ODTÜ Direnişi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ODTÜ DİRENİŞİ: gençlik mücadelesinde bir milat daha…

 

ODTÜ Türkiye devrimci gençlik mücadelesinin öncü merkezlerinin başında gelir.Devrimci gençlik mücadele meşalesini önce ODTÜ’de yakar. Bu meşalenin yakıldığı tarihler devrimci gençlik mücadelesinin yükselişe geçmeye ve kitlelerle kucaklaşmaya başladığı önemli dönüm noktalarıdır.

6 Ocak 1969’da “Vietnam celladı” ABD Büyükelçisi Robert Kommer’in arabasına ODTÜ Rektörlüğü önünde çakılan kibrit gençliğin devrimci mücadelesini ateşleyen çok önemli bir eylemdir. Bu eylem, devrimci gençliği halkın bağrına basmasını neden olan en somut harekettir.

12 Mart faşizminin yarattığı yenilgi ve yılgınlık ortamının gençlik üzerindeki etkisini silen, faşistlerin gençlik üzerinde kurmaya çalıştıkları hegemonyayı kıran ve gençliği devrimci geleneğinden kopararak revizyonist-pasifist bir çizgiye yönelten anlayışları yere seren ilk büyük mücadele, 8 Kasım 1974’de ODTÜ’yü işgale kalkışan faşist güçlere karşı verilen büyük kitlesel kavga ile hayata geçirilmiştir.

Kommer’in arabasının yakılması 12 Mart öncesinde yükselen devrimci gençlik mücadelesi için nasıl bir Milat ise, 8 Kasım Direnişi de 1974 sonrasının devrimci gençlik mücadelesi için ikinci bir Milattır. Bu eylemler kitleleri sarsan, iz bırakan ve yeni yönelimlerin kapısını açan eylemlerdir.

ABD emperyalizminin Ortadoğu’ya yönelik saldırılarının sürdürüldüğü ve ülkemizin de AKP gericiliği eliyle bu saldırıların önemli bir aracı ve üssü haline sokulduğu bir dönemde, 18 Aralık ODTÜ Direnişi’ni, gençliğin bu yeni işbirlikçi saldırganlığa ve ülkeyi dinci-faşist bir diktatörlüğe doğru sürükleyen iktidara karşı devrimci gençliğin çıkışının Miladı olarak selamlıyoruz.

Ülkenin diğer üniversitelerinde 19 Aralık’ta gerçekleştirilen ODTÜ Direnişi’ne destek eylemleri de gösteriyor ki; gençlik gerici-faşist iktidarın ülkede kurduğu ve giderek derinleştirmekte kararlı olduğu ortaya çıkan hegemonyasını tanımamaktadır. Bu mücadeleyi bugünkü gidişten rahatsız olan herkes, her kesim aktif bir şekilde desteklemeli ve güçlendirmelidir.

18 Aralık ODTÜ DİRENİŞİ… Bu meşale sönmemeli…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir