“KESK susmadı susmayacak“

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Dün 28 ilde gerçekleştirilen ve aralarında KESK üyelerinin de bulunduğu 167 kişinin gözaltına alınması İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlerle protesto edildi.

20 Şubat 2013 Çarşamba  

İSTANBUL- Dün sabah gerçekleştirilen operasyonu protesto etmek için yüzlerce kişi dün akşam saatlerinde Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

“Baskılar bizi yıldıramaz, susmayacağız direneceğiz”, “Dün Sinop’ta bugün Samsun’da faşist saldırılara karşı omuz omuza”, “Faşizme karşı omuz omuza” pankartlarının açıldığı eylemde, sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “KESK susmadı susmayacak”, sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapan KESK üyesi Arzu Erdoğan, Sinop, Samsun ve Antakya’daki saldırıları kınayarak, “AKP’nin ileri demokrasisi her gün yaşanan gözaltı ve tutuklama furyası ile devam ediyor” dedi.

Erdoğan, KESK’in hak ve özgürlükleri yok sayan düzenlemelere, saldırılara karşı emek ve demokrasi mücadelesini yükselttiği dönemlerde baskıya maruz kaldığına işaret ederek, sendikal faaliyetlerin sorgulama konusu haline getirildiğini söyledi. Erdoğan, 59 KESK’linin tutuklu olduğunu hatırlatarak, 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, toplam 167 kişinin gözaltına alındığını hatırlattı.

‘EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNİ SİNDİRME OPERASYONUDUR’

KESK’in ülke genelinde başlattığı örgütlenme kampanyasının birinci gününde gerçekleştirilen operasyonun daha öncekiler gibi tesadüf olmadığını söyleyen Erdoğan, “Bu operasyonun tek bir adı vardır. O da örneklerini daha önce defalarca yaşadığımız ’emek ve demokrasi güçlerini sindirme’ operasyonudur” dedi.

Erdoğan, “AKP hükümetinin politikalarına karşı duracak, zulmün ve zorbalığın efendileri önünde asla boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

Eylem Grup Yorum ve Ferhat Tunç’un dinletisiyle sona erdi.

ADALET BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM

KESK üyeleri, dün akşam Ankara’da çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyonu protesto için Adalet Bakanlığı’na yürüdü.

Kızılay’da siraraya gelen KESK üyeleri ve demokratik kurum temsilcileri, ‘Susmayacağız, direneceğiz, baskılar bizi yıldıramaz’ yazılı pankart açarak Adalet Bakanlığı’na yürüyüşe geçti. Burada grup adına yapılan açıklamada operasyon ve gözaltılar protesto edildi. Açıklamanın ardından konuşan KESK Başkanı Lami Özgen, operasyonun mücadelelerini kriminalize etmek, itibarsızlaştırmak için yapıldığını kaydederek, sürgün ve tutuklamalara rağmen yılmayacaklarını belirtti.

Yurt Gazetesi

****

AKP ve MHP’nin linç kardeşliği! 

 paylaşım sitesi Başbakan, Sinop’ta HDK heyetini polis gözetiminde linç edenlerin CHP ve MHP’lilerden oluştuğunu söyledi ama saldırıyı organize eden yapıların başında gelen AKP ve MHP’lilerin oluşturduğu Sinop Gençlik Platformu’nun yöneticisi, resimdeki AKP Boyabat Gençlik Kolları Başkanı!

Kürt sorununun çözümün tartışmak için Karadeniz turuna çıkan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) heyetinin, Sinop’taki temasları sırasında saldırıya uğramasının yankıları sürüyor.

AKP VE MHP’LİLERİN ORTAK PLATFORMU

Dün partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, “CHP ve MHP’lilerden oluşan gruplar orada bir provokasyonun içinde yer alıyorlar. Beğenirsin, beğenmezsin, bu gelenler bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri… Yapacakları toplantı yasalar içinde olduğu sürece saygı duymak zorundasın. Bunların genlerinde bu tür toplantılara saygı yoktur, saygısızlık vardır. MHP budur, kafa yapısı budur. Bunu engelleyerek huzur değil, huzursuzluk getiriyorsun” dedi ama çok önemli bir gerçeği atladı.

HDK ve BDP’lilere karşı öfkeyi günlerdir çoğaltmaya çalışan ve saldırıyı sosyal medya üzerinden örgütleyen yapıların başında gelen Sinop Gençlik Platformu’nun yöneticisi, resimdeki AKP Boyabat Gençlik Kolları Başkanı!

Günler öncesinden ziyaret ile ilgili açıklama yapan platform “Geldikleri gibi giderler” diyordu. Sinop’ta faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri platform üyelerinin AKP ve MHP’lilerden oluştuğunu söylüyor.

SALDIRIYLA ÖVÜNEN AKP’Lİ BAŞKAN

Sinop Öğretmenevi’ne yönelik saldırı sırasında ön saflarda “Sinop Gençlik Platformu” imzalı pankartta “Sinop’u terk edin” yazıyordu. Polisin izleyerek ‘destek verdiği’ grup, HDK üyelerinin araçlarını tahrip edip, içeri girmeye çalışırken bir yandan da özellikle Boyabat ve Durağan ilçelerinden araçlarla insanlar getirildi. Sinop Gençlik Platformu’nun günler önce yaptığı açıklamada “Sinop Gençlik Platformu olarak, halkı, ülkeyi, toplumu, bölen her kişi, kurum ve siyasi partinin karşısındayız. BDP’liler Sinop’a geldikleri gibi giderle. Bu vatanı parçalamak isteyen partiyle ve vekilleriyle Sinoplunun işi olmaz“ deniliyordu. Platformun yöneticisi ise AKP’nin Boyabat Gençlik Örgütü Başkanı Olcay Kargınoğlu. Kargınoğlu, saldırı anından fotoğrafları da övünerek sosyal facebook’ta yayınladı.

Sinop’ta HDK’lileri linç etmeye çalışan 800 kişilik faşist kitleden hakkında yasal işlem başlatılan kişi sayısı 14. 9 saat süren linç girişiminde 16 kişi de yaralandı.

 Birgün, 20ŞUB2013

****

Emekçi teslim olmuyor

10 aydır ücret alamayan BMC emekçileri, seslerini İstanbul ve Ankara’da duyurmak için eylem süreci başlattı.

Hakan Dirik

Cumhuriyet/İzmir- Yaklaşık 10 aydır ücret alamayan BMC çalışanları, seslerini duyurabilmek için yola düştü. Önceki gün yola çıkan ve geceyi Manisa’da geçiren yaklaşık 1600 işçi, iki kola ayrılarak İstanbul ve Ankara’ya doğru yolculuğa başladı. İşçilerin örgütlü olduğu Türk Metal Sendikası’nın Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, “Bize ait olanları da almadan geri gelmeyeceğiz” derken, İzmir Şube Başkanı İbrahim Tosun, “Bizi bu hallere, yollara düşürenler utansın” diye konuştu.

Alacaklarının ödenmesi ve şirketin yeniden üretime geçmesi için uzunca süredir fabrika önünde eylem yapan işçiler, şirket yönetimine önceki gün saat 14.00’e dek süre vermişti. Bu sürenin dolmasının ardından alınan eylem kararını, fabrika önünde Yıldırım açıkladı.

‘BMC önemli bir değer’

Yıldırım, “Artık aldığımız kararı hayata geçirmek, eylemimizi İzmir dışına taşımak zorundayız. Bu işletme 50 yaşında. Bizi bu hale düşürenleri lanetliyoruz. Bize ait olanların mücadelesini veriyoruz. Biz geri dönmeyeceğiz” dedi. Tosun da işçilerin yaptıkları fedakârlıklara şirket yönetiminin olumlu yanıt vermediğini vurgulayarak “Biz 40 adım atarken onlar bir adım bile atmadı. BMC, bu ülkenin önemli bir değeridir. Yapacağımız eylemlerle gündem yaratarak bu değerin korunmasını da amaçlıyoruz. Bizi bu hallere düşürenler utansın” dedi.

20 Şubat 2013

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir