Malezya Uçağını Rus Füzesi Düşürmemiş*

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Ön Rapor: ABD’nin Malezya Uçağının Rus Füzesi 
ile düşürüldüğü iddiasını doğrulamıyor

Prof. Michel Chossudovsky ve Julie Levesque
Mondialisation.ca. 9 Eylül 2014

Malezya uçağı «çok sayıda son derece süratli nesneler» ce düşürüldü.

Hollanda Hava Güvenliği Ajansı’nın (DSB) ön  raporuna göre :

«Malezya Havayolları tarafına ait MH17 Boeing 777-200’ı parçalayan patlamanın, dışarıdan uçağa büyük hızla çarparak delen çok sayıda nesnenin hasarına bağlı… » (Koyulaştırma Y.A.)

Raporda, “yüksek hızda nesnelerin” doğasını tespit olmamasına rağmen, uçağın “çok sayıda” tanımlanmamış mermiler tarafından delindiğini düşündürüyor.

Fotografik kanıt içeren bu ön değerlendirme, Washington resmi versiyonu gibi uçağın “bir veya daha fazla” füze tarafından vuruldunu düşündürmüyor. Hatırlanacağı gibi Batı dünyası hükümetleri ve ana akım medya tarafından, her hangi bir kanıt gösterilmeden uçak kazasına yol açan Rus yapımı Buk füze’si nedeniyle Rusya ve “Rusya tarafından desteklenen isyancılar”  suçladı.

Bu iddialar daha sonra, Rusya’ya karşı sert ekonomik yaptırımların alınmasının gerekçesi olarak kullanıldı.

Son derece önemli bir soru ortaya çıkıyor: DSB’nin bu bulguları ışığında, Başkan Obama Rusya Federasyonu’na karşı yaptığı suçlamaları geri çekilecek mi, çekmeyecek mi?

Fotoğraf bulguları (“çok sayıda küçük delikler”in) Makineli tüfek ateşinin yol açtığı deliklere benzediğini işaret ediyor ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)’in değerlendirmesine göre MH17 askeri uçak makineli tüfeği ile vurulduğudur.

Şimdiye kadar detaylı bir enkaz çalışma yapılamamıştır. Ancak, eldeki görüntüler, birçok yerinden delinmiş uçak enkaz parçalarını gösteriyor. Uçak gövdesine ve pilot kabinine verilen bu tip zararlar, uçağa dışarıdan çok sayıda son derece süratli nesneler çarptığında görülüyor. Büyük bir olasılıkla uçağın bütünlüklü yapısına,  böylece de havada parçalanmasına, bunlar yol açtı. Bu durum aynı zamanda veri kayıtlarının kayıt sistemine kaydedilmesinin birdenbire sonlanmasını, hava trafik kontrolörleri ile temasın aniden kesilmesini ve uçağın radar ekranından kaybını açıklıyor

Anketin ilk sonuçları MH17’nin düşmesinin bir dış nedene bağlı olduğunu gösteriyor. Nedeni tam olarak belirlemek için daha fazla araştırma gerekecek. Güvenlik teşkilatı ek delillerin inceleme için yakında hazır olacağına düşünüyor.

Ön rapor devam eden soruşturmanın ilk sonuçlarını yayınladı. Bugünden itibaren inceleme ekibi MH17’nin düşmesine ilişkin nihai raporu oluşturmaya çalışacak. Ajansı kaza tarihten itibaren bir yıl süre içinde bu raporu yayınlanmayı amaçlamaktadır. (DSB, op. Cit.)
DSB’nin raporu füzeden kaynaklanan bir hasarı belirtmiyor. Basın açıklamasında “füze” kelimesi görünmüyor. Ayrıca DSB, şüphesiz politik baskı altında, uçağı delen “yüksek hızdaki nesneleri” açıklıkla tanımlamayı başaramıyor.

AGİT Misyonu Başkanının “bir makineli tüfek tarafından yapılan delikleri andıran” diye tanımladığı bulgular ile DSB’nin bulgularının uyuştuğuna dikkat edilmelidir. ( Wall Street Journal , 31 juillet 2014).

Bu bulgular daha önce Alman pilotu Peter Haisenko tarafından İngilizce olarak Global Research sitesinde yayımlanan analizle tutarlıdır:

Gerçekler yüksek sesle ve güçlü konuşur ve spekülasyonların dışındadır: Pilot kabini makinalı ateş izlerini gösteriyor. Giriş ve çıkış delikleri görülebiliyor. Deliğin kenar kısmı içeriye doğru çökmüştür. Bunlar büyük bir olasılıkla 30 mm kalibrelik mermi giriş deliklerini gösteren, yuvarlak sınırları belirgin küçük deliklerdir.

Bu uçak gövdesinin ortasından bir füze ile vurulmadı. Tahribat pilot kabiniyle sınırlıdır. (Bakınız Peter Haisenko, Revelations of German Pilot: Shocking Analysis of the “Shooting Down” of Malaysian MH17. “Aircraft Was Not Hit by a Missile”, anderweltonline.com in German, Global Research, 30 juillet 2014.)

Medya Çarpıtmaları
Çarpık bir mantık içinde, ana akım medyanın çoğunluğu DSB’nin “yüksek hızdaki nesnelerin” uçakta delikler açtığı değerlendirmeleri ile tutarlı olacak şekilde ‘‘yerden havaya Buk füzesinin hedefine ulaşmadan hemen önce patlayarak uçağı düşürdüğü kanısını’’ uyandırdı.

Top atışının delikleri kanıtları olsa bile küçük delikler makinalı tüfek delikleri gibidir ve bunlar bir savaş uçağı saldırısını işaret ediyor. Büyük medya kuruluşları DSB’nin raporunun arkasına saklanarak söyledikleri gibi bu delikler bir füze patlamasına bağlı değildir.

Küreselleşme Araştırma Merkezi önümüzdeki günlerde raporu daha derinlemesine analiz edecektir.

http://www.mondialisation.ca/le-rapport-preliminaire-sur-le-mh17-contredit-la-these-etasunienne-du-missile-russe/5400629

*Başlık bizim tarafımızdan konmuştur.
Anafikir tarafından tercüme edilmiştir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir