Kadınlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Tüm kadınların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.

Kadınlar, yıllarca erkeklerle eşit olma mücadelesi verdiler, ancak son zamanlarda dayak yememek ve hatta öldürülmemek için sokaklara çıkıyorlar. Gün geçmiyor ki bir veya daha çok kadın saldırıya uğramasın. AKP’nin dinci ideolojisi, yarattığı şeriatçı iklim öyle bir ortam oluşturdu ki kadınların can güvenliği kalmadı. Çünkü dinci ideoloji kadınları erkeklerin malı olarak görüyor, bu IŞİD kafası kadına pazarda alıp satılacak bir meta muamelesi yapıyor.

Birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme-seçilme hakkı tanıyan, çok eşliliği kaldıran, eşit eğitim hakkı getiren, kadınların iş hayatına katılmasını ve daha birçok medeni hakkı elde etmesini sağlayan Cumhuriyet Türkiye’sinde yüz yıl sonra, AKP iktidarı döneminde, hayatta kalma mücadelesi veriyorlar.

Neredeyse bir asır önce Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar için söylediği sözlere bakın, birde bugün ülkeyi yönetenlerin kadınlarla ilgili görüşlerine…

1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarla ilgili yapılan bir toplantıda, “… kadın denilen varlık, bizatihi yüksek bir varlıktır” diyerek kadına verdiği değeri ortaya koyar.

Bugün ülkeyi yöneten Erdoğan’ın kadınlara ve haklarına bakışı ise tam tersi bir noktadadır. Neredeyse her gün biri katledilen kadınlar için “Kadına şiddet abartılıyor” diyebilen bir AKP genel başkanıyla karşı karşıyayız. Bununla da kalmıyor, bu çağda, “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” görüşünü de savunabiliyor.

***

Devrimin şairi Nazım Hikmet kadınları yücelten birçok şiir kaleme almıştır. İşte o şiirlerinden biri:

KADIN

Kimi der ki kadın

Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın

Yeşil bir harman yerinde

Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir,

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran.

Kimi der ki çocuk doğuran.

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.

O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.

Yavrum, annem, karım, kızkardeşim,

Hayat arkadaşımdır.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir