Kılıçdaroğlu ve Tezcan İstifa Etmeli!- Ömer Faruk Eminağaoğlu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

CHP’de ÖNSEÇİMİN KALDIRILMASINI KABUL ETMEYEN YARGITAY BAŞSAVCILIĞI YAZISINI SAKLAYAN, KILIÇDAROĞLU ve TEZCAN İSTİFA ETMELİ!

 

Ömer Faruk Eminağaoğlu

CHP’de 1 KASIM SEÇİMLERİ İÇİN ÖNSEÇİM YAPILMASINI KALDIRAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİ, YASA VE TÜZÜĞE AYKIRI BULAN VE YÖNETMELİĞİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ EYLÜL 2015’TE CHP’DEN İSTEYEN YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI YAZISINI,

PARTİ MECLİSİNDEN VE TÜM ÖRGÜTTEN, HATTA YSK’DAN BİLE SAKLAYAN,

CHP’NİN LİSTE BAŞARISI BİLİNEN BİR LİSTE İLE VE TÜM ÜLKEDE ÖNSEÇİMSİZ OLARAK YASA VE TÜZÜĞE AYKIRI BİÇİMDE SEÇİME KATILMASINA NEDEN OLAN,

KILIÇDAOĞLU VE TEZCAN İSTİFA ETMELİDİR!

 

7 Haziran milletvekili seçimleri için CHP Tüzüğü uyarınca, 81 ilin 41’inde, 85 seçim çevresinin 45’inde, 29 Mart 2015 tarihinde önseçim yapmıştır.

CHP Tüzük değişikliğinin ancak Kurultay tarafından yapılabilmesi karşısında, 1 Kasım seçimleri için hiç önseçime gitmek istemeyen CHP, Tüzük hükümleri olduğu yerde dururken, CHP Milletvekili Aday Belirleme Yönetmeliği’nde Parti Meclisi’nce 23 Ağustos 2015 tarihinde değişiklik yaparak, Tüzüğü uygulamayıp, 1 Kasım milletvekili seçimleri için Yönetmelik hükümlerinden hareketle ülkede hiç bir yerde önseçime gitmemiştir. Tüm adaylar, adayları zan altında da bırakacak biçimde genel merkez tarafından belirlenmiştir.

Parti Anayasası olan Tüzük uygulanmamış, Yasa ve Tüzüğe aykırı biçimde aday listesi oluşturulmuştur.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP PM’nce yapılan işlemin, Yasa ve Tüzüğe aykırı olduğunu, bu nedenle Yönetmeliğin değiştirilmesini CHP’ne 29.9.2015 tarihinde bildirmesine rağmen, CHP’nde Yönetmelik değiştirilmeyip, Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı yazısı YSK’na iletilmeyip, 1 Kasım seçimleri için önseçime gidilmemiş, hukuka aykırılık temelinde listeler oluşturulmuştur.

Bu yapılırken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yazısı, yönetmelik konusunda yetkili olan Parti Meclisi’ne de sunulmamış, Parti Meclisi bilgilendirilmemiş, Parti Meclisi’nden saklanmıştır. Parti Meclisinin konudan hala daha bilgisi bulunmamaktadır.

Böylece ülke beş ay içinde iki kez sandığa gitmesine rağmen, CHP yönetimi ise, yeniden önseçime ne gerek söylem sömürüsü ile önseçim yapılan veya yapılmayan her yerde eski listeyle atama yoluyla önseçimsiz seçime girmiştir.

Liste başarısı ortada olan bir listeyle seçime giren yönetim, seçimden çıkacak sonucu bile bile bundan geri durmamıştır.

Öte yandan Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı yazıda aykırılığın Kurultay’da giderileceğini belirtmiştir.

Kurultay, Yönetmelik değil Tüzük değişikliğinde yetkilidir. Yargıtay ise, yönetmeliğin değiştirilmesini belirtmektedir. Yönetmelikteki aykırılık düzeltilmek yerine, bu durum Tüzüğe taşınarak aykırılığın bu yolla yok edileceği, yani aykırılığın Tüzüğe taşınacağı ortaya çıkmaktadır.

Anti demokratik yönetmelik hükmünü değiştirip demokratik hale getirmek ve tüzük ile yönetmelik çelişkisinin böyle giderilmesi gerekmektedir.

Oysa CHP’de, anti demokratik yönetmelik hükmünün, tüzüğe taşınarak, Tüzük yönetmelik çatışmasının, Tüzüğü antidemokratik hale getirerek düzeltileceği görülmektedir.

CHP Kurultay Gündemine Tüzük değişikliği konusunun da alındığı görülmektedir. Bu tüzük değişikliği taslağı içinde neler olduğunun açıklanması gerekirken, bu konuda 11.01.2016 tarihinde yapılan başvuru da yanıtsız bırakılmış olup, söz konusu durum örgütlerin ve Partililerin bilgisinden de saklanmaktadır.

Bu konular tarafımın CHP’ne, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Çankaya 4 üncü İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına yapmış olduğum başvurularla kesin biçimde ortaya çıkmıştır.

CHP yönetiminin, Kurultay’ı zan altında bırakırcasına Başsavcılık yazısını kamuoyundan da saklayarak, Kurultay’ı aksi yönde yönlendirerek Tüzük değişikliğini amaçladığı görülmektedir.

CHP yönetimi, parti yetkili organlarından Başsavcılık yazısını saklayarak, sanki ülkede herkes beş ayda iki kez sandığa gitmiyormuş gibi, “iki kez sandığa ne gerek var” söylem sömürüsü ile, hukuk dışı yaratılan listelerle seçime katılınması sağlanmıştır.

CHP yönetiminin yaptığı bu hukuksuzluk, CHP tarihinde bir ilktir.

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ı, yaptıkları bu işlemler, Partiyi içine düşürdükleri bu durum nedeniyle üstelik Kurultay öncesi istifaya davet ediyorum.

Bu konu da gerekli bazı hukuksal yollar kullanılmakta olup, diğer hukuksal yollar da kullanılacaktır.

Saygılarımla. 13.01.2016

Ömer Faruk Eminağaoğlu

1 2 3 4 5 6 7 8

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir