Obama Suriye’ye Libya’dan Silah Gönderiyor / Silahlar Türkiye’den Naklediliyor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

AKP iktidarının da desteklediği, emperyalistlerin Libya’ya saldırısından sonra bu ülkedeki silahların Türkiye üzerinden Suriye’deki çetelere ulaştırıldığı yönünde iddialar ortaya atıldığı biliniyor. Geçen gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a Bingazi Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde verdiği ifade sırasında sorulan bir soru bu iddiayı hatırlattı.

Komisyonda Kentucky Senatörü Rand Paul Bayan Clinton’a, ABD’nin “Libya’dan Türkiye’ye herhangi bir silah tedariki, transferi, alım satımı konusunda” müdahil olup olmadığını sordu. Bu yönde basında haberler çıktığını belirten ve CIA’in böyle bir operasyonda dahlinin olup olmadığını da sorusuna ekleyen Paul’e yanıt olarak Clinton, bu konuda bir bilgisinin bulunmadığını belirtti. Söz konusu haberler geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de gündeme gelmiş ve İHH’nın Libya’dan Suriye’ye silah sevkiyatında aracılık yaptığı iddia edilmişti. (Sol Haber’den yararlanılmıştır, 24 Ocak 2013)

 

Geçen hafta  bir sitede ise aşağıdaki haber çıkmıştı:

Obama Suriye’ye Libya’dan Silah Gönderiyor / Silahlar Türkiye’den Naklediliyor

19 Ocak 2013 Cumartesi

6 Ekim’de Suriyeli isyancılar için 400 ton silah taşıyan bir Libya gemisi Türkiye’nin güneyine demirledi. Geminin kaptanı yeni hükümet için çalışan Bingazili bir Libyalı idi. Yükü organize eden bu adam, Tripoli Askeri Konsey başkanı Abdulhakim Belhac, Libya devrimi sırasında doğrudan Stevens ile çalışmıştı.

The Sunday Times muhabiri Christina Lamb’ın bildirdiğine göre Obama yönetimi Suriyeli isyancılara ağır silahlar göndermek için gizli bir operasyon başlatmaya karar verdi.

Diplomatik kaynaklar The Sunday Times’a “Amerika Birleşik Devletleri Libya’nın eski diktatörü Muammer Kaddafi’nin stoklarından silahlar satın aldı”, dediler.

Bu silahlar arasında havan topları, RPG’ler (Roket güdümlü bomba), anti-tank füzeleri ve (SA-7) ısı güdümlü uçaksavar füzelerinin de yer aldığı belirtiliyor.

Birçok kişi Amerika Birleşik Devletleri’nin zaten ağır silahlar gönderdiğinden şüphe ediyordu.

Yönetim, daha evvel Bingazi’de Libya ordusunun depolarından yağmalanan ağır silahların bulunması, yeniden satın alınması ve yok edilmesine dair gizli bir CIA operasyonundan bahsetti ama biz ekim ayında ABD ajanlarının -özellikle öldürülen elçi Chris Stevens’ın- bu ağır silahların Libya’dan Suriye’deki isyancılara sevk edildiğinin en azından farkında olduklarını gösteren delilleri haber vermiştik.

2012 yazı başlarına kadar Suriye’de birkaç SA-7’nin varlığı ihtimali gözlendi ve bundan önce en azından Kaddafi’nin 20 bin ısıya duyarlı füzesinin bir kısmının taşındığına dair deliller var.

6 Ekim’de Suriyeli isyancılar için 400 ton silah taşıyan bir Libya gemisi Türkiye’nin güneyine demirledi. Geminin kaptanı yeni hükümet için çalışan “Bingazili bir Libyalı” idi. Yükü organize eden bu adam, Tripoli Askeri Konsey başkanı Abdulhakim Belhac, Libya devrimi sırasında doğrudan Stevens ile çalışmıştı.

11 Eylül’de Stevens’ın son toplantısı Türk konsolos Ali Sait Akın ileydi ve bir kaynak Fox News’e “Stevens Libya merkezli aşırılık yanlılarının ellerindeki SA-7 füzelerinin nakli için çaba sarf etmek üzere Bingazi’deydi”, dedi.

The Wall Street Journal geçen ay Bingazi’deki Dışişleri Bakanlığı mevcudiyetinin şimdi açığa çıkan CIA binasına “diplomatik örtü sağladığını” haber verdi.

Bunu takiben Stevens Suriye’deki militanlara CIA tarafından kurtarılan ağır silahların gönderilmesine dair “silah transferi”ni görüştü. (…)

medyasafak.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir