İstanbul Üniversitesi’nde yandaşlar değil, öğrenciler konuştu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve SÜREÇ Araştırma Merkezi tarafından yapılacak “İfade Özgürlüğü Konferansı” İstanbul Üniversiteli öğrenciler tarafından engellendi. Üniversitede AKP yandaşları değil, öğrenciler konuştu.

Türkiye’yi cezaevine çeviren AKP iktidarından iki bakanın ve yandaş bazı kalemlerin “ifade özgürlüğünü” anlatacağı konferans üniversite öğrencilerinin engeline takıldı.

Panelde dikkat çeken isimler

“Türkiye Hukuk Düzeninde İfade Özgürlüğünün Yeri”, “Türkiye’de İfade Özgürlüğünün Dünü, Bugünü, Yarını”, “İfade Özgürlüğü ve Sivil Toplum”, “İfade Özgürlüğü ve Uluslararası Standartlar” başlıkları ile planlanan panelde AKP’li bakanların yanı sıra Roni Margulies, Gülden Sönmez (İHH), Levent Pişkin (TESEV), Hatice Şebnem Arsu (New York Times), Murat Çekiç (Uluslararası Af Örgütü), Prof. Dr.Mithat Sancar (Taraf Gazetesi), Sabri Kuşkonmaz (PEN) ve Ufuk Uras (İstanbul Üniversitesi) gibi konuşmacılar dikkat çekti.

Katılımcılardan Suat Kılıç ve Egemen Bağış Ankara’daki yoğun gündemlerinden dolayı son anda gelemediklerini açıkladı.

Öğrencilerden protesto

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri AKP’nin “İfade Özgürlüğü” başlıklı konferansı öncesi, Merkez Bina’dan çıkarak panelin yapılacağı İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’ne gelerek eylem yaptı.

Yürüyüş esnasında “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları atıldı. Kongre merkezi önünde yapılan basın açıklamasında şu ifadeler dile getirildi:

26-27 Şubat tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde “İfade Özgürlüğü Konferansı” düzenleniyor. Ülkede fikrini ifade etmek bir yana düşünmenin bile suç olduğu günümüzde, İstanbul Üniversitesi’nde ifade özgürlüğü kapsamında düzenlenen bir etkinlik olumlu bir gelişme olarak görülebilirdi, eğer üniversitemize özgürlük düşmanları AKP’li bakanlar çağrılıyor olmasaydı.

AKP’liler ODTÜ’den de aldıkları dersle üniversitelilerin tepkisinden çekinerek bir dönemdir üniversitemize gelemiyordu. Ancak bu sefer de “İfade Özgürlüğü” panelini fırsat bilen AKP’nin bakanları, üniversitemize gelerek “AKP iktidarıyla beraber demokrasinin ne kadar ilerlediği” yalanlarını anlatacak ve güya üniversitelileri de bu yalanlara inandırmaya çalışacak. Özgürlüklerin her geçen gün kısıtlandığı, hapishanelerin AKP muhalifleriyle dolduğu, AKP’ye karşı çıkan hakkını savunan herkesin polis şiddetine maruz kaldığı günümüzde AKP’lilerin üniversitemize gelerek demokrasi şovları yapması üniversiteliler tarafından kabul edilebilir bir durum değildir! Bu yüzden bir kez daha ilanımız olsun: AKP üniversiteye giremez!

İstanbul Üniversitesi’nde düşünce özgür mü?

Bir diğer yandan da bu etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi yönetimi fikir ve ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığı bir anlayışı temsil etmektedir. Bugün güya özgürlüğün tartışıldığı üniversitemizde, İÜ Rektörlüğü tarafından 2 ay önce “Yeni YÖK Yasası ve ODTÜ” ile ilgili bir foruma katılan ve konuşma yapan 2 akademisyene ve 40 üniversiteliye soruşturma açıldı. Açılan soruşturmalar İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet’in ifade özgürlüğünden ne anladığını kanıtlar niteliktedir. Bu yüzden de bir kez daha ilanımız olsun; İstanbul Üniversitesi yönetimi düşünce özgürlüğünü savunamaz!

Üniversitedeki ifade özgürlüğünü ancak afiş astığı için, üniversitede yapılan foruma katılıp konuşma yaptığı için hakkında soruşturma açılan üniversiteliler ve akademisyenler konuşabilir.

2 gün boyunca sürecek bu etkinlikler boyunca AKP’ye, AKP’nin rektörü Yunus Söylet’e ve sözde özgürlükçülere rahat vermeyeceğiz. Düşünce özgürlüğüne düşman AKP’yi üniversitemize

Öğrenciler salonda

Basın açıklamasının ardından öğrenciler güvenlik güçlerinin tüm engelleme çabalarına rağmen konferans salonuna girdi. Konferansa öğrencilerinin ilgi göstermediği, dinleyici olarak 5-10 kişini oturduğu görüldü. Konferansı protesto ettiği için salona alınmayan öğrenciler tüm engellemelere rağmen salona girerek yuhalamalar eşliğinde açılış konuşmasını engellediler.

AKP’lilerin ifade özgürlüğünden söz edemeyeceğini, bu paneli ancak üniversite öğrencilerinin yapabileceğini söyleyen öğrenciler konuşmaları durdurdular.

İletişim Fakültesi öğrencisi Onur Erdem, ifade özgürlüğünden bahsedenlere bu üniversitenin iletişim fakültesinde okuyan ve hapisteki en genç gazeteci Sami Menteş’i hatırlattı. Erdem, “İfade özgürlüğü bu mu? Sami Menteş neden içeride? İki hafta önce YÖK yasa tasarısını anlatan foruma katıldığı için iki akademisyene ve 40 öğrenciye soruşturma açıldı. Soruşturma kağıdı elimde, izinsiz panel yapmaktan soruşturma açılmış. İzinsiz mi? Fakültelerden panel için yer istedik vermeyince hukuk fakültesi koridorunda yaptık. Ondan sonra soruşturmalar açıldı. Bu mudur sizin ifade özgürlüğü dediğiniz. Biz AKP’lilerin ileri demokrasi ve özgürlük anlayışını çok iyi biliyoruz” dedi.

Öğrencilerin protestolarından ve şikâyetlerini haykırmaya başlamasının ardından, iptal ettirdikleri panel yerine ifade özgürlüğünü öğrencilerin tartıştığı bir forum düzenlendi.

Forum, paneli düzenleyenlerden birinin yanı sıra Öznur Yılmaz (Gençlik Muhalefeti), Melis Kalıcı (Genç-Sen), Utku Kayabaş (Öğrenci Kolektifi) ve Ceyda Kaçar’dan (TKP’li Öğrenciler) oluşan öğrenci temsilcilerinin yönlendirmesi ile başladı.

Sahnedeki divana daha sonradan kendine hukuk fakültesi öğrencisiyim diyen AKP gençlik kolları üyesi Fatih’te katıldı. Fatih, madem ifade özgürlüğü varsa herkesin konuşması gerektiğini, yapılanların “teröristlik” olduğunu, panelin işgal edildiğini söyledi.

Öğrenciler Fatih’e karşılık olarak, ifade özgürlüğünü AKP’lilerin anlatamayacağını, insanların AKP döneminde ifade özgürlüğünün olmadığını dile getirdiler.

Foruma ilgi yoğun oldu, öğrenciler tek tek kürsüye çıkarak düşüncelerini paylaştılar.

Kürsüye çıkan ve AKP tarafından tutuklanmış öğrencilerden olan Kadir Ev, özgürlüğün ne olduğunu iyi bildiğini, eyleme katıldığı için 8 ay tutuklu kaldığını, sınavlarına giremediğini, bir senesinin boşa gittiğini dile getirdi. AKP’nin her alanda baskıları arttırdığını, düşüncelerini açıklamayı suç haline dönüştürdüğünü ekledi.

Bir başka öğrenci Bircan ise, 10 yılını AKP iktidarında geçiren bir gençliğin, AKP iktidarında halkın nasıl yoksullaştığını gördüğünü, ailelerinin gelecek kaygısıyla nasıl yaşadıklarını, polisin emekçilere, işçilere şiddet gösterdiğini, kadınların dövüldüğünü, memura, doktora, öğretmenlere saldırıları gördüklerini söyledi.

Baran Nayir, Kürt ve Alevi olduğu için, 2.5 yıl hapis yattığını ve hapisten dışarıda mücadeleye devam eden arkadaşları sayesinde çıktığını söyledi. Nayir, yüzlerce tutuklu üniversite öğrencisinin olduğunu bu durumda nasıl ifade özgürlüğünden bahsedilebileceğini sordu.

Kürsüye çıkan Onur Erdem ise, öğrencilerin buraya düşüncelerini ifade etmeleri için alındığı gibi bir hava yaratılamaya çalışıldığını, ancak öğrencilerin buraya alınmadığını, zorla girdiklerini söyledi. Fatih’e “kitaplar bomba mıdır” diye soran Erdem, Fatih’in “hayır” demesi üzerine, “AKP’li bakanlar gelse bunu soracak mıydın bakanlarına, ben soracaktım” dedi. Ülkeye Patriotları yerleştiren AKP’nin Türkiye’yi savaşa ikna edemeyeceğini, AKP’li bakanları her yerde sıkıştırdıklarını ve sıkıştırmaya devam edeceklerini söyledi. Soruşturma yemekten onur duyduklarını dile getiren Erdem, karanlığa gideni aydınlatmaya çağırarak sözlerini bitirdi.

Kürsüye çıkan bir diğer öğrenci, konuşmasına öğrencileri Arapça sözlerle selamlayarak başladı. Daha sonra “Ben Hataylıyım, Arap Alevisiyim, Hatay’da üç kişi şu an bir araya gelse rahat konuşamıyor. Polisler etrafında toplanıyor. Patriotları oraya koyan ÖSO militanlarını besleyen AKP, barışı ve huzuru istemiyor. Hatay halkı da bunun farkında. Ben sizin yaptığınız forumu destekliyorum” dedi.

Forum sonunda öğrencilerin aldığı kararlar şöyle:

1) Parasız eğitim, ücretsiz ulaşım öğrencilerin en temel hakkıdır. Bu forumdan çıkan ilk karar yıllardır gasp edilen öğrencilerin en temel ihtiyaçlarının elde edilmesidir.

2) Üniversiteler AKP’nin YÖK yalanına kanmayacaklardır. YÖK yasası öğrencileri, öğretim görevlilerini temsil etmez. AKP’nin YÖK’ünü hocalar ve öğrenciler kabul etmeyecektir.

3) AKP’nin anayasası bizim değil patronların, zenginlerin, gericilerin anayasasıdır. Biz bu forumdan ilan ediyoruz; bu anayasayı reddediyoruz, topyekûn karşısındayız.

4) AKP’nin Hatay’da her yerde ÖSO militanlarını beslediğini biliyoruz. AKP Patriotları yerleştirerek, emperyalizmin taşeronluğunu yaparak Türkiye’yi savaşa sürüklüyor. Üniversiteliler savaş değil barış istiyor, üniversiteliler emperyalist savaşa ortak olmayacaktır.

5) Biz üniversitelerde kültür sanat etkinlikleri, bilimsel üretimler yapmak istiyoruz, bunlara yer istiyoruz, salonlar istiyoruz. AKP’nin üniversitelerde paneller yapmasına izin vermiyoruz.

6) İstanbul Üniversitesi’nde YÖK yasasını anlattığı için soruşturma açılan 2 akademisyen ve 40 öğrencinin soruşturması derhal geri alınmalıdır. Yüzlerce tutuklu öğrenci vardır, onların hep yanındayız, tutuklu öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.

7) Redhack üniversite rektörlerinin yaptığı yolsuzlukları açıklamıştı. Üniversitelerde yemekhaneye zamlar yapılırken, rektörlerin kendilerine aldıkları milyarlık arabalar ortadadır. Yunus Söylet’in yaptığı yolsuzluklar ortaya çıkmıştır, Yunus Söylet derhal istifa etmelidir.

(soL – İstanbul) Salı, 26 Şubat 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir