İsrail Uçakları Suriye’ye Saldırdı. AKP’den SES yok!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İsrail uçakları Şam yakınlarındaki tesisi bombaladı. Saldırıdan önce Suriye’deki muhalif çetelerin, İsrail uçaklarını tespit edebilecek olan Harran el Avamid’deki Suriye radarlarına saldırıp onları susturduğu öne sürülüyor. Ayrıca bu çetelerin, bombalama sırasında tesiste meydana gelen patlamaların videosunu yayınladıkları belirtiliyor.

Rusların kurduğu ileriye sürülen tesiste, Suriye’nin yüksek teknoloji ürünü askeri sanayi ürünlerinin üretildiği ve ABD’nin bu nedenle tesisi 2005’te kara listeye aldığı iddiası ortaya atıldı. Şam’a göre hava saldırısı, silahlı muhaliflerin tesise yönelik başarısız bir saldırısından hemen sonra yapıldı.

Saldırıdan sonra Şam yönetimi, İsrail’i Birleşmiş Milletler’e şikâyet ederek şu açıklamayı yaptı: “İsrail ve müttefikleri bu saldırının sonuçlarından sorumludur. Egemenliğimizi koruma hakkımız var.”

New York Times gazetesi İsrail’in saldırıdan önce Washington’u haberdar ettiğini yazdı. Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhode ise Suriye’yi Hizbullah’a silah transferi yapmaması konusunda uyardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı saldırı hakkında,”Özgür bir ülkenin topraklarına sebepsiz yere başka bir ülke tarafından ateş açılmıştır, bu kabul edilemez bir durumdur ve acil bir yaptırım gerekmektedir” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İsrail’in saldırısını “Batı ve Siyonist stratejinin bir parçası” ve “egemenlik ihlali” olarak niteledi. Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise “Tel Aviv için ağır sonuçlar doğuracak” diye konuştu.

Lübnan merkezli Hizbullah örgütü yazılı açıklamasında, “Arap askeri yeteneklerinin geliştirilmesine karşı yapılmış bu girişimi kınıyoruz. Suriye yönetimi ve halkıyla dayanışma içindeyiz” ifadesini kullandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi “İsrail’in Suriye’yi bombalamasına uluslararası kamuoyunun sessiz kalması yeni saldırıları beraberinde getirir” dedi.

AKP iktidarının ise bu saldırı hakkında her hangi bir değerlendirmesini okumadık, duymadık!

Saldırıyı yapan İsrail dün saldırıyla ilgili resmi bir değerlendirme yapmadı…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir