NATO’da ‘Özel’ zirve!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Org. Necdet Özel’in bu teması büyük önem taşıyor

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Brüksel’e giderek NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katıldı. Org. Özel’in bu teması, Genelkurmay başkanları seviyesindeki NATO Askeri Komitesi’nde, NATO’daki tek Kara Komutanlığı’nın bulunduğu ülkenin temsilcisi olması açısından büyük önem taşıyor. İzmir’de oluşturulan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, Suriye’ye yapılacak olası bir kara harekatında NATO Kara Kuvvetleri’nin komuta ve kontrolünü yürütecek. Bu nedenle askeri komite toplantısında, Suriye’de yaşanan sıcak gelişmeler ve en kötü olasılık durumunda NATO Kara Komutanlığı’nın harekat planması masada bulunuyor. Org. Özel’in toplantıda, NATO’nun Türkiye’nin Suriye sınırında konuşlandıracağı Patriot füze sistemi ve Türkiye’nin 4 milyar dolarlık uzun menzilli füze projesiyle ilgili temaslar da yapacağı öğrenildi. Türkiye, Patriot bataryalarını Türkiye’de konuşlandıracak ABD, Hollanda ve Almanya ile masraf pürüzleri nedeniyle henüz çerçeve destek anlaşmasını imzalamadı. Patriot masraflarının hangi ülkeler tarafından karşılanacağını belirleyecek anlaşmanın bu zirvede netleşmesi bekleniyor…Levent İÇGEN / VATAN ANKARA 16.01.2013

***

‘Kaybedersem bu iki ülkeyi vurun’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın generalleri ile yaptığı gizli bir toplantıda ölmesi halinde vurulacak 2 ülke ismi verdiği iddia edildi.

İsrail merkezli internetten yayınlanan Inyan Merkazi sitesinin Suriyeli kaynaklarına dayandırdığı haberde Beşar Esad, generallerine “Eğer beni muhaliflerin bombaları öldürür veya Muammer Kaddafi gibi, bir serseri tarafından öldürülürsem İsrail ve Mısır’ı vurun” dediği öne sürüldü.

GEMİSİNİ TERK EDEN KAPTAN OLMAYACAĞIM”

El Vatan gazetesi de Esad’ın yakın çevresine “Her ne olursa olsun, gemisini terk eden kaptan olmayacağım” dediğini aktardı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ise “Beşar Esad’ın 2014’teki seçimde yeniden aday olmaması için hiçbir engel yok. Bu onun en doğal hakkı” dedi. Milliyet.com.tr  16 Ocak 2013

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir