Kerry’den ilk Suriye mesajı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye hakkında ilk kez konuştu.

Yurt Gazetesi  14 Şubat 2013 Perşembe

John Kerry açıklamasını Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptı.

Kerry, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın iktidardan ayrılışıyla neticelenecek müzakere edilmiş bir siyasi çözümü tercih ettiklerini söyledi.

Kerry, “Esad’in şu anki hesaplarıyla ilgili sorunu ele almaya ihtiyacımız var. Onun şu anki algılamalarını değiştirmek için yapılabilecek ilave şeyler olduğuna inanıyorum. Bunların ayrıntılarına şimdi girmeyeceğim ancak neler önerebileceğimize dair iyi bir hissiyatım var. Ancak kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmaya başlamadan önce birçok oyuncuyla istişare etmemiz gerekiyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya ve ABD’nin bu konuda şu ankinden daha fazla ortak zemin bulabilmesi için bir denklemin olabileceğinden ümitli olduğunu da söyledi.

Muhaliflerin eline bıçak verdiği bir çocuk şarkı söylüyor: ‘Alevileri boğazlamaya geldik’ görüntülerine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

Suriye’de El Kaide bağlatılı El Nusra Cephesi militanları Alevi düşmanlıklarını bu sefer de bir çocuğa söylettikleri şarkıyla dile getiriyor. “Aleviler sizi boğazlamaya geldik” gibi sözlerin yer aldığı şarkıyı söyleyen çocuktan boğaz kesme işareti yapması isteniyor.

Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, Alevi düşmanlıklarını bu sefer de eline bıçak verdikleri bir çocukla gösteriyor.

Türkiye sınırına yakın Binniş kasabasında kutlama yapan muhalifler bir eline mikrofon, bir eline bıçak verdikleri küçücük bir çocuğa, içinde Alevilere düşmanlık saçan, Bin Ladine övgüler düzen sözlerin yer aldığı bir şarkı söyletiyor.

Muhalifler, şarkının “Aleviler sizi boğazlamaya geldik” sözlerinin yer aldığı kısımda omuzlarına aldıkları çocuktan boğaz kesme işareti yapmasını istiyor.

Çocuktan son olarak Suriye’de sivillere yönelik bir çok katliamın sorumlu olan AKP destekli El Nusra Cephesi’ni selamlaması isteniyor.

Skandal şarkının sözleri şöyle:

Liderimiz Mullah dininden asla vazgeçmedi

Bütün askerler ruhlarını Allah’a adadılar

Liderimiz Bin Laden silahlarımızın ve inancımızın gücüyle Amerika’nın yok edicisi

Sivil bir uçakla Amerika’yı yok ettik

Dünya Ticaret Merkezi moloz yığınına döndü

Nusayri (Alevi) çeteleri, bütün Nusayriler (Aleviler) sizi anlaşma olmadan yakında boğazlayacağız

Onlar bana terörist derlerse ben de “bu benim için onurdur” derim

Bizim terörümüz ilahi çağrı tarafından kutsanmıştır

Nusayri (Alevi) çeteleri, bütün Nusayriler (Aleviler) Allah’ın çağrısıyla sizi yakında boğazlayacağız

Binniş kasabasını koruyoruz, Binniş’i asla satmayız

Kefraya ve Foua’daki (Binniş sınırındaki Şii kasabaları) Şiileri boğazlayacağız

(soL- Dış Haberler)

 

İsrail’le barış zirvesi!

Vatan Gazetesi 14.02.2013

Boru hattı diplomasisi!

Türkiye ile bozulan ilişkileri onarmak isteyen İsrail, 2 milyar dolarlık doğalgaz boru hattı projesiyle Ankara’nın kapısını çaldı.

İsrail’in en çok satan gazetesi Yedioth Ahronot’un haberine göre Akdeniz’de doğalgaz çıkaran İsrail, bu gazı Avrupa’ya satmak için Akdeniz’den Türkiye’ye döşenecek bir boru hattı projesini Türk Enerji Bakanlığı’na sundu. Son birkaç haftada Ankara’da iki kez gerçekleşen gizli görüşmelere Türk tarafı 2 milyar dolarlık boru hattı projesine sıcak baktı. Projenin finansmanının büyük bir kısmını üstlenen Ankara karşılığında Avrupa’dan daha ucuza doğalgaz satma taahhü istedi. Görüşmelere İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da tam destek verdiği belirtiliyor. İsrail’in Akdeniz’de 450 milyar metreküp rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

 Görüşmeleri İsrail Başbakanlık müsteşarı Harel Locker ve enerji devi Delek Group yürütüyor.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir