İşten Atılan Baba ve Kızı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

[mom_video type=”youtube” id=”mF-5ASicfwg”]

Yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvetle birlikte anılan bir iktidar döneminde işsiz bırakılan bir baba ve kızı

Ağlayan babasının gözyaşlarını 5 yaşındaki kızı sildi

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, yeni yıla girerken 200 güvenlik görevlisini hiçbir gerekçe göstermeden işten attı. İşten atılan işçilerden Murat Aras içinde bulunduğu durumu anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Bunun üzerine 5 yaşındaki kızı babasının başına sarılarak elleriyle gözyaşlarını silmeye çalıştı.

9 yıla yakın bir süre Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan ve yılbaşı gecesi telefonla aranarak işine son verilen Murat Aras, düzenlenen protesto eyleminde durumunu anlatırken gözyaşları içinde kaldı. Küçük kızıyla birlikte eyleme katılan Aras, “Üç çocuğum var, evim kira, bunların yaptığına bir şey diyemeyeceğim. Gerekçe yok, sadece ‘sizinle çalışmak istemiyoruz’ dediler. Böyle bir telefon geldi. 31 Aralık 19.05 sıralarında. Bizde eyvallah dedik ondan sonra da bir muhatap bulamadık” diye konuştu.

Derdini anlatırken ağlayan babayı küçük kızı teselli etmeye çalıştı. Babasının gözlerine bakan Tuanna, elleriyle gözyaşlarını sildi. Babasının saçlarına dokunan küçük kızın bu davranışı herkesi duygulandırdı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’le görüşmeye gelen işçilere Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri’nin “Sendika binasına asılan pankartı indirin sonra sizinle görüşeceğiz. İşten atılan 200 güvenlik görevlisi için değil, geriye kalan 300 güvenlik görevlisi için görüşeceğiz. 200 kişi artık işsiz” dediği iddia edildi.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası binasına asılan ve kaldırılması talep edilen pankartta Menderes Türel’in reklam çalışmalarına gönderme yapılarak, “2015 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde 200 güvenlik görevlisinin ahı Menderes Türel’e iyi gelecek.” ifadelerine yer verildi. Söz konusu pankartla ilgili belediyenin itfaiye ve zabıta ekiplerinin 4 Aralık 02.00 sularında bir gece baskını yaptığı da ortaya çıktı. Sendika görevlilerinin mahkemenin yazılı kararını istemesi üzerine belediye ekiplerinin pankarttı indirmeden ayrıldığı öğrenildi.

 

Türel’in Seçim Vaadi ’10 binlerce kişiye iş sağlayacağız’

İşten atılan işçiler Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in yerel seçim öncesi cep telefonlarına gönderdiği mesajı gösterdiler. Bu mesajda Türel şunları söylüyordu: “Yapacağımız yatırımlarla on binlerce kişiye iş sağlayacağız. Bunlardan biri de siz olacaksınız.”

İşçiler ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendilerine gönderilen mesajları da göstererek, “Bu mesajla da işten atıldığımızın haberini aldık. Bu mu bize sağlanacak iş?” diye tepkilerini dile getirdiler.

60 yeni araç belediye önünde sergilendi

Bu arada 200 güvenlik görevlisinin işten çıkarıldığı Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde sayısı 60 olduğu öğrenilen araçlar da sergilendi. Güvenlik görevlilerin bu araçların önüne geçmelerine ise izin verilmedi. Bu duruma tepki gösteren işçiler, “Bu araçların bir tanesinin maliyeti bir işçinin 3 yıllık maaşına denk geliyor. Kimse neden işten çıkarıldığımızı bize izah etmiyor” dediler.

Editör

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir