ÖSO komutanı: ‘PYD ile yapılan anlaşmayı tanımıyorum’

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Selim İdris, PYD ile anlaşmaya vardıkları yönünde basında çıkan haberleri yalanladı. İdris, “Haseke’deki müzakere ve sonuçlarını tanımıyorum” dedi.

ÖSO’nun üst düzey temsilcisi Selim İdris, PYD ile 11 maddelik ateşkes anlaşması imzaladığı yönünde basında çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

PYD’yi “bölücü siyasi hedefleri olan silahlı bir grup” olarak nitelendiren İdris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”PYD, ateş açıp 6 günlük bir çatışmanın çıkmasına neden olarak Resulayn’daki ÖSO birliklerine zarar verdi. Biz PYD’nin terörist PKK’dan, İran Kürtlerinden ve Irak’ın Kandil dağlarından gelen Kürtlerden destek aldığına dair güvenilir bilgilere ulaştık” dedi.

ÖSO’nun kimseyi müzakere yapmakla görevlendirmediğini ve söz konusu anlaşmayı tanımadığını söyleyen İdris, PYD’nin kendilerine müzakere talebinde bulunduğunu ancak ÖSO’nun müzakerenin hiçbir çeşidini kabul etmediğini ve etmeyeceğini savundu.

Konuşmasında Haseke’deki ÖSO grubunun PYD ile müzakerede bulunma ihtimaline de değinen İdris, ”Ben, ÖSO Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı sıfatımla Haseke’deki müzakere ve sonuçlarını tanımıyorum” şeklinde konuştu.

Kendi topraklarımızda başka ordu istemiyoruz

İdris, ÖSO’nun hükümeti destekleyen silahlı grupların tümüne karşı savaşacağını ifade ederken, ÖSO’nun kendi topraklarında başka bir ordunun bulunmasını kabul etmeyeceğini savundu.

AKP’ye teşekkür

ÖSO’nun Türkiye ile sınırını koruduğunu ve bunun görevleri olduğunu iddia eden İdris, Türkiye hükümetine ve halkına asil tutumları, yardımları ve Suriye halkının yanında yer aldıkları için teşekkür etti.

PYD lideri anlaşmayı doğrulamıştı

Geçtiğimiz günlerde, Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde PYD güçleriyle ÖSO’ya bağlı muhaliflerin anlaşmaya vardığı haberleri basına yansımıştı. Milliyet Gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş konuyu köşesine taşımış, ve PYD lideri Salih Müslim’in 11 maddelik anlaşmayı doğruladığını yazmıştı. Müslim, “Kürt bölgelerini ortak savunacağız. Tabii güçlerimizi Hama ya da Humus’a gönderecek değiliz. Ama Kürtler ve Arapların birlikte olduğu şehirlerde ortak birlik oluşturacağız” demişti.

Sol, 21 Şubat 2013

****

 

İran, Zaman’ı fena vurdu

İran Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, önceki akşam görevine gazetecilere verdiği özel resepsiyonla veda etti. Resepsiyonda, Hüseyinpur, Zaman muhabirinin sorusuna “Nereden direktif aldığını biliyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ- Ankara’da özel resepsiyonla görevi sonlanan İran Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, AKP’nin bölgede gerilimi tırmandıran adımlar attığı kritik süreçte önemli temaslarda bulunmuştu. Yaptığı konuşmayla birçok konuya ilişkin açıklamalar yapan İran Büyükelçisi, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ZAMAN’A SERT YANIT

Bu sırada Zaman muhabiri uzunca sözlerinin ardından özetle şöyle bir soru yönetti: “Türkiye NATO patriotlarını Suriye’ye karşı kullanırsa Türkiye’nin meşru savunma hakkını tanır mısınız?” Büyükelçi’nin Türkiyeİran ilişkilerindeki gelişimi anlattığı sırada gelen bu soru Huseyinpur’u ve diplomasi muhabirlerini ciddi biçimde şaşırttı.

Büyükelçinin soruya yanıtıysa sert oldu: “Biz Zaman Gazetesi’nin nereden direktif aldığını biliyoruz. İki yıl önce böyle değildiniz, ne oldu da İran’a karşı düşmanca yayınlar yapmaya başladınız? Siz Türkiye’de İranlı şirket sayısı artıyor haberi yapıp İran’ı suçlayıcı ifadeler kullandınız, bu nasıl haberciliktir?”

 

Bu sözlerinin ardından cemaatin yayın organı Zaman’la ilgili eleştirilerini uzun uzun sıralayan Büyükelçi, Zaman’ın bir süredir devam ettiği İran karşıtı yayınlarına bir bir cevap vermiş oldu.

METEHAN DEMİR ZAMAN’I SAVUNDU

Bu arada Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir de resepsiyonda yaşananlara tepki gösterdi ve İran Büyükelçisi’ni ‘küstahlık’la suçladı.

Geçen yıl Nisan ayında da İran Ankara Büyükelçiliği’nden Zaman Gazetesi’ne mektup gönderilmişti. Elçilikten gönderilen yazıda Zaman’ın varlığından dolayı artık “Siyonist ve Amerikan medyası”nın, İran İslam Cumhuriyeti’ni Türkiye’deki karalama faaliyetlerine gerek bırakmadığı yazıldı. Büyükelçiliğin, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’ya gönderdiği mektupta, gazetenin 24 Nisan 2012 tarihli sayısında bir kez daha İran aleyhinde kasıtlı bir yazıya daha yer verildiği belirtilerek, “Gazetenizin İran karşıtı makul olmayan bir yaklaşım içinde olduğunu ve Türk kamuoyunda komşu bir ülkeye karşı kötümser bir atmosfer oluşturarak mezhep ve ırklar arası çatışmayı alevlendirme çabasında olduğunu göstermektedir” denilmişti.

Yurt Gazetesi, 22 Şubat 2013

****

“Lübnan’ı bombalamaya başladık”

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Özgür Subaylar Topluluğu Komutan Yardımcısı Albay Hisam el-Avvak, ÖSO’nun Hizbullah’ın, Suriye ve Lübnan’da bulunan bölgelerini bombaladığını öne sürdü.

Beyrut – El-Avvak, ”Hizbullah’ın, Suriye ve Lübnan’da bulunduğu bölgeleri bombaladık. ÖSO, Hizbullah’ın Lübnan ve Suriye sınırında bulunan bölgelerini bombalamaya devam edecek” dedi.

El-Avvak, Hizbullah’ın Suriye rejimiyle birlikte Suriye’ye gerçekleştirdiği askeri müdahalesinden vazgeçmemesi halinde, Beyrut’un güneyinde kontrolünü elinde bulundurduğu yerlere de operasyonlar düzenleyecekleri tehdidinde bulundu.

Suriye’deki bazı bölgelerde çıkan çatışmalarda, Hizbullah’a bağlı militanların 4’ünü esir alarak, 3’ünü de ölü olarak ele geçirdiklerini açıklayan Avvak, ”Lübnanlı bazı Şiiler, bu esirleri ve cesetleri alabilmek için ÖSO ile görüşme arayışına girdiler” diye konuştu.

Hizbullah, daha önce Nusra Cephesi’ne bağlı militanların Suriye sınırında Hizbullah’ın devriye gezen güçlerine kanlı saldırılarda bulunduğunu öne sürerek, Lübnan-Suriye sınırında bulunan 8 köyde seferberlik ilan ettiğini açıklamıştı. Öte yandan bazı kaynaklar Hizbullah’ın sınırdaki bazı köylere füze rampaları kurduğunu ve büyük toplar yerleştirdiğini iddia etmişti.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Hizbullah’ın, Suriye’de kendi kontrolündeki bölgeleri bombaladığını iddia ederek, 48 saat içinde saldırılarını durdurmaması halinde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı.

Cumhuriyet, 21 Şubat 2013

****

Türkiye, 24 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasında iki önemli ziyaretçi gelecek

Gazetelerin yazdığına göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, 24-25 Şubat günlerinde Türkiye’ye yapacağı ziyaretin ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry 1 Mart’ta Türkiye’ye gelecek…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir