“Kayıtlar, Sinop’ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

(…)

Başbakan, “Bütün kayıtlar, sinop’ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor”

 

Sinop ve Samsun’da yaşanan olaylarda Adalet ve Kalkınma Partililerin de yer aldığı iddialarını reddederken, “Hangi muhalefet onu söylüyor onu bilemem. CHP’nin bu tür şeyleri söylemesi mümkündür. Bütün resimler, kayıtlar Sinop’ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor. Bugün de birçok yazılı medyada özellikle Sinop’taki belediye başkanının da bu işin içerisinde olduğu özellikle ifade ediliyor” diye konuştu.

  (…)

Cumhuriyet Haber Portalı , 20 Şubat 2013

****

Sırrı Süreyya Önder: Özür diliyoruz

BDP’li Önder Sinop Belediye Başkanı için yaptığı açıklamalardan dolayı özür diledi…

Ankara- Bugün TBMM’de bir basın açıklaması yapan Önder, ‘Yerel gazete haberi üzerine belediye başkanını suçladık ama haberi doğrulatamadık. Sözümüzü geri alıyoruz. Özür diliyoruz’ dedi.

Belediye Başkanı tetikledi

BDP’nin Karadeniz programı Çorum’da olaysız başlamıştı. Ancak dün Sinop’ta BDP’li vekiller 9 saat mahsur kaldıktan sonra polis panzeriyle ilden ayrılmıştı. BDP’lilerin Samsun ziyareti sırasında da tepkiler artınca BDP Giresun, Ordu ve Trabzon ziyaretlerini erteledi.

Yaşanan olayları CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın’ın sunduğu 360 derece programında değerlendiren Önder, kendilerini hedef alan grubun MHP’li değil CHP’li olduğunu ileri sürdü. Sırrı Süreyya Önder, olayları Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı’nın tetiklediğini iddia etti.

Sinop’u terk ederim

Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı Baki Ergül, BDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder’in açıklamalarına sert yanıt verdi.Olayın yaşandığı sırada eşinin sağlık sorunları nedeniyle şehir dışında olduğunu da belirten Ergül, “Olayların olduğu sırada orada bile değildim. Ben can derdindeydim, olayları televizyonda izledim. Şahsımın hedef alınmasını kabul etmiyorum. Bir suçlamada bulunurken insan önce vicdanıyla baş başa kalmalı. Benim bu olayların içinde olduğumu biri ispatlasın bırakın Belediye Başkanlığını, Sinop’u terk ederim. Kentimde böyle olayların olması beni de son derece üzmüştür” diye konuştu.

Cumhuriyet, 20 Şubat 2013

****

Sinop Belediye Başkanı Ergül: ‘Özür dilemek bir erdemdir’

Sinop Belediye Başkanı CHP’li Baki Ergül, BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kendisinden özür dilemesiyle ilgili olarak, “Özür dilemek de bir erdemdir” dedi.

Konuyla ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyen Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sırrı Süreyya Önder’in iddialarını geri çekerek kendisinden özür dilemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Toplantıya CHP Sinop İl Başkanı Mustafa Acun, CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Karadeniz, CHP il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri de katıldı.

Belediye Başkanı Ergül, “Onlar da yaptıkları şeye pişman olmuş olacaklar ki özürlerini ifade ediyorlar. Özür dilemek de bir erdemdir. Keşke önüne atılan bu gazeteleri haberleri nedir diye çok daha detaylı okumuş olsalardı. Sonuçta hayatta doğru bir tanedir. Tabi bu kadar olaydan sonra böyle olmasaydı keşke. Böyle bir şeye gerek yoktu. İnşallah Sinop bundan sonra bu tür olaylarla anılmaz. Çünkü bunu hiçbir zaman ne Sinop hak ediyor ne de Sinoplu hak ediyor” dedi.

Yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül şunları ifade etti:

“Ne Sinop, ne CHP, ne de belediye başkanı böyle bir şeyi hak ediyor. Tekrar söylüyorum, benim şahsım itibariyle bir haftalık süreç içerisinde ne yerel basına, ne ulusal basına bu süreçle ilgili bir beyanatım olmamıştır. Pazar günü öğleden sonra eşimin hastanedeki tahlilileri için Samsun ’a gittim ve pazartesi akşamı döndüm. Bu olayı ben de televizyondan öğrendim. Daha sonra gazetede çıkan bir milletvekiline yakışmayacak şekilde bir beyanat okudum. IQ’sunun yüksek olduğunu iddia eden kişiler varsa, bunun da bir terazisi varsa bir yerde gidelim ölçelim. Bunlar çok şık olmayan laflar.”

“Sözümüzü geri alıyoruz, kendisinden özür diliyoruz”

Öte yandan, HDK heyetinin Sinop’ta karşılaştığı saldırılarla ilgili olarak Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ü sorumlu tutan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ‘yerel gazete haberi üzerine başkanı suçladık’ diyerek özür diledi.

Karadeniz’e gezi düzenleyen Halkların Demokratik Kongresi temsilcileri BDP İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de Sinop’ta yaşanan olaylarla ilgili Meclis’te bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Sinop Belediye Başkanı hakkındaki iddialarını geri aldıklarını açıklayan Önder, “Sözümüzü geri alıyoruz, kendisinden özür diliyoruz” şeklinde konuştu.

Karadeniz gezisini Samsun’da noktalandıran heyette yer alan BDP’li Sırrı Süreyya Önder, MHP ‘nin olaylarda vebali olmadığını iddia ederken, CHP ‘li Sinop Belediye Başkanı’nı suçlamıştı. Belediye Başkanı Baki Ergül ise, “Olaylarda dâhilimin olduğunu ispat etsinler, değil Belediye Başkanlığını, Sinop’u terk ederim” demişti.

(soL- Haber Merkezi), 20.02.2013

Günün Sözü: Sonradan olmalar asıllarını geride bırakır, had-hudut bilmez olurlar, dillerinin tetiği çabuk bozulur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir