Maden Emekçilerini Unutmadık, Unutturmayacağız

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Manisa İli Soma İlçesi Eynez mevkiinde bulunan yeraltı kömür ocağında, meydana gelen olay sonucunda aralarında 5 maden mühendisi meslektaşımızın da bulunduğu yüzlerce maden emekçisinin yaşamını yitirdiği şu günlerde; 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak-Karadon‘da meydana gelen maden kazasının üzerinden de 4 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak-Karadon‘da yaşanan maden kazasında ikisi maden mühendisi olmak üzere toplam 30 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Kazalarda yaşamını yitiren maden mühendislerini ve tüm maden emekçilerini kazanın yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Son yıllarda madencilik sektöründe yaşanan iş kazaları artmakta ve ülkemiz, iş kazalarında dünyada ön sıralarda yer almaktadır. Sektörde uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans vb. gibi yanlış uygulamalar ile işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatının piyasanın önceliklerine göre düzenlenmesi sonucu çalışanı korumada yetersiz oluşu meydana gelen iş kazalarının ana nedenleridir.

Madencilik sektörü, doğası gereği özellik arz eden ve bu nedenle bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en zor ve riskli iş koludur. Özellikle yeraltı kömür madenciliği, işçi sayısı başına düşen kaza ve ölüm sıralamasında bütün sektörlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle, madencilik sektörü daha yakından izlenmeli, değerlendirilmeli ve kaza önleme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmelidir. Odamızın bu doğrultudaki görüşleri dikkate alınmalıdır.

Bu düşüncelerle iş kazalarının önlenmesi için yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
17 Mayıs 2014, Ankara

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir