İsrail Komünist Partisi’nin Trump’ın Kudüs Kararına Karşı Açıklaması

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İKP ve Hadash Cephesi: Filistin Halkının Haklarına Karşı Alçak Üçlünün Saldırısı

İsrail Komünist Partisi (CPI) ve Barış ve Eşitlik için Demokratik Cephe Hareketi (Hadash)olarak Filistin halkının Kudüs şehri üzerindeki haklarını tümüyle yok sayan Birleşik Devletler Başkanı D. Trump’ın son yaptığı açıklamasını kesin bir biçimde kınıyoruz.

Trump’ın açıklaması, ABD yönetimi, İsrail hükümeti ve gerici Arap rejimlerinden oluşan bir üçlü ittifakın kötülüğünün sonucudur ve onların artan komploları Arap Filistin halkının haklarına-çok belirgin biçimde kendi kaderlerini tayin haklarına- bağımsız devletlerinin başkentinin Doğu Kudüs olduğunu belirten BM kararlarına karşıdır. Bu ittifakın konumlanışı hem Filistin sorunu hem de bölgedeki genel gelişmeler bağlamında bugüne kadar hiç bu kadar net ve açık olmamıştı.

Trump’ın açıklaması tam da öteden beri söylediklerimizi kanıtlıyor: ABD, İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın çözümüne katkıda bulunmak yerine bizzat kendisi sorunun bir parçasıdır. Bu korkunç durumu iyileştirmek için, kapıyı şimdi geniş biçimde açacak uluslararası toplumun– anahtar rolünü– oynayabilmesi için çoğu ülkenin ve dünyanın dört bir yanındaki halkların büyük çoğunluğunun benimsediği BM kararlarına dayanan bir politik süreç geliştirilmelidir.

Gerçekte Trump’ın açıklamasının emperyalizmin, Siyonizmin ve gerici Arap rejimlerinin iç ve dış krizlerini gizlemekten, bölge için yaptıkları planların başarısızlığını gizlemekten başka hiçbir pratik amacı olamaz. Bunlara ek olarak, şüphesiz Netanyahu’nun acil ihtiyacı olan şey, İsrail halkının dikkatinin kendisine yönelik olarak süren yolsuzluk soruşturmalarından uzaklaştırılmasıdır.

İsrail’deki sözde “muhalefet” olarak bilinen popülist Siyonist güçlerin, Trump’ın ve Netanyahu’nun ortak macerasına verdikleri cevap onların politik iflasını ortaya koyuyor: Onlar Filistin topraklarında yerleşim bölgelerinin kurulması ve işgal politikasına hakiki bir alternatif sunamıyorlar, ve adil bir barışı kabul etmediklerini ortaya koyuyorlar.

Şimdi, İsrail’in içinde gerçek barış güçlerinin sesini de içerecek şekilde, onların (üçlü gericiliğin çn.) politikalarına ve üçlü gericiliğin liderlerine karşı dünya çapında protesto seslerini yükseltmenin tam zamanı.

İsrail Komünist Partisi ve Hadash Birleşik Cephe hareketi, tüm işgal karşıtı güçleri ve Arapları ve Yahudileri birliğe, her iki halkın haklarını ve kanlarını savunan tek çözümün güçlendirilmesi için işbirliği yapmaya çağırıyor: Çözüm İşgalin sona erdiği, başkenti Doğu Kudüs, sınırları 4 Haziran 1967 sınırları olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını ve yanında başkenti Batı Kudüs olan İsrail’i savunmaktır.

11 Aralık 2017
Çeviren: Mehmet Ali Yılmaz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir