KCK’den ‘çözüm süreci’ açıklaması: ABD, Kürtler ile Türkiye’yi bir masa etrafında yan yana getirmelidir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Not: Aşağıda okuyacağınız haberi Sol org’dan aldık. Haberde bir hareketin yöneticisinin umutlarını ve geleceklerini ABD emperyalizmine bağlamış olduklarının itirafını okuyacaksınız. Batılı güçler ve Türkiye’deki uzantıları tarafından parlatılan Selahattin Demirtaş’ı apar topar emperyalist politikaların planlandığı üslerden biri olan Brüksel’e çağıran KCK yöneticisinin ABD’ye bu seslenişi o hareketin kimlerden medet umduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Emperyalizmin bölge projesi doğrultusunda ülkede açtıkları yaraları ABD’nin hegemonyası altında AKP ve R.T. Erdoğan ile kapatmayı amaçlıyorlar(!) ABD çıkarlarıyla uyum halinde halka ve ülkeye karşı suç işleyenler yine ABD tarafından sulh masasına oturtulmalarını istiyorlar. En başta ABD olmak üzere hem AKP hem de PKK Türkiye halkına karşı suç işliyorlar, ülkemizin çocuklarını katlettiriyorlar. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi şer planının sahibi tarafından barış yaptırılacak!

Bu halkın hiç mi hafızası yok sanıyorsunuz? Daha iki hafta önce, 19 Temmuz’da Zübeyir Aydar’ın başkanı olan Cemil Bayık, Kürtleri kastederek “Halkımız tüneller kazmalı ve silahlanmalı” demedi mi? Bu halk size niye inansın, ABD emperyalizmini “çözüm”ün başına oturtanların sözüne niye güvensin?

Editör  

piyon

***

Brüksel’de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşecek olan KCK’nin Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, çözüm sürecinin bitmediğini ve kendilerinin 28 Şubat’taki mutabakata bağlı olduklarını söyledi.

DHA

Perşembe, 06 Ağustos 2015

Amerika’nın Sesi radyosunun Kürtçe bölümüne konuşan Zübeyir Aydar, çözüm sürecinin bitmediğini, Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan müzakere masasını devirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Masa, müzakere, gözlemci heyet ve Kürt sorunu yoktur” dediğini, bu nedenle sürecin tıkandığını belirten Aydar şöyle konuştu:

“Bundan sonra heyetlerin görüşmesi bitmiştir. En son HDP heyeti 5 Nisan’da başkan Apo’yu ziyaret etmişler. 4 aydır biz Başkan Apo’dan haber alamıyoruz. Çünkü süreci sürdüren ve hareket adına konuşun odur. Ama bütün iletişim kanalları kapatılmıştır. Türkiye hükümeti savaşmak için bahaneler arıyordu. Eğer Ağrı’da bir grup asker hayatını kaybetseydi Kandil bombalanacaktı. Böyle bir planları vardı. Ama Kürt hareketi bugüne kadar buna izin vermedi. Ama bugün çatışıyorlar.”

Zübeyir Aydar çözüm sürecini kendilerinin bitirmediğini, 28 Şubat mutabakatına bağlı olduklarını da ifade ederek şunları söyledi:

“Biz bu mutabakat çerçevesinde süreci sürdürmek istiyoruz, ama ancak hükümet çatışmada fayda görüyor. IŞİD ile savaştıklarını söylüyor bu sadece sözdedir. Onlar IŞİD ile arkadaşlık ve dostluk kuruyorlar. Herkes biliyor ki; IŞİD ile mücadele eden tek güç var oda YPG ve HPG’dir. Türkiye’de HPG’nin merkezini bombalıyor. Bu IŞİD’e büyük bir destektir. Şimdiki çatışma milletin ve Ortadoğu halklarının yararına değil, IŞİD’in yararına bir çatışmadır. Biz bu sorunu demokratik siyaset ile barış ile çözmek istiyoruz. Ama devlet savaş yapmak istiyor, bize saldırdığı zaman biz de kendimizi savunuyoruz.”

Eski pozisyonlarını koruduklarını da söyleyen Aydar, 2012’de de büyük bir çatışma yaşandığını ve Öcalan ile devlet heyetinin görüşmesinden sonra sürecin başladığını söyledi. Zübeyir Aydar şöyle devam etti:

“Şimdi ise Öcalan ile iletişim kanallarını kapattılar. Biz şu anda savunma pozisyonundayız. Sürecin devam etmesi için Türkiye’nin adım atması gerekir. Uluslararası güçler eğer çözüm konusunda Türkiye’yi zorlarsa o zaman netice alınabilir. Avrupa birliği ve diğer ülkeler iki taraflı konuşuyor. Hem Türkiye’ye ‘kendini savunmak zorunda’ diyorlar hem de ‘çözüm süreci devam etmeli’ diyorlar. Bu işe yaramayan bir söylemdir. Çatışmanın iki taraflı durması gerekir. Biz çatışma ve savaştan yana değiliz. Müzakere masasına dönülmesini istiyoruz. Bu çatışmalar IŞİD ile verilen mücadeleyi sıkıntıyı sokuyor. Bu anlamda uluslararası güçlerin devreye girmesi lazım ve gidip taraflarla konuşması gerekir.”

‘ABD, TÜRKİYE İLE KÜRTLERİ BİR MASA ETRAFINDAN TOPLAMALIDIR’

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Brüksel’e gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın birçok temaslarda bulunacağını ve kendisinin de Demirtaş ile görüşeceğini belirterek, ABD’den istekleri ile ilgili ise şunları söyledi:

“Biz ABD kongresinden ve Beyaz Saray’dan Kürt meselesinde çözüm için barışı ön plana çıkaran bir rol oynamalarını istiyoruz. ‘Biz Türkiye’nin dostuyuz, NATO mütefikimizdir’ demesi yetmiyor. Şu anda yaşanan çatışmalar Kürtler ile Türkiye’nin çatışması değildir. Bu çatışmaya ihtiyaç yok, barışa ihtiyaç vardır. Tayyip Erdoğan erken seçim için bu çatışmaları çıkarıyor. Amerika’nın bu gerçeği görmesini istiyoruz. Amerika nasıl Türkler ile diyalog kuruyorsa, bu diyalogları Kürtler ile de kurmasını istiyoruz. Biz ile Türkiye’yi bir masa etrafında yan yana getirmelidirler. Bununla birlikte IŞİD ile savaşta daha büyük rol oynarız. Amerika’nın bunu sağlama imkanları vardır.” (Abç)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

2 Responses

  1. Acele ile yapilan degerlendirmelerin saglikli oldugunu söylemek zor. Sözü gecen KCK aciklamasina iliskin aciklama Sirin Payzin’in programinda, bir gazetecinin ‘ABD’nin’ rolü hakkinda ne düsünüyorsunuz?’ sorusuna ‘ABD taraflari catistiracagina baristirabilir’ yollu bir yanit. Bu yanit editörü pek dogrulamiyor. Ben devrimci tavrin, ‘gec bunlari biz esas niyeti biliyoruz’ tarzi bir subjektifizim olmadigini düsünüyorum. Emperyalist oyunlara karsi uyanik olmak bir devrimci durusu gerektirir tabii ki. Ancak bu ‘bölünme’ fobisinin bu uyanikligi köreltecegi kanisindayim.

  2. Biraz önce haber sitelerinden öğrendiğimize göre S. Demirtaş Türkiye’ye karşı NATO’yu göreve çağırmış! Solculuk da böyle bir şey zaten değil mi, NATO, AB, Almanya, ABD, ne bulursan toplayıp geleceksin, sonra eleştiren olunca da HDP’ye haksızlık etmeyin diye bağıran bir koroyla karşı karşıya kalacaksın! Yazıklar olsun, oldu olacak NATO’yu toplayıp ülkemizi bombalatın da Yugoslavya gibi olalım herkes ne hali varsa görsün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir