Küba,herkesin güvenliğini ve egemenliğini garanti eden bir çözümü savunuyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Küba Devrimci Hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı harekâtla ilgili bir açıklama yaptı. Küba Devlet Başkanlığı’nın sitesinde yayınlanan “Küba, herkesin güvenliğini ve egemenliğini garanti eden bir çözümü savunuyor” başlıklı bildirgede şu görüşlere yer verildi:

“ABD’nin ve NATO’nun Rusya Federasyonu sınırlarına doğru aşamalı olarak genişlemesine devam etme kararlılığı, öngörülemeyen kapsamda etkileri olan ve kaçınılması gereken bir durum yarattı. Birleşik Devletler ve NATO’nun son aylarda Rusya Federasyonu’na komşu bölgelerdeki askeri birliklerini artırması ve Ukrayna’ya modern silahlar göndermesinin anlamının bir askeri kuşatma olduğu iyi bilinmektedir.

Rusya Federasyonu’nun ABD ve NATO’ya yönelik haklı iddialarını ve kuvvet kullanımına yol açan faktörleri dikkatle değerlendirmeden Ukrayna’daki mevcut durumu titiz ve dürüst bir şekilde incelemek mümkün değildir. Rusya Federasyonu’nun on yıllardır güvenlik garantilerine yönelik haklı taleplerini görmezden gelmek, ülkenin ulusal güvenliğine yönelik doğrudan bir tehdit karşısında savunmasız kalacağını varsaymak bir hataydı. Rusya’nın kendini savunma hakkı vardır. Devletleri kuşatarak veya köşeye sıkıştırarak barışı sağlamak mümkün değildir.

Küba’nın bağlı olduğu ve şiddetle desteklediği uluslararası standartlar, hegemonyacılığa, gücün kötüye kullanılmasına ve adaletsizliklere karşı özellikle küçük ülkeler için temel bir referanstır.

Küba, uluslararası hukuku ve barışı her zaman savunacak, herhangi bir devlete karşı güç kullanımına karşı çıkacak olan Birleşmiş Milletler (BM) şartlarına bağlı bir ülkedir. BM Güvenlik Konseyi’nde 25 Şubat’ta onaylanmayan ve Genel Kurul’a da sunulacak olan Ukrayna’daki durumla ilgili karar taslağı, mevcut krize çözüm arayışlarına gerçek bir katkı olarak algılanmadı. Çatışmaların tırmanmasını hızlandıran saldırgan eylemleri başlatan veya uygulayanların sorumluluğu da kabul edilmemektedir.

Avrupa’daki mevcut krize, herkesin güvenliğini ve egemenliğini, ayrıca bölgesel ve uluslararası barışı, istikrarı ve güvenliği garanti eden barışçıl yollarla ciddi, yapıcı ve gerçekçi bir diplomatik çözümü savunuyoruz. Ukrayna’da masum sivillerin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Küba halkı, her zaman Ukrayna halkıyla yakın ilişkilere sahip olmuştur. Tarih, ABD hükümetini, uluslararası barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit eden NATO’nun sınırları dışında giderek artan saldırgan bir askeri doktrinin sonuçlarından sorumlu tutacaktır. Endişelerimiz, NATO’nun yüksek hazırlıklı Mukabele Kuvvetleri’ni harekete geçiren kararıyla da pekişmiştir.

Küba ikiyüzlülüğü ve çifte standardı reddediyor. ABD ve bazı müttefikleri birçok kez güç kullandı. Toprak bütünlüklerini ve bağımsızlıklarını savunan diğer ulusların iç işlerine müdahale etmek için egemen devletleri işgal ettiler. 1999 yılında ABD ve NATO’nun parçaladıkları Avrupa ülkesi Yugoslavya’ya, BM kararlarını hiçe sayarak büyük bir saldırı başlattığı unutulmamalıdır. Küba ikiyüzlülüğü ve çifte standardı reddediyor. ‘İkincil zarar’ dedikleri yüz binlerce sivilin ölümünden, milyonlarca insanın yurdundan edilmesinden, yağmacı savaşlarının bir sonucu olarak gezegenimizdeki büyük yıkımdan sorumludurlar.”

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir