Maradona

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ABD emperyalizminin yeni sömürgeci politikalarını en acımasız şekilde uyguladığı ve bu gerici-faşist politikalara karşı devrimci mücadelelerin hiç eksik olmadığı Latin Amerika ülkelerinin devrimci oğullarından futbol dâhisi Diego Maradona (1960-2020) hayatını kaybetti.

25 Kasım 2016’da aramızdan ayrılan Küba’nın devrimci lideri, sosyalist dünyanın büyük önderlerinden Fidel Castro için “Son derece üzgünüm. O benim için ikinci bir baba gibiydi” diyen Maradona da aynı gün, 25 Kasım’da yıldızlara doğru yolculuğa çıktı.
Küba’yı ilk defa 1986 yılında Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanmasından sonra ziyaret eden Maradona, birçok kez Fidel Castro ile görüşmüş ve O’na duyduğu sevgiyi ve hayranlığı dile getirmişti.
Maradona Latin Amerika’daki tüm anti-emperyalist, ilerici-devrimci hareketlere ve Chavez gibi devrimci liderlere de destek olmuştu.
Fidel Castro’nun “büyük dost” olarak nitelendirdiği Arjantinli Diego Maradona’nın bir bacağında Castro dövmesi, kolunda da Che dövmesi bulunuyordu. Küba’da tedavi gören Maradona, Fidel Castro için daha önce de “Tanrının yanı sıra, bugün sağ olmamın nedenidir” demişti.
Maradona’nın Fidel Castro’yu ¨Tanrı’ya¨ benzetmesi üzerine, Kübalı lider de efsane oyuncuya, ¨sporun Che Guevara’sı¨ diyerek iltifat etmişti.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir