aynı masaya oturmayacağız.

* Bir kez daha söylüyoruz. Arabulucu değil hakkımızı istiyoruz. Alıncaya kadar üretimden gelen gücümüz de dahil meşru mücadele yöntemlerini kullanmaya devam edeceğiz.

* Bu karar bizi rahatsız ettiği gibi, bu kararla rahatlamayı umanları da rahatsız edecek. Üstelik misliyle! Sadece işyerlerinde değil, sokaklarda da!

Sonuçlardan biz sorumlu değiliz. Sorumlu olanlar hakkımızı gasbedenler yani AKP iktidarı ve dağılmaya başlayan sermaye örgütü MESS’tir.

Bilindiği gibi AKP hükümeti döneminde önemli bütün grevler sermayenin talepleri doğrultusunda keyfi bir şekilde yasakladı. İZELMAN ve İZENERJİ’nin yanı sıra ÇAYKUR, Darphane, THY, Şişecam ve maden grevleri de yasaklandı.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir